שתף קטע נבחר

ישראל חסון: "המאבק הראשון שגדעון לא ניצח בו"

גדעון עזרא הלך לעולמו, ועמיתו מהשב"כ וממפלגת קדימה ספד לו: "תמיד היה קל ללכת אחריו, אהבתי אותו אהבת אמת". הבן דודי עזרא: "הוא לא ויתר עד שהוכרע". ראובן ריבלין: "הוא נגאל מייסוריו". אהוד ברק: ישראל איבדה את אחד מטובי בניה

"זה היה המאבק הראשון שגדעון הציב לעצמו בחייו ולא ניצח בו", כך אמר הבוקר (ה') ח"כ ישראל חסון בעקבות מותו ממחלת הסרטן של ח"כ גדעון עזרא, עמיתו במפלגת קדימה ששירת לצדו גם בתקופתו בשב"כ. "הייתה בינינו חברות מאוד קרובה. על מעט מאוד אנשים אני יכול להגיד את זה, אבל אותו באמת אהבתי. אהבתי אותו אהבת אמת".

 

 

עזרא. "תמיד היה קל ללכת אחריו" (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
עזרא. "תמיד היה קל ללכת אחריו"(צילום: חיים צח)

 

 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

עזרא הלך לעולמו לפנות בוקר בגיל 74 לאחר שנתיים של מאבק בסרטן ריאות. הוא כיהן בכנסת מטעם סיעת קדימה ושימש סגן ראש השב"כ ושר בממשלות ישראל. את שירותו הצבאי עשה בנח"ל המוצנח ושירת בשב"כ בשנים 1962-1995. הוא כיהן, בין היתר, כמפקד השב"כ ביהודה ושומרון וכסגן ראש השב"כ. הוא נבחר לכנסת כחבר הליכוד ב-1996 ובכנסת ה-14 שימש חבר בוועדות החוץ והביטחון והכלכלה. בהמשך כיהן כחבר בוועדת הפנים ואיכות הסביבה וכסגן יו"ר הכנסת.

 

"עד המחלה הזאת, לא היה הר שהוא לא הצליח לטפס עליו", המשיך ח"כ חסון. "לא תמיד הסכמנו על שיטות העבודה בתחום המקצועי, אבל משום שהוא בן אדם הגון, ישר דרך ואמיץ, תמיד היה קל ללכת אחריו. חברות אצלו לא הייתה סתם מילה". 

 

חסון טוען שהייחוד המקצועי של עזרא בא לידי ביטוי בעובדה שהוא עמד בראש שלושת הפיקודים בשב"כ: "אני לא מכיר עוד אדם שיכול לעשות את זה. בכל פעם שהייתה משימה אתגרית, היא הוטלה עליו. במלחמת שלום הגליל, לדוגמה, שהיה צורך לכבוש בירה ערבית, גדעון מונה למפקד הפרויקט. אחר כך הוא היה זה שחשף את התשתית הראשונית של החמאס על כל ההתארגנות וזרועותיה. חוץ מזה הוא טיפח דורות על דורות של אנשים טובים ואיכותיים".

 

את אופיו המיוחד של עזרא מדגים חסון בסיפור אופייני, לפיו בתקופה בשב"כ היו השניים יכולים לנהל ריב מקצועי ארוך וקשה אל תוך הלילה. "ואז הוא היה אומר פתאום 'בוא נלך לאכול צהריים'", משחזר חסון. "הוא היה מתקשר לבעל מסעדה בשוק והיו פותחים אותה עבורו ב-3:00 לפנות בוקר. בכל מקום שבו הוא נגע נשארו לו חברים".

 

עזרא. רוב תרומתו תישאר חשאית (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
עזרא. רוב תרומתו תישאר חשאית(צילום: דנה קופל)

 

מאז שחלה בסרטן הריאות, הקדיש עזרא את מרצו למאבק בעישון ואף הרצה בפני בני נוער בניסיון להרחיק אותם מהסיגריות.

 

הבוקר התכנסו בני משפחת עזרא בבית בכוכב יאיר, לקראת הלוויה שתתקיים ב-16:00 בבית העלמין ביישוב. האלמנה אן עזרא אמרה: "הוא היה בולדוזר, אני לא מאמינה שהוא הלך".

 

הבן דודי הוסיף: "התחושה היום קשה כי איבדנו בן אדם יקר וגדול. הוא היה דוגמה ומופת עבור כולנו. חבל שמאבדים אנשים כאלה, אבל אין מה לעשות. הוא היה חלש בשבועות האחרונים, אבל הוא נתן לנו הזדמנות לטעום ממנו עוד חודשיים. הוא לא ויתר עד שהוכרע".

 

הבן דודו עזרא, הבוקר. "דוגמה ומופת עבורנו" (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
הבן דודו עזרא, הבוקר. "דוגמה ומופת עבורנו"(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

בבוקר הגיעה לבית המשפחה חברה קרובה של בני הזוג עזרא, רות לביא, שסיפרה לאחר מכן: "אנחנו חברים 30 שנה ומדובר באנשים מיוחדים. חברים אמיתיים. הוא נלחם במחלה כמו חייל במטרה לנצח. איבדנו חבר ואדם יקר, לא רק אנחנו אלא כל המדינה. אנחנו מבטיחים שנשמור על אשתו כמה שנוכל".

  

אנשים כמו גדעון הם זן הולך ונעלם

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער עמוק על פטירתו של ח"כ עזרא: "גדעון שירת נאמנה את ארץ ישראל במשך כל חייו. תרומתו לביטחון המדינה הייתה גדולה, וברובה המוחלט תישאר עלומה בשל חשאיותה. רעייתי ואני שולחים תנחומים לרעייתו ובני משפחתו. יהי זכרו ברוך".

 

מלשכת שר הביטחון נמסר כי "אהוד ברק אבל על מותו של ח"כ גדעון עזרא, שפעל במשך עשרות שנים למען ביטחון ישראל באומץ, בעוז ובמסירות אין קץ. כאיש ציבור, כחבר כנסת וכשר, הוא פעל תמיד בהגינות, בכישרון ובאחריות. ישראל איבדה את אחד מהטובים והמסורים בבניה".

 

יו''ר הכנסת, ראובן ריבלין, ספד לעזרא והגדיר אותו גיבור ישראל ואיש יוצא דופן שפיו ולבו שווים: "הוא לא היסס לומר את האמת שלו, גם כשצרמה באוזני רבים. הוא לא הצניע את דעותיו הנוקבות בגלל שיקולים פוליטיים. בכל תפקיד שבו שירת – הוא ניצח. הלילה הוא נגאל מייסוריו. גדעון ייזכר כלוחם אמיץ ששירת את עמו לאורך תקופת חייו".

 

עזרא. ארוחת "צהריים" בשוק ב-3:00 לפנות בוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עזרא. ארוחת "צהריים" בשוק ב-3:00 לפנות בוקר(צילום: גיל יוחנן)

 

חברו של עזרא לקדימה, ח"כ זאב ביילסקי, הדגיש את פעילות ההסברה בבתי הספר שהוא הקדיש לה את זמנו מאז התגלה הסרטן בגופו. "ידידי הטוב הלך לעולמו", אמר. "אדם מדהים, איש הגון וישר, אוהב אנשים שתמיד היה שם לעזור לכל פונה.אהבתי אותו".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

ח"כ נחמן שי אמר למהדורת החדשות של ynet ברדיו האזורי ש"בכל תפקיד הוא הוכיח שהוא משרת את הציבור במחויבות העמוקה ביותר. הוא היה נאמן לארץ ישראל ולעקרונותיו. גדעון היה חבר טוב. זהו זן של אדם שהולך ונעלם מהעולם, ואנחנו נחסר אותו".

יו"ר קדימה, שאול מופז, אמר: "אנו נפרדים בצער רב מחבר, מלוחם אמיץ, איש ארץ ישראל שנלחם כל חייו על תקומת הארץ, חבר אמת ושותף לדרך ולעשייה. גדעון ידע תמיד לעמוד על עקרונותיו וערכיו - ולאורם פעל לאורך כל שנות חייו. גדעון דאג להגיע למשכן הכנסת גם כשמצבו הבריאותי התערער והמשיך להיות מעורב ולהתעניין בנעשה עד יומו האחרון - מעולם לא ויתר - כי כזה היה וכך פעל כל חייו. דוגמה ומופת לכולנו. יהי זכרו ברוך".

 

יו"ר קדימה לשעבר, ציפי לבני, אמרה: "גדעון היה מהטובים שידעה הפוליטיקה הישראלית. אדם שתוכו כברו,

דובר אמת וישר דרך. גדעון היה נועז בשדה הביטחוני ואמיץ בדעותיו בשדה הציבורי, והיה מופת של התנהלות ציבורית עד ימיו האחרונים - אותם הקדיש למלחמה בסכנות העישון וזאת כדי למנוע מאחרים את הסבל שהוא חווה בעצמו. מדינת ישראל איבדה את אחד מטובי בניה והוא יחסר מאד בנוף הציבורי בישראל, יהי זכרו ברוך".

 

ראש האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', הביעה גם צער על פטירתו ואמרה: "גדעון תרם רבות למדינה הן בשירותו בכוחות הביטחון והן במערכת הציבורית והפוליטית. הוא היה איש הגון ונקי כפיים. הוא הקפיד להמשיך לבוא לכנסת ולשרת את הציבור גם בשיא מחלתו. יהי זכרו ברוך".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רענן בן צור, רון נוטקין ואיתי גל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גדעון עזרא. הגון, ישר ואמיץ
צילום: סבסטיאן שיינר
ישראל חסון. "חברות אצלו זו לא סתם מילה"
צילום: גיל יוחנן
נחמן שי. נאמן לארץ ישראל
צילום: ירון ברנר
מומלצים