שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בקרוב: בדיקה ביתית ל-HIV - ללא מרשם רופא

  ה-FDA צפוי לאשר בדיקה ביתית לאיידס, באמצעות דגימת רוק. התשובות ינתנו בתוך 20 דקות בלבד ויהיו ברמת דיוק של 99%. ניתן יהיה לרכוש את הבדיקה בכל בית מרקחת - ללא צורך במרשם רופא. עוד לא ידוע אם ומתי היא תשווק בישראל

  לאחר כעשור של בדיקות ודיונים – הבדיקה הביתית לאיידס בדרך: פאנל מומחי מינהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA), הצביע אמש ברוב קולות בעד אישורה של בדיקה ביתית לנשאות לנגיף האיידס (HIV). ה-FDA צפוי לקבל את המלצת המומחים ולאשר בקרוב את הבדיקה.

   

  עוד על HIV:

  מחקר: קונדום מגן מ-HIV רק ב-78% מהמקרים

  מש' בריאות: פי 4 הומואים נדבקו ב-HIV בעשור

  10 מיתוסים על איידס שהגיע הזמן לנפץ  

   

  תשובה בתוך 20 דקות בלבד

  כיום מתבצעת הבדיקה ל-HIV באמצעות דגימת דם הנשלחת למעבדה, שם נבדק האם מצויים נוגדנים נגד הנגיף אותם ייצר הגוף, או נוכחות של הנגיף עצמו. נוכחות זו הופכת את האדם ל"נשא". תשובת בדיקת הדם מתקבלת לרוב בתוך מספר ימים.

   

  הערכה החדשה, הקרוייה OraQuick, מיוצרת בידי חברת OraSure האמריקאית. היא מאתרת את נוכחות הנוגדנים שיוצרת מערכת החיסון כנגד נגיף ה-HIV. אין כל צורך בציוד מיוחד לשימוש עם הערכה, שניתנת לאיחסון גם בטמפרטורת החדר הרגילה.

   

   

  וכך מתבצעת הבדיקה: הנבדק נוטל מקלון ובו פד סופג ביד אחת, ומניח אותו בין השיניים לחניכיים. באמצעות הפד מנוגב מעט רוק סביב החניכיים, ומוכנס לתוך בקבוקון המכיל תמיסה. בתוך 20 דקות מציין המתקן באם קיימת נוכחות של נוגדנים נגד נגיף HIV1 בתמיסה, באמצעות הצגת שני קווים סגלגלים בחלון קטן שעל הבדיקה.

   

  כמו בכל הבדיקות ל-HIV, גם בדיקת הרוק תדרוש אישור תוצאות באמצעות בדיקות נוספות. בחברה המייצרת עדיין לא נקבע מה תהיה עלות הערכה, שמידת הדיוק שלה, על פי היצרנית, מגיעה ל-99%.

   

  המצדדים בשיווק הערכה לשימוש ביתי טוענים כי ישנם מיליוני נשאים הנמנעים לגשת לבדיקה מחשש שדבר נשאותם יתגלה ברבים, וממשיכים להפיץ את הנגיף בלא ידיעתם. הערכה שווקה כבר בשנת 2002 בארצות הברית, אולם עד כה לא אושרה לשיווק לקהל הרחב. כעת צפוי ה-FDA לאשר את מכירתה ללא צורך במירשם רופא. במקרה של תשובה חיובית, המעידה על חשד גבוה לנשאות, יתבקש הנבדק לגשת לבדיקת דם מדוייקת דרך רופא המשפחה או מוקדי הבדיקה השונים. לא ברור עדיין מתי תשווק הבדיקה גם בישראל.

   

  ה-HIV ממשיך להתפשט

  בשנת 2010 חלה עלייה של כ-12% במספר הנדבקים, בהשוואה לשנה הקודמת. בעשור האחרון חלה עלייה מתמדת במספר הנשאים החדשים. בשנת 2003 נרשמו 303 נשאים חדשים, בשנת 2008 עלה מספרם ל- 390, בשנת 2009 היו בארץ 381 נשאים חדשים ואילו בשנה שעברה מספרם עמד על 430.

   

  בנוסף מצביעים הנתונים על כך שמספר הנשאים הגדול יותר הוא של גברים: בעוד שבשנת 2003 אובחנו 151 גברים ו-124 נשים כנשאים של הנגיף. בשנת 2010, לעומת זאת, נרשמו 278 גברים נשאים, בהשוואה ל-133 נשים בלבד.

   

  בעוד מספר הנשאים בארץ במגמת עלייה, בעולם נמצאת מגיפת האיידס בבלימה: מנתוני ארגון הבריאות העולמי עולה כי בשנה שעברה אובחנו 2.7 מיליון בני אדם בעולם הנושאים את נגיף ה- HIV , מספר דומה למספר הנשאים המאובחנים בשלוש השנים האחרונות. בסוף השנה שעברה הגיע מספר הנשאים בעולם ל-34 מיליון. מספר הנשאים החדשים בעולם נמצא בירידה של 21%, מאז השיא שנרשם בשנת 1997.

   

  מספר מקרי המוות מהנגיף נמצא גם הוא בירידה, אם כי קלה: בשנה שעברה נרשמו 1.8 מיליון מקרי תמותה בקרב חולי איידס, בהשוואה ל-1.9 מיליון בשנת 2009. ירידה זו מיוחסת לאבחון המוקדם ולטיפול היעיל בקוקטייל התרופות לאיידס.

   

  שיפור מסויים נרשם גם באיזור הסאב-סהרה שבאפריקה, שם נמצאת מגיפת האיידס בשיאה. בהשוואה לשנת 2009 חלה עלייה של 20% במספר האנשים נשאי הנגיף המקבלים את קוקטייל התרופות. בארגון הבריאות העולמי מעריכים כי בזכות הקוקטייל נמנעו 700 אלף מקרי תמותה ברחבי העולם בשנה שעברה.

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הבדיקה הביתית. הבדיקה החדשה בעלת 99% דיוק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים