שתף קטע נבחר

הראפר האיראני הנרדף: "לא אצנזר את עצמי"

אייתוללה קרא להמיתו, ו-פרס בן 100 אלף דולר הועמד על ראשו, אבל שאהין נג'פי הפועל מגרמניה נשבע כי ימשיך לתקוף את המשטר בטהרן, למרות החששות לביטחונו האישי

הראפר האיראני שאהין נג'פי חי במסתור מחשש לחייו, מאז שהעמידו בארצו פרס על ראשו על סך 100 אלף דולר לפני שבוע. הפרס הוא צעד נוסף נגד הזמר, שאייתוללה פסק שיש להמיתו, באופן דומה לפסק ההלכה שהוצא נגד הסופר ההודי סלמן רושדי.

 

ראפר אחד נגד הרפובליקה האיסלאמית:

 

עם זאת, האיום על חייו לא מרתיע לפי שעה את נג'פי, בן 31 החי בגרמניה, להמשיך ולתקוף את המשטר האיראני ואת מה שהוא מכנה "צביעותם של אנשי הדת". נג'פי התראיין אתמול (יום ה') ל"טיימס" הלונדוני והדגיש שאין בכוונתו להתנצל.

 

 

"כששמעתי על הפתווה (פסק הלכה) הראשונה, שלא הזכירה אותי בשמי, צחקתי. אולם, כששמי התווסף והבנתי שהמשטר עומד לנצל את המצב, וכשהכריזו על גובה הפרס ועליי ככופר, התחלתי לדאוג הרבה יותר", אמר נג'פי.

 

השיר שהביא לתקופה החריפה של הממסד הדתי באיראן התפרסם באתר שיתוף הסרטונים "יוטיוב" רק בשבוע שעבר, ומאז ראו אותו מאות אלפי פעמים. השיר מתייחס ל"עלי אל-האדי" הידוע גם כ"עלי א-נקי", העשירי מבין 12 האימאמים, הדמויות שהאיסלאם השיעי רואה בהם קדושים.

 

כותרת השיר היא "נקי", ותוכנו עוסק בשורת שערוריות שהתרחשו באיראן בשנה האחרונה. נג'פי קורא בשיר לאימאם שחי במאה התשיעית לחזות בהידרדרותה החברתית של הרפובליקה האיסלאמית.

 

מעבר לפסקי ההלכה שגינו את הראפר, ארגונים שיעים קיצוניים החלו במסע תעמולה נגדו וקראו להמית אותו. לטענתם, הם גייסו צוותי חיסול באירופה במטרה לרצוח אותו. לדברי נג'פי, שעבר לגרמניה ב-2005, התגובה הזאת מצדיקה את ביקורתו, שלפיה המשטר בטהרן "בולע" את האזרחים האיראנים.

 

למרות האיומים, הוא נותר איתן בדעתו להמשיך להתנגד לאייתוללות. "כהני הדת האלה סניליים, וחלף תאריך התפוגה שלהם. לא אצנזר את עצמי. המשטר יודע שאין לי דבר נגד האיסלאם עצמו. מה שאני מתנגד לו הוא האיסלאם הפוליטי שהם כפו על העם".

 

לטענתו, מדובר במקרה שבו המשטר האיראני משתמש בהיסטריה דתית כדי לכסות על כישלונותיו. "א-נקי מת במשך מאות שנים. לא ניסיתי לפגוע בו, מה גם שלפי הסיפורים היה לו חוש הומור טוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים