שתף קטע נבחר

צפו בקרב המניקור: סעודית מול שומרי הצניעות

סרטון שצילמה אשה סעודית שבו היא מתעמתת עם משמרות הצניעות על זכותה למשוח לק על ציפורניה הפך לוויראלי. "צאי מפה!", צועק עליה ראש הסיור בקניון בריאד. היא לא ויתרה: "זה לא עניינך! הסרטון הזה יגיע לפייסבוק ולטוויטר"

המאבק על הלק. אחרי המאבק של פעילות סעודיות למען רישיון נהיגה לנשים, התפרסם לאחרונה ברשת מאבק אישי ויומיומי מסוג אחר – הזכות למשוח את הציפורניים בלק. אזרחית סעודית גילתה תעוזה כאשר יצאה נגד אנשי משמרות הצניעות בסעודיה שביקשו ממנה לצאת ממרכז מסחרי בריאד כיוון שהעזה להתקשט בלק לציפורניים.

עוד על חייהן של הנשים בסעודיה:

יש לך "עיניים מפתות"? כסי אותן

אשה הפרה החוק, נהגה - והרגה בתאונה

 

בסרטון וידאו שנפוץ במדינה וזכה כבר ליותר ממיליון צפיות, נראים אנשי משמרות הצניעות דורשים מהאשה לצאת מהקניון בתקיפות. "צאי מפה!", צועק עליה מי שעומד בראש הסיור הגברי. אולם הציווי לא נותר ללא מענה. "אני לא אצא... אני אשאר פה", השיבה האשה בצרחה. "אני רוצה לדעת מה אתה יכול לעשות... אני אומר לך מי ייצא... זה לא עניינך אם אני עושה מניקור".

 

 

"אתה לא אחראי עליי אם אני עושה מניקור", המשיכה האשה בשלה והזעיקה את מאבטחי המקום לסייע לה. "העבודה שלכם היא לתת עצות לאנשים ולא יותר". הגברים לא נראו נרגשים מהצעקות, והמשיכו להתעקש שהאשה תצא. ברקע נראים אנשים חולפים במהירות על פני המהומה.

 

"שתדע שהסרטון הזה כבר נמצא בטוויטר ובפייסבוק", הטיחה האשה בראש הסיור. "מילה אחת וזה יגיע למי שעומד בראש משמרות הצניעות, השייח עבד א-לטיף אל א-שייח והוא יידע את כל הטעויות שלך". בסופו של דבר נאלצה האשה לעזוב את המקום, אולם הסרטון שצילמה עושה גלים ברשת וכנראה הגיע גם לדרגים גבוהים. ה"סעודי גאזט" דיווח כי המועצה האחראית על משמרות הצניעות תחקור את האירוע.

 

מצבן של הנשים בממלכה האיסלאמית השמרנית עלה לכותרות בעקבות מאבקן לקבלת רישיון נהיגה. סעודיה היא המדינה היחידה בעולם האוסרת על נשים ואזרחים זרים לנהוג בשטחה. האיסור מכריח משפחות רבות לשכור

נהג שיסיע את בנות המשפחה, ולשלם לו משכורת חודשית של כ-400 דולרים. אלו שאינן יכולות להרשות לעצמן לשכור נהג פרטי, נאלצות להסתמך על הגברים במשפחה שיואילו בטובם להסיען למקום העבודה, ללימודים או למרכז הקניות הקרוב.

 

בשנה שעברה פתחה קבוצה של פעילי זכויות אדם בקמפיין נגד החוק האוסר על נשים לנהוג, וכ-40 נשים נענו לקריאה. לסמל המאבק הזה הפכה מנאל א-שריף, שסרטון שבו הצטלמה נוהגת הועלה ליוטיוב. בהמשך דווח על נשים נוספות שהלכו בעקבותיה, וחלקן אפילו נכלאו בשל כך לזמן קצר. לפי דיווחים, על אשה אחת נגזר עונש של 10 מלקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שומר הצניעות. "העבודה שלכם היא לתת עצות לאנשים ולא יותר"
מנאל א-שריף. הנהיגה את מאבק הנהיגה
מומלצים