שתף קטע נבחר

היבואנים: נתקענו עם מלאי נורות לא חסכוניות

התקנות של משרד האנרגיה, האוסרות לשווק נורות שאינן עומדות בתקני החיסכון באנרגיה, עלולות לגרום ליבואנים הפסדים במיליונים. ועדת הכלכלה דחתה את יישום התקנות

יבואני נורות תאורה נתקעו עם מלאי בהיקף של מיליוני שקלים שלא ניתן לשיווק בגלל תקנות חדשות האוסרות מכירת נורות שאינן עומדות בתקנים חדשים של חיסכון באנרגיה. בעיה זו שעלולה לגרום ליבואנים הפסדים כבדים אילצה היום (ג') את ועדת הכלכלה של הכנסת ללכת לקראתם בתקנות שיאפשרו להם להיפטר מהמלאי.

 

 

הבעיה עלתה כשהוועדה התבקשה לאשר תקנות של שר האנרגיה להגברת היעילות האנרגטית של הנורות הפלואורניות אשר החליפו את נורות הליבון וההלוגן. התקנות קובעות סף תחתון נמוך של צריכת אנרגיה, ומחייבות מעבר לדור חדש של הנורות אשר מגדיל את החיסכון שלהן באנרגיה בין 30% ל-50%, לדברי נציג משרד האנרגיה.

 

התקנות החדשות אוסרות בפועל ייצור, יבוא, מכירה ושיווק של הנורות מהדור הקודם ומאפשרות רק את הייצוא שלהן מייצור מקומי. דובר היבואנים, דני עפרוני מחברת קצנשטיין-אדלר, נציגת חברות פיליפס ואלקטרה, יצא נגד קצב החקיקה של המשרד הגורם להם הפסדים כספיים עקב השינויים התכופים בתקני האנרגיה של הנורות, מעל ומעבר לקצב המכירה בתנאי השוק.

 

הוא גילה כי עצם המעבר מנורות ליבון והלוגן לנורות הפלואוריניות השאיר אותו לראשונה עם מלאי גדול של הנורות מהדור האסור לשיווק בארץ, ועליו לחפש עבורן שוק חלופי בחו"ל שטרם נמצא למרות מאמציו. מאוחר יותר הוא נאלץ להתמודד עם תקנה אחרת שחייבה לשווק את הנורות הפלואוריניות מהדור הראשון באריזה בשפה העברית.

 

לדבריו, התקנות החדשות שהובאו היום לוועדה, יקשו עליו להיפטר גם מהנורות הפחות חסכוניות שטרם נמכרו, אותן לא ניתן אפילו לייצא בגלל האריזה העברית. הוא טען כי הצעת משרד לדחות את כניסתן לתוקף 4 חודשים לאחר אישורן בכנסת, משאירה להם מעט זמן למכור בארץ את המלאי הזה ואת הנורות מהדגם הזה שכבר הוזמנו מחו"ל.

 

משרד האנרגיה: הכנת התקנות היתה ידועה

נציג המשרד, אדי בית הזבדי, דחה את טיעוניו. הוא אמר כי העוסקים בענף היו מודעים להכנת התקנות בחודשים האחרונים ויכלו להיערך לקראתן. עפרוני הגיב ואמר, כי בתקופה זו הוא כבר הזמין מכולות עם הסחורה. לדבריו, בכוחו לנסות לבטל חלק מההזמנות, אבל אם הנורות כבר נכנסו לפס הייצור, יחלפו לפחות 6 חודשים עד שיקבל אותן בארץ.

 

"לוח הזמנים שלי הופך אותי לעבריין בלוח הזמנים של התקנות החדשות", אמר ואילץ את מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) ללכת לקראתו בשינוי התקנות. השינוי התקבל בהסכמת עמיתיו, ובלית ברירה גם על דעת משרד האנרגיה. וקנין קבע כי תוקף התקנות יתחיל בעוד 5 חודשים, ולגבי מלאי קיים או מוזמן תינתן תקופה של 18 חודשים למכירתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים