שתף קטע נבחר

תוכנית: עיבוי מודיעיני בגבול ירדן - כמו בסיני

מערכת התצפית המתקדמת שמוקמת בגבול מצרים תשרת, על פי תכנון צה"ל, גם את החיילים שיפעלו בגבול המזרחי. "מדובר באזור עם טופוגרפיה קשה, ולכל אירוע חשוד אנו מתייחסים קודם כול כאל אירוע חבלני", אמר גורם בכיר באוגדת איו"ש

גלאי ביטחוני. חשש במערכת הביטחון ש"סגירת" הגבול המערבי תוביל לריבוי ניסיונות חדירה מירדן הוביל להחלטה על פריסת מערכת התצפית המתקדמת באזור, שדומה לה כבר פועלת באזור הגבול המצרי. 

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

המערכת רבת הסנסורים המתקדמת (מר"ס) מאפשרת תצפית מתקדמת לעומק השטח הירדני. הצבתה באזור נובעת מחשש שצירי ההברחות ישמשו גם למטרות טרור. על פי תוכנית צה"ל, יתוגבר באופן משמעותי מערך איסוף מודיעין השדה, בעיקר באזור ים המלח.

 

הגדר החדשה בגבול מצרים (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
הגדר החדשה בגבול מצרים(צילום: יואב זיתון)

 

במקביל, נפרסת המערכת בשבועות אלה באזור גבול מצרים. גדוד האיסוף הקרבי בפיקוד דרום יעקוב אחר המתרחש באזור לעומק של מספר קילומטרים בסיני וישתמש במערכת, המשלבת יכולות תצפית, צילום ומכ"ם, עם מאות גלאים ותרנים. 

 

באזור ירדן, תמוקם המערכת באזורים "נחותים" מבחינה טופוגרפית ותאפשר במקביל צמצום של כוח האדם הקרבי בבקעה, שפועל כיום בכפוף להערכות מצב. כך צפוי צה"ל לחזק את ההגנה על המלונות באזור ועל מפעלי ים המלח.

 

לפני כחצי שנה סיכל גדוד האיסוף הקרבי של אוגדת איו"ש הברחת סמים באמצעות סירה שחצתה את ים המלח מירדן לישראל. מספר ניסיונות נוספים סוכלו בשטח עצמו.

 

התוכנית כפופה לאישור סופי ולתקציב. "אם היא תאושר, נתחיל ביישום התוכנית הרב-שנתית החל מהשנה הבאה",

אמר ל-ynet גורם בכיר באוגדת איו"ש. "מדובר באזור עם טופוגרפיה קשה, ולכל אירוע חשוד אנו מתייחסים קודם כול כאל אירוע חבלני".

 

בשנה האחרונה, בשל ריבוי ההתרעות לפיגועים מגבול מצרים, העבירו בפיקוד מרכז תקציבים ואמצעי מודיעין מאזור יהודה ושומרון. במקביל, השתתפו כוחות גדוד נשר של האוגדה האזורית במשימות גבול רבות שלא היו מבצעיות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזור גבול מצרים
צילום: יואב זיתון
מומלצים