שתף קטע נבחר

אלי ישי מקשה על כניסת פצוע סורי לטיפול בארץ

ארגון ישראלי הפועל בחשאי לסיוע לנפגעי שלטון אסד פנה בבקשה לשר הפנים לאפשר כניסה של פצוע ומשפחתו לטובת ניתוח חירום בעין. שר הפנים אלי ישי עיכב את הכניסה בבקשת ערבות בסך 200,000 שקלים מהפצוע שיבטיחו את יציאת משפחתו מהארץ

הדיווחים על כמות ההרוגים וצילומי גופות הילדים שנטבחו בסוריה בימים האחרונים, גרפו גינויים מפה לפה, כולל של ראש הממשלה ושר הבטחון הישראלים. ישנם כאלו בארץ שהבינו כבר לפני כשנה את חומרת המעשים המתבצעים בקרב גבולות שכנתנו מצפון ופועלים החל מיולי 2011 בסיוע לטובת נפגעי שלטונו של אסד. מדובר בארגון סיוע (הפרטים המלאים שמורים במערכת) המקיים פעילת חסויה לטובת אלו שהצליחו להימלט על חייהם מידו הארוכה והפוגענית של הרודן הסורי.

 

 

"בנסיבות המיוחדות בהן פועל הארגון אנו פוגש נשים ילדים וגברים פצועים רבים", כך עולה מדברי יו"ר הארגון, "בשבועות האחרונים פגשו המתנדבים שלנו בין השאר גבר סורי שעינו נעקרה לאחרונה בשל פציעה קשה של רסיס והראיה בעינו השנייה בסכנה בשל אותה פציעה. הובהר כי אם לא יבוצע ניתוח מהיר ראייתו של אותו אדם תפגע בצורה בלתי הפיכה".

 

נציגי הארגון העבירו בקשה רשמית הכוללת פרטיו של הפצוע למשרד הבריאות, "שבמהרה קיבל על עצמו לממן את הניתוח הדרוש ובאותה מהירות אישרו גורמי הביטחון המוסמכים את כניסתו לארץ בליווי אשתו וארבעת ילדיו הקטנים", נמסר מיו"ר הארגון. "אני שמח להודיעך כי סגן שר הבריאות, ח"כ הרב יעקב ליצמן ומנכ"ל המשרד, פרופ' רוני גמזו, מאשרים את הגעתו של האזרח לבית החולים איכילוב, לניתוח בעינו. הוצאות האשפוז והניתוח יהיו על חשבון משרד הבריאות" כך כתב סמנכ"ל הסברה ויחסים בינלאומיים במשרד הבריאות ליו"ר הארגון.

 

"איפה היתה ישראל כשטבחו בסורים?"

כמתחייב בסדרת האישורים העביר הארגון בקשה גם לרשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים, בכדי לקבל אישור כניסה לפצוע."היינו בטוחים שתאושר לו כניסה ללא ערבות בדומה לויזות הומניטריות אחרות", אמרו אנשי הארגון, "אנחנו לא הארגון היחיד הפועל להבאתם של בני אדם ממדינות שונות בעולם, על מלוויהם, לטיפול רפואי בארץ. ארגון 'הצל ליבו של ילד' למשל, העושה פעילות מקסימה בהבאתם לארץ לטובת טיפולים בריאותיים של ילדים על מלוויהם מהאיטי, עירק, אתיופיה ועוד, אינו נדרש להפקיד אגורה כערובה ליציאתם".

 

אולם במקרה זה, לא רק שנקבעה ערבות, אלא ששר הפנים אלי ישי קבע בעצמו את גובה הערבות, והחליט כי הנ"ל יכנס למדינת ישראל רק בתנאי שיופקדו בגין כניסתו 200,000 שקלים שיבטיחו את יציאת משפחתו. סכום שאין בידיו של הפצוע להפקיד או לגייס ומטרפד את סיכוייו לעבור את הניתוח בישראל.

 

"בחודש אפריל נחת מטוס עם 210 צליינים אריתראים בארץ. בגין המטוס כולו נדרשו 200,000 שקלים, האם פליט סורי, אישתו וילדיו 'שוים' כמו מטוס שלם?", שואלים בארגון בתסכול. חבר הכנסת ישראל חסון, מבכירי השב"כ לשעבר ויליד סוריה, מכיר היטב את הארגון המדובר והעומדים בראשו ומגדיר את החלטת שר הפנים בנושא כ"נבזות וקהות חושים".

 

"בבוא היום מדינת ישראל תישאל איפה היינו כשטבחו בעם הסורי?" שאל חסון, "מדובר באדם שעומד לאבד את מאור עיניו. אין חשש בטחוני למדינה מכניסתו של פצוע, מדובר בכניסה לצורך ביצוע הליך רפואי ויציאה מיידית אחריה. אין ולא תהיה לסורים אפשרות לחזור אי פעם לסוריה במידה ויתברר ששהו בישראל. האיש מסכן את חייו כדי להגיע לכאן, ויאבד את כל עולמו אם יתברר שביקר כאן".

 

תגובות

בתגובה לשאלה על גובה הערבות מסרה דוברת משרד הפנים כי: "גובה הערבות נקבע על ידי השר עצמו, כפי שנמסר מפורשות ליו״ ר הארגון. על כן יש לפנות לשר לקבלת התייחסות".

 

דוברו האישי של השר הגיב: "התערבות בצורה כזו או אחרת של מדינת ישראל בנעשה בסוריה, אשר הינה מדינת אויב, היא עניין עדין ויש לטפל בו בהתאם. הבאתו של העניין לדיון בכלי התקשורת עלולה לפגוע במטרה עצמה, שהיא הטיפול באזרח הסורי המדובר וכן באפשרות של טיפול באזרחים סורים עתידיים.

 

לגופו של עניין: הבקשה המדוברת נדונה ע"י גורמי הביטחון, אשר התנו אישורם בדרישה לערבות. הערבות המתבקשת ע"י משרד הפנים, נקבעת באופן ישיר ביחס למספר הנפשות המבקשות להגיע ארצה, העומד במקרה זה על שש נפשות – משפחתו של האזרח. במידה ויחליט להגיע לבד ו/או עם מלווה אחד, כפי שנהוג במקרים דומים, הערבות המתבקשת, תופחת באופן ניכר.

 

חשוב לזכור כי רק בירדן יש כיום למעלה מ-100,000 אלף אזרחים סורים, וכי יש רבים שמצבם הרפואי דומה או אף גרוע יותר ממצבו של האזרח המדובר, ולכן ע"מ שאפשרות טיפול בישראל תהיה מעשית גם בעתיד, על משרד הפנים לפעול באחריות.

 

שר הפנים אלי ישי עושה ויעשה הרבה מאוד לסייע לבריאותם ולביטחונם של אזרחי

מדינות שונות בין אם יש לנו קשרים איתם ובין אם לאו, אך לא יתפשר בכל הקשור לביטחון האזרחים והארץ כפי שנדרש".

 

חבר הכנסת חסון הוסיף: "אני פונה לשר הפנים בבקשה שיכניס את הפצוע ללא ערבות אסטרונומית עבורו ויפסיק לבלבל את המוח. אין לישראל סכנה מטיפול בפצועים שמגיעים לכאן על ידי טובי אנשינו וגם אם יגיעו עוד 50 פצועים אני ממליץ שיכנסו גם הם".

 

"גופים רבים בממשלת ישראל עובדים שכם עם שכם עם הארגון כדי להיטייב את מצבם של ניצולי אסונות וטבח עם, וכל זאת הרחק מעיניי התקשורת", מסכם יו"ר הארגון. "במקרה הזה הבאת הנושא לדיון היא בעקבות מניעתו של אלי ישי להכניס את האזרח לארץ והוא נדון מאחורי הקלעים כבר כשבועיים. בויזות הומניטריות לא אמורה להיות ערבות כלל, כפי שנהוג במקרים אחרים, כך שאין עניין למספר הנפשות. הארגון אכן יודע ומכיר מעבודה בשטח את אופי הפציעות, וישנם מקרים קשים יותר. לצערנו בשל הצבת מכשולים במזיד, הארגון נמנע מלהפנותם לטיפול בארץ". 

 

  • טלאול לתרומות לארגון הסיוע 1-900-57-52-52.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גופות הרוגים בטבח העיר חולה
צילום: רויטרס
גופות הרוגים בטבח העיר חולה
צילום: AP
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים