שתף קטע נבחר

בג"ץ: אסיר שייצר סמים יקבל עוגיית חשיש בכלא

בשב"ס הסכימו לספק מריחואנה רפואית בצורת עוגייה לאסיר שהורשע בגידול סמים, אולם הוא התעקש על עישון. בג"ץ צידד בסוהרים: אם יתברר שהעוגיות לא מספיקות, נמצא דרך חלופית

סוהרי השב"ס שרגילים למנוע מסמים לחדור אל בין כותלי הכלא, נתקלו באחרונה בבעיה: איך מספקים צורכי אסיר שמחזיק בהיתר לשימוש במריחואנה רפואית? לפי הנהלים, כלואים בעלי רישיון כזה מקבלים עוגיית חשיש במינון מתאים, אולם האסיר - שנכלא דווקא בגין גידול, ייצור והכנת סמים - התעקש ועתר לבג"ץ בטענה ש"עישון הסם יעיל יותר". אתמול (יום ד') טענתו נדחתה בערכאה הגבוהה מכולן.

 

עוד בערוץ החדשות:

מהומה ועצורים בהפגנה בדרום ת"א: זרים הותקפו

חיסול בראשון לציון: בן 30 נורה למוות ברחוב

 

האסיר ד' נידון אשתקד בבית משפט השלום באילת לעשרה חודשי מאסר, ובהמשך קיצר המחוזי את עונשו לשבעה חודשים בכלא. באותו הדיון הציג ד' בפני השופט רישיון להחזקה ולשימוש בקנביס רפואי והוא קבע כי על שלטונות הכלא למצוא פתרון נאות שיתאים לצורכי האסיר.

 

בשב"ס הודיעו לד' כי עם קליטתו בבית הסוהר הוא יטופל במינון שנקבע לו באמצעות עוגיית חשיש, בהתאם לנהלים, אולם האסיר טען שהטיפול היעיל היחיד הוא באמצעות עישון. גם הרופא המנהל של השב"ס התבקש לחוות דעתו בעניין, אולם כאשר נודע לו כי ד' השתמש בסם עוד לפני שניתן לו האישור הרפואי - הוא הורה על ביטול ההיתר.

 

ד' עתר בתגובה לבג"ץ, ובשירות בתי הסוהר החליטו בתגובה לחדש את רישיונו לשימוש במריחואנה רפואית. עם זאת, הם דחו את דרישותיו לאפשר לו לצרוך את הסם בצורת עישון והבהירו כי יוכל לקבל את הסם רק בעוגייה פעמיים ביום, במינון של 60 גרם בחודש.

 

שופטי בג"ץ אליקים רובינשטיין, סלים ג'ובראן ויורם דנציגר החליטו לקבל את עמדת שב"ס, והדגישו כי השיקול הרפואי בעניין זה הוא השיקול המכריע. לדבריהם, אם יתברר לשב"ס כי העוגיות אינן מספיקות, יהיה עליו למצוא דרך חלופית. "אנו מקווים כי העוגיות יפעלו את פעולתן כראוי", כתבו השופטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפי הנהלים, אפשר רק לחלק עוגיות
צילום: רויטרס
מומלצים