שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

אביהו שבת עושה שבת

הוא היה רוצה להתארח לשבת אצל שלמה המלך ואלף נשותיו, הוא מופיע לעתים ביום הקדוש - אך את הכסף תורם לצדקה, ולא יכול בלי התבודדות לפני הדלקת נרות. השבת של אביהו שבת

1. השבת הטיפוסית - והשבת האידיאלית.

 

השבת שלי היא יום מאוד מיוחד בשבוע. לא רק בגלל שלא עובדים, אלא כי יש בה משהו משפחתי - אולי בגלל שאני חי במשפחה מסורתית עם כל הקידוש והתפילות. האווירה החמה מעניקה לי את הרגשה הכי כיפית בעולם, וזה משהו שמלווה אותי מילדות. האידיאל בעיניי בשבת, זאת שבת שהיא נטו הנאה ומנוחה.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

2. מה זו שבת בעיניך?

 

השבת מעניקה לי את הכוח לתחילת שבוע חדש. יש תקופות שאני מרגיש שאני חייב את השבת לא בגלל החופש - אלא בגלל שהמשפחתיות הזו ממלאת אותי.

 

3. עשה ואל תעשה שלך בשבת

 

עשה - מבחינתי, ה"עשה" שלי הן כמה שעות של התבודדות בכניסת שבת, אחרי שאני חוזר מביקור אצל סבא וסבתא שלי. זה משהו שממלא אותי להמשך השבוע, זה זמן שמאפשר לי לחשוב על מה שעבר עליי השבוע, מה לשפר ולתקן. ועוד משהו שאין שבת בלעדיו זה הסביח של אמא שלי.

 

אל תעשה - לא להתפרנס בשבת. אם כן יש לי הופעה - כמו במקרים של פסטיגלים - אני אף פעם לא אקח את הכסף שאני עושה בשבת, אני תורם אותו. אני גם לא כותב בשבת, ולא שומע את הדברים שאני כותב בשבת. אני נותן לגוף ולנשמה שלי את המנוחה הנחוצה, את ההתמקדות בנשמה.

 

4. זיכרון ייחודי משבת

 

השבת הראשונה שעשיתי עם אבא שלי (שלומי שבת - מ.ה) באומן. הקדושה שמתפזרת על כפר קטן כל-כך, זה משהו שאפשר להרגיש אותו פיזית. עד שלא תהיה שם - לא תדע מזה. זאת תחושה מדהימה שלא תיארתי לעצמי לפני כן מהי. כמובן ששנה אחרי זה, עשיתי זאת שוב.

 

5. איך צריכה להיראות בעיניך השבת הציבורית?

 

אני מאמין שלכל אחד יש את המצב הכלכלי והאמונה שלו. צדיק באמונתו יחיה. אני ממליץ לכל מי שיכול לכבד את השבת שיעשה זאת, כי שבת זה יום מאוד חשוב.

 

6. את מי היית רוצה לארח בשולחן שבת?

 

הייתי רוצה לארח את גלעד שליט. לדעת ולהכיר את האדם מקרוב. אני מרגיש שהתאהבתי באדם שאני לא מכיר, ונראה לי שכל המדינה מרגישה כך. הייתי רוצה לארח אותו כי יש לי המון שאלות שהייתי רוצה לשאול אותו. מבחינתי, מישהו שעבר כל-כך הרבה זמן במקום לא סימפטי, זה בעיניי אדם עם הרבה כוחות ונראה שהוא נשאר אותו דבר, כמו שהיה לפני. אני מאמין שהוא עבר חוויות לא פשוטות, אבל נראה שהיו לו כוחות להישאר כמו שהוא וזה ראוי להערכה.

 

7. ואצל מי היית רוצה להתארח בשבת?

 

הייתי רוצה להתארח בשולחנו של שלמה המלך, נראה לי שלא משעמם אצלו. בכל זאת, לעשות שבת עם אלף נשים זאת חוויה מיוחדת וחד פעמית.

 

לא נראה לי שיש לך בעיה לשחזר את הסיטואציה, משל היית שלמה המלך

 

כיום יש לי חברה כבר שנה וחצי, ואלף נשים כבר לא מעניינות אותי. מספיקה לי אישה אחת.

 

8. מה היית משנה בשבת האורתודוכסית?

 

אם הייתי אני זה שמחליט, למרות שזאת חוצפה בעיניי בכלל לציין זאת, הייתי מאפשר את הצפייה בטלוויזיה - שזו פעולה

שמשאירה אותך במנוחה, כמו קריאה.

 

9. התפקיד שלי בשבת

 

קידוש - זה התפקיד שלי. מאחר שהוריי גרושים, זהו תפקידי כגבר הגדול בבית מאז ילדותי. יש לי אח קטן, שגדל לנו בלי שנשים לב, ומדי פעם אני רוצה שגם הוא יקדש, אז לפעמים הוא מסכים. אבל זה עדיין תפקידי הייחודי.

 

10. רגע לפני כניסת שבת, רציתי לומר...

 

הדבר הכי חשוב בעולם מבחינתי זה הלבד שלך עם עצמך, ומנוחת הנפש שלך - שלרוב מתרחשת בשבת. מעבר לאמונה שהשבת מכילה, בורא עולם נתן לנו את השבת כדי לנוח, לא כדי לשעמם אותנו. בזמן הזה, כל אחד יוכל לעשות חשבון נפש עם עצמו.

 

  • אביהו שבת עובד בימים אלה על אלבומו השלישי ומשתתף ב"רוקדים עם כוכבים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רמי זרנגר
אביהו שבת
צילום: רמי זרנגר
מומלצים