שתף קטע נבחר
צילום: אורנית גורטלר, Jupiter

זו המסיבה שלי ואתבע אתכם אם אני רוצה

לא רק ילדים יוצאים בוכים ממסיבות יום הולדת. עבור מבוגרים לא מעטים, מסעדה שאכזבה, צימר מוזנח או טיפול מפנק שהתגלה כלא כל כך מפנק עלולים להיות עילה לתביעה. יש גם שופטים שמבינים אותם ומכריחים את נותני השירות לשלם פיצויים

לא רק כאשר חצי כיתה לא מגיעה או כאשר המפעיל המבוקש והיקרן מאחר, חגיגת יום ההולדת נהרסת. גם אנשים שכבר מזמן סיימו את הגן ואת בית הספר יכולים להתאכזב באופן קשה מחגיגת יום הולדת שתוכננה בקפידה, ושהיתה אמורה להסב רגעי הנאה להם ולקרובים להם איתם בחרו לחגוג.

 

מה כבר יכול להשתבש בחגיגת יום הולדת שתוכננה בצימר, במסעדה או במקום מזמין אחר? האם משתלם לתבוע? לפניכם פסיקת בתי המשפט לתביעות קטנות בנושא.

 

פונו מהשולחן לפני סוף הארוחה ופוצו ב-1,500 שקל

בית המשפט לתביעות קטנות בת"א דן בתביעה שהוגשה נגד בעלים של מסעדה בת"א. התובע הזמין מקום במסעדה של הנתבע כדי לחגוג את יום ההולדת של בנו ושל אשתו, ונאמר לו שניתן להגיע בין השעות 19:00 ל-21:00.

 

התובע העיד, כי בשעה 19:15 קיבל שיחת טלפון מהמסעדה, בה נשאלו התובע ומשפחתו מתי יגיעו למסעדה, בטענה שהשולחן עומד לרשות התובע בין 19:00 ל-21:00.

 

התובע טען, כי הוא ומשפחתו הודיעו, שהם נמצאים עדיין בביתם בכפר סבא, ועל כן הוא שאל אם יש טעם להגיע למסעדה, ואם לא יקימו אותם מהשולחן בשעה 21:00.

 

לדברי התובע, נאמר לו בשיחה הטלפונית שאין לו מה לדאוג, וכשיגיעו, לא יקימו אותם, וכך גם נאמר להם כשהגיעו למסעדה ושאלו את המארחת את השאלה הזו.

 

אולם, בפועל הדברים התרחשו קצת אחרת. לדברי התובע, בשעה 21:15 הוא ומשפחתו הזמינו את המנה האחרונה, אך כשהמנה הובאה לשולחן, התובע ומשפחתו התבקשו לקום מהשולחן, ולאכול את המנה האחרונה מחוץ למסעדה בקור.

 

התובע טען, כי ביקש את החשבון, שילם אותו, ויצא מהמסעדה בבושת פנים בחזרה הביתה.

 

התובע הדגיש בפני בית המשפט, כי מדובר ביום הולדת של בנו ושל אשתו, ובמקום לצאת מהאירוע שמחים, יצאו התובע ומשפחתו עם עוגמת נפש רבה כשהם פגועים ומושפלים. על כן, התובע ביקש השבת הסכום ששילם למסעדה עבור הארוחה וכן פיצוי בשל עוגמת הנפש שנגרמה לו ולמשפחתו.

 

השופטת איילה גזית קיבלה את התביעה, וקבעה כי אין ספק, שנגרמה לתובע ולמשפחתו עוגמת נפש באותו ערב, כאשר הוקמו מהשולחן בטרם סיימו ארוחתם והוצע להם לאכול את המנה האחרונה מחוץ למסעדה.

 

השופטת ציינה, כי אי ההבנה נגרמה גם בשל התובע ומשפחתו שהזמינו את המקום בין 19:00 ל-21:00 בערב, והגיעו רק בשעה 20:00 למסעדה, כשסברו שהם יכולים להגיע בין 19:00 ל-21:00 ולא הבינו שהשולחן שמור עבורם בין 19:00 ל-21:00 בלבד.

 

"יחד עם זאת", כתבה השופטת, לא היה מקום למנוע מהתובע ומשפחתו לסיים את המנה האחרונה, ולהוציאם החוצה בערב, שהוא חגיגת יום הולדת עבורם".

 

"הנתבע אשר עוסק בשירות ואירוח של אנשים במסעדה, אמור לפעול כלפי באי המסעדה, ובכללם התובע ומשפחתו, מבלי לגרום לעוגמת נפש בערב חגיגי של חגיגת יום הולדת", הדגישה השופטת בפסק הדין.

 

לאור האמור, השופטת חייבה את בעלי המסעדה לפצות את התובע ב-1,500 שקלים בשל עגמת נפש, וכן לשלם לו הוצאות משפט בסך 500 שקלים.

 

(ת"ק 37697-12-09 גלבר נ' קפלן)

 

הוילה מוזנחת, הפיצוי: 4,200 שקלים

חגיגת יום הולדת בצימר/חדרי אירוח הפכה לנפוצה למדי בשנים האחרונות. אולם, לעתים, כל ההכנות, הבדיקות, הדריכות והציפייה לא יצילו ממקום מאכזב עם תנאים ירודים.

 

בני משפחה הזמינו וילה בת 9 חדרי שינה, במושב גורן מ"הרוח הגלילית, תיירות ונופש בע"מ" במטרה לחגוג יום הולדת 85 לאחת מבנות המשפחה.

 

ע"פ ההזמנה, היו אמורים להתארח בוילה 14 מבוגרים ו-3 ילדים ובתמורה התחייבו בני המשפחה לשלם סכום כולל של 7,360 שקלים (לפי 1,000 שקלים לזוג מבוגרים ו- 120 שקלים לילד).

 

אולם, כאשר בני המשפחה הגיעו למקום, הם התאכזבו ממה שראו וגילו, ועל כן הגישו תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות בעכו, במסגרתה דרשו פיצוי של 18,500 שקלים.

 

התובעים טענו טענות רבות ומגוונות באשר לתחזוקה לקויה של הווילה, כולל לכלוך, הזנחה, ריהוט שבור, מצעים לא נקיים, אבזור עלוב של המטבח, מקלחות ושירותים לא תקינים ועוד. עוד טענו התובעים, כי היו תקלות בחשמל, כי הבריכה והג'קוזי לא תפקדו כראוי וכי איש האחזקה לא התנהג כלפיהם בצורה נאותה.

 

השופט משה אלטר, סגן הנשיא, דחה חלק מטענות התובעים, אך קיבל את הטענות הכוונה בנוגע לתפקוד הבריכה /ג'קוזי, הפסקות חשמל שנגרמו והתנהגותו הבוטה של איש האחזקה.

 

"אין ספק שהליקויים בתפקוד הבריכה/ג'קוזי, הפסקות החשמל והתנהגותו של נתבע 6, פגעו בהנאתם של התובעים מחופשת סוף השבוע וגרמו להם עוגמת נפש ועל כך הם זכאים לפיצוי", קבע השופט ופסק לתובעים (14 במספר) פיצוי של 4,200 שקלים (300 שקלים לכל תובע).

 

(ת"ק 35813-03-11 כץ ואח' נ' "הרוח הגלילית - גורן" ואח')

 

פילינג אגרסיבי: הפיצוי - 1,200 שקלים

דרך נוספת להתפנק ביום ההולדת היא באמצעות טיפול פנים מפנק. אנשים רבים אוהבים לקבל טיפולי פנים וגוף מרגיעים. אולם, לפעמים הטיפול יכול להיגמר בתביעה, כפי שהיה במקרה של רינה כהן, אשר הגישה לבית המשפט לתביעות קטנות בבאר-שבע תביעה לפיצוי בסך של 15,000 שקלים בשל עוגמת נפש שנגרמה לה במהלך טיפול פנים שקיבלה בקליניקה "ולריה פולק קליניקה לאסתטיקה רפואית בע"מ".

 

הטיפול ניתן לתובעת ללא תשלום, לאור יום הולדתה שחל סמוך לאותו מועד. לטענת התובעת, במסגרת הטיפול נעשה, בין היתר, טיפול "פילינג" - קילוף של העור עם חומצות- בצורה אגרסיבית וללא ידיעתה, דבר שגרם לה לאלרגיה חריפה בפנים למשך 3 חודשים וכן לכתמים לבנים בפניה.

 

מנהלת הקליניקה טענה מנגד, כי לתובעת הוענק טיפול פינוק ליום הולדתה, וללא כל תשלום. עוד נטען, כי טיפול מסוג זה מוענק לאלפי לקוחות של הקליניקה ומעולם לא הגיעו תלונות כלשהן בקשר לטיפול שניתן לתובעת.

 

השופט עידו רוזין קבע, כי התובעת ציפתה לקבל טיפול מפנק שהוא בגדר מסאז' ומסכה, ובסופו של דבר במסגרת החומרים והקרמים ניתן גם טיפול פילינג, מבלי ליידע אותה מבעוד מועד. על כן, יש לפצותה בשל עוגמת הנפש שנגרמה לה בסכום של 1,200 שקלים.

 

(ת"ק 36764-10-10 רינה כהן נ' ולריה פולק)

 

מפסקי הדין עולה, כי אכזבה מחגיגת יום הולדת שהשתבשה בשל סיבה שאינה נעוצה בבעל השמחה, יכולה לזכות בפיצוי. בית המשפט לוקח בחשבון את עגמת הנפש שהתלוותה לאירוע שהיה אמור להיות משמח ומהנה, ופוסק פיצוי בהתאם. מובן, שיש להוכיח כי הצד הנתבע לא התנהל כשורה, וכי נגרם נזק.

 

עו"ד אורנית אבני-גורטלר עוסקת בכתיבה ועריכה משפטית .

 

יובהר, כי המידע המוצג בכתבה הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחברת אינה נושאת באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מהמסיבה לבית המשפט
צילום: shutterstock
מומלצים