שתף קטע נבחר

צילום: AP

ישראל שותקת: "איש לא אומר דבר על איראן"

בכתבה מקיפה של סוכנות רויטרס, מנסים להבין מדוע הנושא האיראני ירד מהכותרות. "הצמרת בירושלים נאטמה", אומר גורם רשמי, ודיפלומט מערבי מוסיף: "הם ננעלו, לא נגלה מה יעשו עד שזה יקרה". ממשלת אחדות פירושה - נתניהו החליט לתקוף?

עד לא מזמן ההצהרות על הסכנה האיראנית לא ירדו מהכותרות. ל"כל האופציות על השולחן" של האמריקנים התווספו האיומים בתקיפת הגרעין מצד הבכירים הישראלים, והחשש מכניסתו של המתקן ליד קום ל"מרחב החסינות". אבל בתקופה האחרונה בירושלים שומרים על שתיקה כמעט מוחלטת בנושא הגרעין האיראני. "צמרת הממשל נאטמה, אף אחד לא אומר יותר דברים בפומבי", אמר גורם ישראלי רשמי לסוכנות הידיעות רויטרס, בכתבה שמנסה לנתח מה הלך הרוח בירושלים בשנת ההכרעה.

 

איראן צועדת לעבר הגרעין, כותרות אחרונות

אחמדינג'אד: לא מרשים לי להגיע ללונדון 2012

דגן וראש ה-CIA בעבר: סנקציות יעצרו את הגרעין

דו"ח האו"ם: פגיעה חלקית בגרעין האיראני

וינה: התקדמות קלה בשיחות הגרעין עם איראן

 

כבר זמן רב ברור ש-2012 תהיה השנה בה יוכרע גורל פרויקט הגרעין האיראני. רק היום נחשף כי מאיר דגן, ראש ה-CIA בעבר וראשי ביון אחרים אמרו כי יש לתת לסנקציות הכלכליות סיכוי לפני תקיפה, אבל החשש שבקרוב יוכלו האיראנים להעביר את הצנטריפוגות באתר הגרעין בפורדו שליד קום אל מתחת לאדמה מגדילה את האפשרות שבישראל יחליטו לא לחכות עוד.

 

בזמן שהדד-ליין להחלטה מתקרב, כותבים ברויטרס כי ההצהרות הפומביות של הבכירים הישראליים השתנו. אחרי אזהרות רבות בנוגע לתקיפה אפשרית במהלך השנה, השפה השתנתה בתקופה האחרונה, נעשתה יותר זהירה, ורמזים לכוונות הישראליות קשה יותר למצוא. "צמרת הממשל נאטמה. איש לא אומר יותר דברים בפומבי", אמר גורם רשמי. "זה לבדו אומר הרבה על איפה הדברים עומדים".

 

"חלון ההזדמנויות - עד הבחירות בארה"ב"

גם הצירוף של קדימה לממשלתו של בנימין נתניהו חיזק את ההערכות כי ראש הממשלה כבר בחר לתקוף. "אני חושב שהם קיבלו החלטה לתקוף", אמר גורם ישראלי המקורב להנהגה. "זה הולך לקרות. חלון ההזדמנויות הוא לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב בנובמבר. כך הם ידחפו את האמריקנים לתמוך בהם".

     

אבל כמו בארץ, גם בעולם יש מי שסבור שממשלת האחדות קמה בעיקר על רקע משבר חוק טל, ולא בגלל

 הגרעין האיראני. "אני חושב שהעיסוק באיראן הוא הטעיה", אמר שגריר מערבי בכיר. "98 אחוז מזה נובע מפוליטיקה מקומית".

 

מה שברור הוא שהזמן אוזל. נתניהו כבר הגדיר לא פעם את איראן כ"בעיה קיומית", ואם ממשלתו תדע בוודאות כי חיל האוויר לא יוכל לתקוף בקרוב את המתקן המרכזי בפורדו, היא עשויה להקדים תרופה למכה - ותקיפה למחסה. "אני חושב שהם נכנסו לנעילה עכשיו", הוסיף דיפלומט מערבי בכיר. "מה שיקרה עכשיו, מה שהם החליטו לעשות - אנחנו לא נגלה על כך עד שזה יקרה".


פורסם לראשונה 17/05/2012 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקן הגרעין בפורדו
צילום: AFP
נתניהו ומופז. יחד למתקפה?
צילום: AP
מומלצים