שתף קטע נבחר

דו"ח האו"ם: פגיעה חלקית בגרעין האיראני

סוכנות הידיעות רויטרס מפרסמת דו"ח חשאי שעוסק בהשפעת הסנקציות שהטילה מועצת הביטחון על טהרן. האיראנים מתקשים לרכוש "מרכיבים קריטיים" הדרושים להם, אבל ממשיכים בפעילות העשרת אורניום אסורה. והנשק זורם לסוריה

סוריה הייתה ונותרת היעד העיקרי של משלוחי נשק איראניים המפרים את החלטות מועצת הביטחון בנוגע לייצוא נשק מהרפובליקה היאסלאמית. כך עולה מדו"ח סודי של צוות מומחים מטעם האו"ם, שפרסמה הערב (יום ד') סוכנות הידיעות רויטרס, ועוסק גם בתוכנית הגרעין שמדירה שינה מעיני בכירים בישראל ובעולם כולו.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

"סוריה ממשיכה להיות היעד המרכזי להעברות נשק איראניות בלתי-חוקיות", נכתב בדו"ח שאותו העביר צוות המומחים לוועדה מיוחדת של מועצת הביטחון, המטפלת בנושא הסנקציות על איראן. לדברי סוכנות רויטרס, אנשיה נחשפו לדו"ח.

 

בטיוטת הדו"ח נכתב עוד כי "הסנקציות מאטות את היכולת של איראן לרכוש כמה מרכיבים קריטיים הדרושים לתוכנית

הגרעין האסורה של איראן. בה בעת הפעילויות האסורות נמשכות, כולל העשרת האורניום".

 

מועצת האו"ם של איראן הטילה בעשור האחרון ארבעה סבבים של סנקציות על איראן, ובין השאר היא אוסרת על סחר בנשק איתה. על החברות באו"ם נאסר לייבא ממנה נשק, אולם בשנים האחרונות צפו עוד ועוד עדויות לכך שחברות אחרות בציר הרשע, כמו למשל סוריה וצפון-קוריאה, ממשיכות לנהל איתה קשרים עסקיים הקשורים לנשק.

 

"איראן הזהירה את נסראללה לא לתקוף"

בינתיים, שאלת התקיפה של מתקני הגרעין באיראן והתגובה שעלולה לבוא בעקבותיה ממשיכה לעמוד על הפרק. שיחת טלפון בין בכיר איראני למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, שארגונו הוזכר כמי שעשוי להיות כלי בידי איראן לתגובה נגד ישראל, הסעירה היום את התקשורת באיראן.

 

באתרי אינטרנט המזוהים עם משמרות המהפכה צוטט מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני, אחד מאנשי הצבא הבכירים והחזקים ברפובליקה האיסלאמית, כמי שהזהיר את נסראללה שלא לתקוף את ישראל. לא ברור מתי נאמרו הדברים, ושעות ספורות לאחר הדיווחים האלה פרסמו משמרות המהפכה הכחשה לדברים, וטענו כי מדובר ב"שקר גדול".

 

תחילה פרסמה בבוקר סוכנות הידיעות "פארס" המזוהה עם משמרות המהפכה ידיעה, שלפיה סולימאני הזהיר את נסראללה כי "יש להימנע מנקיטת עמדות קיצוניות" וכי יש "להגביל את האחריות של אלה שחושבים שצריך לפתוח במתקפת

פתע על המשטר הציוני". בשבוע שעבר אמר נסראללה שבניגוד לימי מלחמת לבנון השנייה, לחיזבאללה יש כעת יכולת לפגוע ביעדים ספציפיים בתל-אביב. נראה כי הפרסום של תוכן השיחה בין השניים בא בעקבות אותה הכרזה.

 

לפי הדיווח, סולימאני אמר לנסראללה כי מלחמה נגד ישראל "תזיק לאיראן ולחיזבאללה" ותגרום לישראל לעבור לעמדת הקורבן. הידיעה שצוטטה במספר גדול של כלי תקשורת באיראן הלחיצה כנראה מישהו בחלונות הגבוהים בטהרן, ושעות ספורות לאחר מכן פרסם משרד הדוברות של משמרות המהפכות הודעת הכחשה. בהודעה נאמר כי מדובר ב"שקר גדול" שפורסם מטעם "הציונים". לפי ההודעה, "המערב מנסה זה זמן להציג את חיזבאללה כארגון דו פרצופי".

 

הדו"ח של האו"ם שפורסם הערב עוסק ארוכות בחברת הספנות Islamic Republic of Iran Shipping Lines (IRISL). על IRISL עצמה לא מוטלות סנקציות של האו"ם באופן רשמי, אולם על שלוש מחברות הבת שלה כן מוטלות סנקציות, ומועצת הביטחון הזהירה חברות באו"ם להיות ערניות להפרות אפשריות של הסנקציות מצד IRISL. לפי הדו"ח, Irano Hind Shipping Company, אחת מחברות הבת של IRISL, ממשיכה להפעיל כלי שיט.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסד טובח בעזרת איראן. מתנגדי המשטר
צילום: EPA
מומלצים