שתף קטע נבחר

הסכם עם איראן? ראש סבא"א יבוא לטהרן

דיפלומטים בווינה סיפרו כי יוקיה אמנו יגיע ביום א' לטהרן, לביקור שלא תוכנן מבעוד מועד. לדבריהם הוא יסגור עם האיראנים פרטי הסכם שיאפשר לארגונו לחדש את הפיקוח על הגרעין. הגעת אישיות רמת דרג כזו עשויה לרמז שהסכם אכן הושג

גורמים דיפלומטים אמרו הערב (יום ו') לסוכנות הידיעות AP כי ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), יוקיה אמנו, יטוס במפתיע ביום ראשון הקרוב לטהרן כדי לסכם את פרטיו הסופיים של הסכם שיאפשר לארגון שבראשו הוא עומד להמשיך את חקירת החשדות שאיראן מפתחת נשק גרעיני.

 

הגרעין האיראני - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

שני הדיפלומטים שמסרו את המידע ל-AP ביקשו להישאר בעילום שם. כך או כך, נסיעתו של אמנו לטהרן היא אינדיקציה לכך שהסכם כלשהו הושג עם איראן אחרי ארבע שנים שבהן סירבה לאפשר לפקחי סבא"א גישה לאתרים בתחומה, למידע ולגורמים רשמיים שהסוכנות מבקשת לשוחח עמם. סוכנות הידיעות הצרפתית AFP דיווחה כי אמנו יגיע לטהרן יחד עם ראש משלחת הפקחים של סבא"א לאיראן, הרמן נקארטס.

 

בהודעה רשמית של סבא"א נמסר רק כי אמנו "ידון עם גורמים בכירים בנושאים שבהם יש אינטרסים משותפים". ביקורו יימשך יום אחד, והוא ייפגש במהלכו עם ראש צוות המשא ומתן של איראני לשיחות הגרעין, סעיד ג'לילי. למרות ההודעה הלקונית, דיפלומטים אמרו כאמור כי הביקור נועד לאפשר לשני הצדדים להגיע להסכמות על הסכם שיקבע את העקרונות שלפיהם תותר לפקחים גישה למתקנים המשרתים את תוכנית הגרעין ולמעורבים בה. הדיפלומטים שמסרו את המידע הדגישו כי חתימה על ההסכם היא רק צעד ראשון, וכי יישומו הוא המבחן האמיתי של הנכונות האיראנית לשתף פעולה.

 

בסיס פרצ'ין באיראן. עכשיו תינתן גישה לסבא"א? (צילום: DigitalGlobe-ISIS) (צילום: DigitalGlobe-ISIS)
בסיס פרצ'ין באיראן. עכשיו תינתן גישה לסבא"א?(צילום: DigitalGlobe-ISIS)
 

 

רק היום הביע ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, פסימיות בנוגע לאפשרות שאיראן תזנח את תוכנית הגרעין הצבאית שלה. "איני רואה דבר המצביע על כך שאיראן מוכנה לשים סוף לתוכנית הגרעין שלה", אמר ראש הממשלה במהלך ביקור בצ'כיה, אך הדגיש כי הוא מעדיף לפתור

את המשבר באמצעים דיפלומטיים. נתניהו אמר את הדברים לאחר פגישה עם נשיא צ'כיה, ואצלב קלאוס.

 

הביקור: ערב השיחות בבגדד  

נתניהו אמר עוד כי "ברור ששום דבר לא יהיה טוב יותר מאשר לראות את הסוגיה הזאת נפתרת בצורה דיפלומטית, אבל לא ראיתי שום הוכחות לכך שאיראן רצינית לגבי עצירת תוכנית הגרעין שלה. נראה שהם רואים בשיחות שהמעצמות מקיימות עמם הזדמנות נוספת לקנות זמן, כמו שצפון-קוריאה עשתה במשך שנים. הפגישות האלה עלולות להסתכם רק בהבטחות ריקות".

 

הגעתו של ראש סבא"א אמנו לטהרן תיעשה בשבוע שבו אמורים איראן והמערב לשבת שוב לסבב שיחות בנושא הגרעין, הפעם בבגדד, בירת עיראק. סבב שיחות בין הצדדים נערך בחודש שעבר באיסטנבול, אחרי כשנה שבה לא נערכו פגישות ביניהם בניסיון למצוא פתרון דיפלומטי לסוגיית הגרעין. בשבוע שעבר נפגשו נציגים של איראן וסבא"א בווינה.

 

שרטוט ההדמיה שנחשף. המתקן שאיראן לא הודתה בקיומו? (צילום: AP) (צילום: AP)
שרטוט ההדמיה שנחשף. המתקן שאיראן לא הודתה בקיומו?(צילום: AP)

 

השבוע, דווקא לפני סבב השיחות בבגדד, פרסמה סוכנות AP שרטוט הדמיה של מבנה שמשמש לכאורה את המשטר האיראני לפיתוח נשק גרעיני, ושנמצא כביכול בבסיס הצבאי פרצ'ין שאיראן אינה מאפשרת לפקחי סבא"א גישה אליו. לפי AP, בתמונת ההדמיה נראה סוג המיכל

לחומרי נפץ שדרוש לשם ביצוע ניסויים שפקחי האו"ם חושדים כי איראן ביצעה בבסיס פרצ'ין. איראן מכחישה כי ביצעה ניסויים כאלה, אך לא אישרה או הכחישה בעבר את קיומו של מתקן כזה.

 

AP דיווחה כי התמונה סופקה לה על-ידי גורם רשמי במדינה שעוקבת אחרי תוכנית הגרעין של איראן. אותו גורם אמר כי השרטוט מעיד כי המבנה קיים למרות סירובה של איראן להודות בכך. גורם בכיר לשעבר באו"ם אמר כי הוא מאמין שהשרטוט מדויק. הגורם הרשמי שהעביר את התמונה לידי AP דרש להישאר בעילום שם, ולא לחשוף גם את שם המדינה שמספקת את המידע הסודי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוקיה אמנו. ביקור מפתיע באיראן
צילום: AFP
מומלצים