שתף קטע נבחר

מטפלות הורשעו: כפו על חוסים מעשים מיניים

עדי רווח ואורלי וונדה נהגו לגרום לחוסים שסובלים מלקויות נפשיות, פיגור ואוטיזם, לבצע בעצמם ובחוסים אחרים מעשים מיניים. הן עטפו אותם בנייר טואלט, גרמו לחוסה לקלל עצמה במילים גסות וקראו "לעשות ציצים" לאחרת

בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע היום (ד') שתי מטפלות במוסד סיעודי במרכז הארץ בשורה של מעשי התעללות נפשית ומינית בחוסים. השתיים נהגו לגרום לחוסים לבצע בעצמם ובחוסים אחרים מעשים מיניים. קורבנותיהם של השתיים סבלו מלקויות נפשיות שונות, מפיגור ומאוטיזם.

 

חדשות ב-ynet:

 

השופטים קיבלו חלקית טענה של אחת הנאשמות כי לעובדים במוסד עניין להעליל עליה, וזיכו אותה מעבירות שעליהן העיד אחד מעובדים אלה - ולא נמצאו להן תימוכין אחרים.

 

המטפלות, עדי רווח, בת 24, ואורלי וונדה, בת 23, שתיהן מפרדס חנה, הואשמו בעשרות מקרים שבהם הפגישו בין המטופלים בסיטואציות שונות והורו להם לבצע זה בזה מעשים מגונים, מעשי סדום ומעשים מיניים נוספים. במקרים מסוימים נהגו לעטוף את גופם של החוסים בנייר טואלט וגרמו לאחת החוסות לקלל את עצמה במילים גסות. במקרים אחרים דרבנו את אחד החוסים לגעת בחזה של חוסה אחרת, תוך שהן קוראות לו "תעשה לה ציצים".

 

בחלק מהמקרים תיעדו המטפלות את המעשים באמצעות מכשירי טלפון סלולרי, ובחלקם שיתפו אנשים נוספים במעשים. רווח כפרה במיוחס לה ואילו וונדה הודתה בחלק מהמקרים אך טענה כי המעשים לא נעשו "לשם ביזוי או סיפוק מיני". השתיים טענו כי בחרו בעבודה במוסד עם שחרורן מהצבא בשל היותה עבודה מועדפת, אך לא קיבלו הכשרה לעבודה זו.

 

"עיקר הטענות אמיתי"

רווח טענה בין השאר כי מדובר בקנוניה שרקמו נגדה עובדת במוסד, א"א, שקינאה לה מאחר שעובד אחר, ע"ע, חיזר אחריה. השופט משה גלעד, שכתב את הכרעת הדין, קבע כי לא ניתן לשלול טענה זו לחלוטין. עם זאת, לדבריו, "לא התרשמתי שהמטפלים האחרים שהעידו בתיק זה חברו יחדיו כדי להפליל את הנאשמות... אף לא הוכח כי היה להם מניע... טענת 'הקונספירציה' אינה מבוססת".

 

הוא קבע כי אף שהעילה להגשת התלונות נגד השתיים הייתה אישית, "עיקר הדברים אמיתי". השופט אמר כי נקט זהירות רבה בבחינת עדויותיהם של המטפלים, שלכאורה היה להם אינטרס נגד השתיים, ובעיקר ע"ע, ומצא כי יש ממש בדבריהם, אך רק בדברים שיש להם חיזוקים נוספים.

 

לגבי עדותה של רווח קבע: "גרסתה מרובת סתירות ונמצא כי האמת אינה מעיקריה". הוא ציין כי הודתה בדברים פעוטים

בטענה שמדובר במשחק או בשיטה טיפולים - רק כאשר חשבה שהדברים מתועדים.

 

בסופו של דבר החליט הרכב השופטים, בראשות סגן הנשיאה יוסף אלרון, לזכות את השתיים ממקרה אחד של גרימת ניסיון אינוס, גרימת מעשה סדום וגרימת מעשה מגונה, בשל המקרים שעליהם העיד העובד ע"ע ולא היה להם חיזוק ממקור אחר. לעומת זאת, הורשעו השתיים בגרימת מעשה סדום, במספר מקרים של גרימת מעשים מגונים, בהתעללות מינית ונפשית בחסרי ישע על ידי אחראי ועוד. גזר דינן של השתיים יינתן במועד מאוחר יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים