שתף קטע נבחר

פראייריות במדים

עניין אחד נשכח מראשם של נתניהו ושל חברי הוועדה למציאת חלופה לחוק טל: קידום השוויון גם בשירות נשים. המסר בעייתי מאוד למתגייסות: תמשיכו לשאת בנטל הנשי לגמרי לבד

שוויון נועד לגברים בלבד? כן, כנראה. השבוע החלה לפעול הוועדה שצריכה למצוא חלופה שוויונית לחוק טל. היא תבחן המון אופציות לגיוס חרדים ושילוב אזרחים ערבים בצבא או בשרות הלאומי, והיא תעשה זאת בלשון זכר בלבד. כי כולם, מראש הממשלה, הרוכב על גל הפראיירים, ועד לאחרונת חברות הוועדה (יש רק שתי חברות. זה בסדר, אנחנו רגילות) - שכחו עניין אחד, גדול ומהותי ומאוד מאוד מטריד: לקדם את השוויון גם בשירות נשים.

 

חוק שירות ביטחון מקנה פטור מטעמי הכרה דתית לנשים בלבד. פטורים נוספים, אוטומטיים, ניתנים לנשים דרוזיות וצ'רקסיות. נשים מוסלמיות ונוצריות אינן מחוייבות בגיוס כלל. המספרים הגדולים של הפטורות מגיוס מגיעים מהמחנה החרדי שלו נועדה ההקלה הזאת. מלכתחילה הוא לא היה מסוגל להעלות בדעתו מצב שבו בת ישראל כשרה, צנועה וחסודה, בוגרת טרייה של "בית יעקב", תתבזה לעיניהם של גברים רבים מספור ובעלי כוונות זדון, והללו כידוע שוכנים בצה"ל במספרים מבהילים ומאכלסים כל בסיס.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

היום שאחרי הבחירות במצרים / יורם מיטל 

גדי ויכמן נגד מדינת ישראל / אסנת דור

 

גם בעיני דתיים-לאומיים רבים לא נשא חן השירות לנשים, ואם תנברו קצת ברשת תמצאו המון טיעונים של בני המחנה ובנותיו מדוע שירות כזה אינו מתאים להן. אלא שעבורן נוצר מלכתחילה מסלול השירות הלאומי, דוגמה מצוינת לכך שהנטל הוא גם נטל חברתי, ושוויון אפשר להחיל ולחולל גם כשבנות לא אוכלות חול ויורות בצ'כי עתיק. רק מה, הן חייבות לרצות בכך: השירות הלאומי לנשים אינו חובה.

 

מלכתחילה היה הפטור מטעמי דת לנשים גורף מדי וקל מדי. המון חילוניות השתמשו בו לרעה, פשוט מפני שאפשר היה. למה לי לעשות שנתיים צבא, אמרה לעצמה העלמה החילונית כשקיבלה צו ראשון, אם אפשר להצהיר שאני דתייה? שקר אחד קטן תמורת שנתיים של חופש, לא שווה?

 

מאמצים שנעשו לאורך השנים להחמיר בתנאי הפטור, אפילו במעט, נתקלו בגוועלד קולני של החרדים. מאמצים לגייס בנות חרדיות לשרות לאומי נתקלו אף הם בזעקה רמה או בהתעלמות מכוונת או באיסור גורף של רבנים.ואת הנשים הצעירות שלא נשאו בנטל - יהודיות, ערביות ודרוזיות - יכולתם למצוא במשרדי ממשלה, בבתי ספר ובגנים, ברשויות המקומיות - כעובדות בשכר מלא, כשותפות בשוק התעסוקה וכמי שיזכו בוותק תעסוקתי של שנתיים יותר ממני ובפנסיה גדולה משלי, רק משום שאני בחרתי לתת שנתיים מחיי למדינה שלי, והן לא.

 

מצדי, שיטפלו רק בנשים

בנימין נתניהו ביקש שדיוני הוועדה לא יהפכו לשיסוי של מגזר במגזר, ונאמנה עליי מצוותו. אני לא מבקשת לגייס בנות חרדיות או ערביות בכפייה, משום שאורחות חייהן לא מכשירים אותן כלל לשירות צבאי. אני מבקשת ליצור עבורן, ועבור כולנו, חלופה הוגנת ושוויונית של שירות אזרחי לטובת הכלל.

 

כי אורחות חייהן הרי נועדו בדיוק לשם כך: גמילות חסדים ונתינה הם ערכים מרכזיים בחינוך החרדי - ותתפלאו, גם בחינוך הדתי הנוצרי והמוסלמי. אין כל סיבה הגיונית מדוע לא יממשו את הערכים הללו, שהם גם מצוות גדולות, בעבודה עם ילדים שזקוקים לתמיכה בבתי ספר, בסיוע לצוות רפואי בבתי החולים הקורסים תחת העומס, בהקלה על כוח האדם המקצועי בלשכות הרווחה או בעבודה עם קשישים. אתם יודעים מה? מצדי, שילמדו ויטפלו רק בנשים, ויימנעו ממגע עם גברים - אותו מגע שמשום מה לא מפריע להן ולחברה שלהן כשהן מועסקות בשכר במגזר הציבורי.

 

גיוס חרדים עלול לפגוע במעמדן של נשים המשרתות בצבא, טוענים בארגוני נשים שהזדעקו כנגד מספרן הזעום של חברות הועדה החדשה. ייתכן: ברור עוד יותר, ברור כשמש וגם זועק לשמיים, אם תסלחו לי, שהימנעות מדיון בשוויון נשי בנטל פוגעת עוד יותר. היא מציגה את המשרתות בצבא כפראייריות האחרונות שאין מי שישמיע את קולן. היא מנציחה את האי-שוויון המקומם שיש לו ביטוי כספי בלתי מבוטל, והיא משדרת מסר בעייתי מאוד לכל המתגייסות באשר הן: בנות, תסתדרו בשלשות ותראו איך לא סופרים אתכן כשמדברים על שוויון. ועכשיו תקיפו את הבסיס בריצה קלה, ותמשיכו לשאת בנטל הנשי לגמרי לבד.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פטור קל וגורף מדי. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים