שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

זרים בת"א: לא מפחדים, עברנו זוועות בדרך מסיני

בדרום תל-אביב נשמר היום שקט יחסי אחרי שבוע אלים במיוחד. היילי מאריתראה: "מקווה שיבואו לדבר איתנו וננסה לפתור את הבעיה". תושב ישראלי: "הם יושבי בחדרי מדרגות ומציקים". הפגנה מול בית רה"מ: "פליטים לא מגרשים פליטים"

בגינת לוינסקי שבדרום תל-אביב, אחד המקומות שמזוהים בשנים האחרונות יותר מכול עם המסתננים הזרים לישראל, היה היום (ו') שקט יחסית, אחרי אירועי השבוע האלימים. עשרות פליטים ישבו שם תחת השמש, חלקם נמנמו על הדשא ורובם סירבו לדבר איתנו. "לא סומכים עליך מספיק", אמר אחד מהם.

 

המתיחות בין זרים לישראלים - דיווחים קודמים ב-ynet:

הטילו אימה על זרים בת"א: ביקשו סיגריה ותקפו

הפגנה בירושלים: גזענות בכנסת, המדינה קורסת

 

היילי מאריתראה נמצא בישראל זה שנה וחצי, ודווקא הסכים לפצות את פיו. "בכל פעם שאני רואה פשע, אם זה אונס או משהו אחר, אני מתקומם, אבל צריך לזכור שיש פשעים כאלה בכל הקהילות, גם בין הישראלים. יש כאן אלפי אריתראים שמטופלים על-ידי הממשלה בצורה גרועה".

 

היילי אומר כי האלימות של ישראלים נגד עובדים זרים לא התחילה לפני יומיים. "בחודשים האחרונים היו לנו כמה מקרים, ואף אחד לא דיבר עליהם. המשטרה פאסיבית, אלי ישי ומסלאווי (שלמה מסלאווי, יו"ר ועדת השכונות בדרום תל-אביב) נגדנו, ורק מפכ"ל המשטרה רוצה שיתנו לנו לעבוד, ואנשים פה מעריכים את זה".

 

לדבריו, הוא וחבריו אינם פוחדים: "מי שהגיע לפה דרך סיני ועבר את כל מה שהוא עבר בדרך ראה דברים קשים יותר. אני מקווה שיבואו וידברו איתנו וננסה לפתור את הבעיה".

 

מפגינים מול בית ראש הממשלה בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מפגינים מול בית ראש הממשלה בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

 

מנגד עמד ישראלי אחד, שהסכים לדבר גם הוא: "ישראלים זורקים אבנים כי בלילה יש גניבות והצקות לבנות", אמר, "הם לא עובדים, יושבים בחדרי מדרגות, אין להם מה לעשות, ואז יש פשע. למה הם צריכים להתנהג ככה?".

 

עוד בנושא זה:

ישי: "אקנוס אישית ראשי ערים שיעסיקו מסתננים"

בעל הבר האריתריאי שהותקף: "מפחד להיות פה"

לפיד: אני תומך בגירוש מסתננים. אסור להסית  

 

בינתיים, בירושלים הפגינו בצהריים עשרות בני אדם מול בית ראש הממשלה. ההפגנה ערכה תחת הכותרת "פליטים לא מגרשים פליטים", והמפגינים - פעילי פורום הארגונים נגד הגזענות בישראל "תג מאיר" - הניפו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "די לגזענות".

 

זרים בגינת לוינסקי, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זרים בגינת לוינסקי, היום(צילום: AFP)

 

בדרום תל-אביב, בצהריים (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
בדרום תל-אביב, בצהריים(צילום: עופר עמרם)

 

יושב ראש פורום תג מאיר, ד"ר גדי גבריהו, אמר בהפגנה: "ממשלת ישראל מסיתה אוכלוסיות מוחלשות זו נגד זו ובכך מתנערת מאחריותה

למצב שיצרה בחדלונה. אנו קוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו לעצור את ההסתה לגזענות ולהתרת דמם של הפליטים. נתניהו וממשלתו מפקירים את השכונות בדרום תל-אביב ורצח של פליט הוא רק עניין של זמן".

 

הבוקר נודע כי המשטרה עצרה חשוד נוסף, תשיעי במספר, שהשתייך לפי החשד לחבורת הנערים שתקפה לאחרונה זרים בדרום תל-אביב. לפי החשד, גבר כבן 40, כמה נערים בני 15-17 וכמה ילדים מתחת לגיל 14, נהגו להסתובב בקבוצות בדרום העיר ולאתר זרים שהלכו או ישבו לבדם. אחרי שבחרו את הקורבן הם הקיפו אותו, ריססו אותו בגז מדמיע ואז הכו אותו במשך דקות ארוכות עד זוב דם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בגינת לוינסקי, היום
צילום: AFP
היילי, שבא מאריתראה. "פשיעה יש בכל קהילה"
צילום: עופר עמרם
ישראלי שעמד מנגד: "יש גניבות והצקות"
צילום: עופר עמרם
מומלצים