שתף קטע נבחר

צילום: AP

"שר החוץ האיראני יזם תוכנית הגרעין ב-1991"

כך עולה ממסמכים שאסף ובדק מומחה הגרעין האמריקני דיוויד אולברייט, שטוען כי עלי אכבר סאלחי, שעמד בראש אוניברסיטת שריף, הזמין חומרים שעשויים לשמש גם למטרות אזרחיות וגם למטרות צבאיות. לטענתו, היה זה כיסוי לרכישה עבור הצבא

דיפלומט, אקדמאי, או אבי תוכנית הגרעין? מכתבים ומסמכים משנות ה-90' מלמדים ששר החוץ הנוכחי של איראן, עלי אכבר סאלחי, היה מעורב ברכישת ציוד לתוכנית הגרעין האיראנית. בעבר היו הערכות בסבא"א שסאלחי היה מעורב בכך, אבל מומחה הגרעין האמריקני דיוויד אולברייט הודיע הלילה (ד') כי בידיו הוכחות שסאלחי שיגר מכתבים מטעם אוניברסיטת שריף, בראשה עמד בשנת 1991, לרכישת ציוד מאירופה שעשוי לשמש באופן אזרחי וצבאי בתחום הגרעין. לטענתו, סאלחי והאוניברסיטה שימשו כיסוי למחלקת הרכש של צבא איראן.

 

הגרעין האיראני - דיווחים אחרונים ב-ynet:

וינה: התקדמות קלה בשיחות הגרעין עם איראן

"המחבל מהמוסד" הוצא להורג בטהרן

פרשנות: בחיל האוויר מוכנים לאיראן, אבל

גודל, ציוד, יצרן: מישהו יודע הכל על המתקן באיראן

 

הסתיר באוניברסיטה רכישה עבור הצבא? (צילום: AP) (צילום: AP)
הסתיר באוניברסיטה רכישה עבור הצבא?(צילום: AP)

 

אולברייט, העומד בראש מכון ISIS בוושינגטון, טוען כי בידיו 1,600 מסמכים המעידים על מעורבותם של סאלחי ושל אוניברסיטת שריף ביוזמה הראשונית של תוכנית הגרעין. למשל, מכתב אחד משנת 1991 נועד לשמש ערבות לספק אירופי של חומרים דו-תכליתיים לתוכנית גרעינית. במכתב יש התחייבות שהחומרים ישמשו ללימודים אוניברסיטאים ולמחקר - אבל לא ליצירת נשק.

 

אולברייט האשים בריאיון לסוכנות רויטרס כי שר החוץ סאלחי "ידע על המאמץ, או שהיה מעורב במאמץ ליצירת תוכנית, קרוב לוודאי לנשק גרעיני, לרבות העשרת אורניום באיכות גבוהה".

 

בעבר חשדו פקחי סבא"א במעורבות של סאלחי בתוכנית הגרעין במסגרת אוניברסיטת שריף. עכשיו, לפי אולברייט, ישנם מסמכים המוכיחים זאת, ובכוונתו

לפרסמם עוד השבוע באתר של מכון המחקר שבראשותו. במסמכים ישנה הוכחה כי בשעה שהפניות הראשונות באו ממחלקת הרכש של האוניברסיטה, הרי שהתשלומים לכך בוצעו על ידי מרכז המחקר לפיזיקה של איראן, והעומד בראשו, סיאד שאמורדי. לפי אחת ההודעות של סאלחי, הוא הודיע כי לשאמורדי יש "סמכות מלאה לקבל החלטה סופית" בנושא רכישות. ההודעות מבהירות כי סאלחי ידע על רכישות מקיפות הקשורות למדידות של קרינה.

 

בעוד שבוע אמורים להתכנס נציגי שש המעצמות עם איראן בבגדד, בניסיון לפתור את המתיחות בין המערב לטהרן על רקע תוכנית הגרעין האיראנית, שהובילה לסנקציות חסרות תקדים על האיראנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סאלחי. יזם את תוכנית הגרעין האיראנית?
צילום: רויטרס
הוקם בחסות אקדמית? המתקן הגרעיני בפרצ'ין
צילום: DigitalGlobe-ISIS
מומלצים