שתף קטע נבחר

חדרן סודני הותקף באילת: "לינץ' ע"י 7 אורחים"

בן 40 מדרפור, שעובד בשנים האחרונות במלון "קלאב הוטל" בעיר, ספג במשך דקות ארוכות אגרופים ובעיטות מצעירים. הוא טוען כי הותקף סתם והעיד על קריאות גזעניות שהוטחו בו. שני מעורבים שנעצרו ושוחררו טענו שהוא החל בקטטה

עבדאללה אבויה, בן 40 מדרפור, שוכב בביתו באילת מוכה וחבול לאחר שהותקף, לטענתו, בידי שבעה צעירים, אורחי מלון "קלאב הוטל" שבו הוא עובד. אגרופים, בעיטות, קריאות גזעניות וניסיון עיקש לזרוק אותו דרך חלון סמוך, היו, על פי עדותו, מנת חלקו במשך כעשר דקות, לפני שאנשי הביטחון במלון הצליחו לנטרל את התוקפים בסיוע משטרה שהוזעקה למקום ועצרה חלק מהם. אורחת שהייתה עדה לאירועים אישרה את גרסתו: "זה היה ממש לינץ', היה להם רצח בעיניים".

 

מתח חברתי - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

"זה היה ביום שבת האחרון", סיפר היום (ג') אבויה ל-ynet. "בשעה שבע בערב שלחו אותי מהמשק עם מגבות וסבון לאורחים. בפרוזדור עצרו אותי שני צעירים ואמרו לי לתת להם את המגבות. אמרתי להם שאלו נועדו לאורחים אחרים, ושעליהם לבקש בקבלה שישלחו להם מה שהם צריכים. 

 

"בתגובה הם תקפו אותי, באגרופים ובעיטות. נפלתי על הרצפה, חמישה מהחברים שלהם הצטרפו וכולם ביחד הכו אותי. צעקתי, איש הביטחון של המלון בא לעזרתי, אבל הוא היה אחד והם היו רבים. הם הרימו אותי וניסו לזרוק אותי מהחלון, איש הביטחון הכה אותם, התנגדתי, הגיע עוד איש ביטחון ומנע מהם לזרוק אותי".

 

התקיפה, לדברי העובד, ארכה יותר מעשר דקות, שבמהלכן הביטו אורחים בנעשה מבלי להתערב. שוטרים שהגיעו למקום עצרו שניים מהתוקפים לחקירה, אך אלו טענו כי העובד התקיף אותם קודם, ושוחררו בתנאים מגבילים.

 

האירוע זכה לתהודה רבה בפייסבוק, לאחר שנופשת ששהתה במלון באותה עת תיארה את פרטי המקרה בעמודה האישי וזכתה למאות שיתופים ותגובות. "היינו עדים לכמעט לינץ'", כתבה. "שבעה חבר'ה מתודלקים החלו לערוך לינץ' פרטי בחדרן סודני. הוא היה יכול להיזרק מקומה חמישית או למות מהאגרופים והבעיטות בראש שחווינו מספר ס"מ מאיתנו", הדגישה.

 

אחת מאורחות המלון שהייתה עדה לתקרית סיפרה ל-ynet כי "במשך עשר דקות הכו אותו שבעה צעירים שנראו שיכורים. אני ובעלי הגענו לשם אחרי ששמענו צעקות וראינו שהוא שוכב על הרצפה באחת הקומות, כשמסביבו הצעירים האלה מכים אותו בבעיטות ואגרופים, ותוך כדי מקללים אותו". לדבריה, בעלה ניסה לחלץ את העובד, "התערב והגן עליו בגופו. הוא הרים אותו וניסה לקחת אותו משם. כל הזמן הזה הצעירים האלה המשיכו לנסות ולהכות אותו ולהרחיק את בעלי. זה היה פחד מוות. מסביב היו אנשים שצפו ולא התערבו כי הם פחדו".

 

"שמעתי שתקפו חברים שלי"

אבויה, פליט שברח מהקרבות בדרפור, מתגורר באילת בארבע השנים האחרונות. "כל השנים האלו אני עובד באותו בית מלון, אף פעם לא היו לי בעיות, לא תקפו אותי ברחוב. שמעתי שתקפו חברים שלי, אבל זה אף פעם לא קרה לי. אני פוחד לצאת לרחוב, לחזור לעבודה, לא ברור לי למה הרביצו לי, לא יכול להיות שאנשים הכו אותי רק בגלל שאני שחור".

 

דובר משטרת אילת, פקד ליאור בן סימון, מסר בתגובה כי "בליל 27 במאי, סמוך לחצות, התקבלה תלונה על תקיפה של חדרן במלון 'קלאב הוטל' על ידי מספר אורחים מראשון לציון. על פי עדותו, פנו אליו התוקפים וביקשו כי ייתן להם מגבות, אך הוא הסביר להם כי הוא לא יכול. התפתחה קטטה והמשטרה הוזמנה".

 

לדבריו, "שני חשודים בני 24 נעצרו לחקירה ושוחררו בתנאי הרחקה. בחקירתם, הם קשרו עצמם למעשה, אך טענו להגנתם כי היה זה העובד שדחף אותם והחל בקטטה. מדובר באנשים נורמטיביים, ללא עבר פלילי, שלא היו בגילופין".

 

גורם במשטרת אילת הוסיף כי "המשטרה מייחסת חשיבות למקרי אלימות. האירוע נחקר כתקיפה ולא כאירוע חריג מכיוון שהמאבטחים במלון סירבו למסור עדות ומכיוון שאין צילומי אבטחה". במשטרה הדגישו כי לא נמצאו עדויות לכך שהעובד וגם לא שבוצע בו לינץ'. עם זאת הוא פנה לבית חולים באילת לקבלת טיפול וכשהגיש תלונה במשטרה הציג בפני החוקרים תעודה רפואית, שבה נכתב שהתלונן על תקיפה חמורה. 

אורית מרום, רכזת פעילות ציבורית ב"א.ס.ף", ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל, אמרה בתגובה כי "האלימות הקיצונית שאנו עדים לה נגד פליטים אפריקנים מתגלה כתופעה של ממש שעלולה לעלות בחיי אדם. הפליט כמעט ששילם בחייו את מחיר ההסתה והדמוניזציה שנעשית לפליטים בשבועות ובימים האחרונים על ידי אישי ציבור ופוליטיקאים. דמם של מבקשי המקלט הפך להיות מותר".

 

מקלאב הוטל נמסר בתגובה כי "בשבת האחרונה תקפו מספר צעירים עובד במלון. הודות לערנות מאבטחי המלון שנזעקו למקום והתערבו, הסתיים האירוע תוך זמן קצר ללא פגיעות חמורות. מחלקת הביטחון של המלון הזעיקה מיד את המשטרה שעצרה את הצעירים והעובד נלקח לטיפול רפואי. מדובר בעובד ותיק ומסור שביקש לעשות את עבודתו נאמנה. אנו מגנים ופועלים ביד קשה נגד כל סוג של אלימות ומצפים מהמשטרה למצות את הדין עם התוקפים".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוף הים באילת
צילום: קארין מאמוס
מומלצים