שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, AFP

אלוף פיקוד צפון: "אל-קאעידה עלול לפעול מסוריה"

האלוף יאיר גולן השתתף בכנס על מלחמת לבנון, אך התייחס בעיקר לאיום הנשקף מהמדינה השכנה. "דברים שנראים לא סבירים יכולים לקרות בעוד חודשים ספורים", הזהיר. הוא ציין כי חיזבאללה בונה מערך רקטות אדיר, אך "צה"ל יכול להביסו"

בעולם שוב מדברים על פעולה צבאית להפלת המשטר הסורי, אבל בצה"ל עדיין חוששים מהיום שאחרי אסד. מפקד פיקוד צפון, האלוף יאיר גולן, נאם הערב (יום ד') בכנס לציון 30 שנה למלחמת לבנון, והביע חשש מטרור שיופנה כלפי ישראל, בין היתר באמצעות ארסנל הנשק להשמדה המונית שנצבר במדינה השכנה.

 

עוד כתבות על סוריה ב-ynet:

רוסיה נגד המערב: לא להתערבות צבאית בסוריה

דרוזים בגולן: "אסד לא רוצח, ישראל זורעת סכסוך"

 

"כאשר מדברים על לבנון בעת הזו להבנתי צריך להתחיל בסוריה", אמר האלוף גולן בכנס שהתקיים במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר אילן. "סוריה נמצאת במלחמת אזרחים, שלהערכתי תוביל להפיכתה למדינה כושלת. בכל המדינות הכושלות הטרור פורח, בסוריה כבר עכשיו, ולהערכתי האיום הטרוריסטי מסוריה לישראל הולך ולובש צורה". 

 

"כנראה שזה לא יקרה מחר בבוקר", הוסיף אלוף הפיקוד, "אבל זה תרחיש

שצריך להיערך אליו. לא קשה להעלות על הדעת מציאות בה גורמי אל-קאעידה שנמצאים היום בסוריה ופועלים באופן נמרץ נגד המשטר הסורי, בחלוף הזמן יתחילו לפעול נגדנו. לא מופרך להעלות על הדעת שהזירה הסורית הופכת לקו פעולה נוסף לחיזבאללה. זה לא דורש דמיון נורא מפותח, ודברים אלה שנראים לנו היום בלתי סבירים יכולים למצוא אותנו על ציר הזמן בעוד חודשים ספורים".

 

האלוף גולן הביע חשש לגורלו של הנשקה להשמדה המונית של משטר אסד. "לסוריה יש ארסנל גדול מאוד שכולל כלי נשק מתוחכמים מאוד, מטילי קרקע-אוויר, חוף-ים ועד לנשק כימי. מה יקרה עם זה בעתיד? קשה מאוד לדעת. האתגר שעומד בפנינו במקרה זה הוא אדיר".

 

"חיזבאללה חש מחויב לאיראן"  

גם חיזבאללה ממשיך לאיים על ישראל. לדברי אלוף פיקוד צפון, ארגון הטרור הלבנוני בונה את כוחו ברמה חסרת תקדים ולמרות שהוא פועל בדפוסים של גרילה, הוא מחזיק ביכולות שלמדינות רבות אין. על הקשרים ההדוקים עם משטר האייתולות הוא אמר: "האם השפעתה של איראן על חיזבאללה היא טוטאלית? כנראה שלא, אבל היא ניכרת וחיזבאללה חש מחויבות לאפוטרופוס האיראני".

 

אסד ואחמדינג'אד. "איראן מוטרדת מעתידו של בן בריתה" (צילום: AP) (צילום: AP)
אסד ואחמדינג'אד. "איראן מוטרדת מעתידו של בן בריתה"(צילום: AP)

  

האלוף גולן ציין כי ארגונו של נסראללה משקיע כיום את מירב כוחו בבניית מערך תלול-מסלול אדיר בהיקפו, כאשר רוב הרקטות והטילים הם לטווח קצר. "סוג כזה של איום אינו מהווה גורם מכריע מול ישראל", אמר, "אין בכוחו להרוס את התשתית של מדינת ישראל, אין בכוחו לגרום הרס מאוד ניכר. לחיזבאללה יש אלפי רקטות בקטרים גדולים יותר שמסוגלות להגיע לטווחים ארוכים יותר ויש כאלה שיכולות להגיע לגוש דן - והם מקור לדאגה".

 

לדבריו, צה"ל מסוגל לצמצם באופן ניכר את האיום, אך לא למנוע אותו לחלוטין. "אני יכול לומר שחיזבאללה יכול להפריע לצה"ל, אך הוא לא יכול לעצור אותו", אמר, "יש בכוחו של צה"ל להביא לתבוסה מוחלטת של חיזבאללה".

 

עם זאת, הסביר, כדי להגיע למצב כזה יש לאזן בין שתי דרישות משמעותיות. הראשונה - הכרעה מהירה על מנת לסיים במהירות עם הירי על העורף, והשנייה - לדחות את העימות הבא לעתיד הרחוק, באמצעות פגיעה אנושה בחיזבאללה. "אנחנו לא נשמיד אותו, אך נכה בו מכה קשה מאוד שנוציא לו את החשק להתעמת איתנו פעם נוספת לטווח זמן ניכר", אמר. 

 

"מלחמה עקיפה יום-יומית באיראן" 

ואיך איראן מעורבת בכל זה? לדברי האלוף גולן, "אנחנו באופן עקיף מנהלים באיראן מלחמה יום-יומית, זה לא משנה אם זה מגיע אלינו דרך חמאס או חיזבאללה. איראן זה כאן והשפעתה השלילית משמעותית. השפעתה ומעורבותה כיום גם בסוריה ניכרת. איראן מוטרדת מאוד מעתידו של בן בריתה אסד והיא מנסה לסייע לו גם באופן ישיר וגם דרך חיזבאללה".

 

אלוף הפיקוד סיכם את נאומו בתחזית לעתיד. "אנחנו נידרש בשנים הקרובות

לצבא חזק, מודרני, בעל יכולות, שיידע להתמודד עם המלחמה שתהיה ולא זו שהייתה. המלחמה הבאה תהיה שונה", אמר גולן והסביר שהוא מתכוון למצב שבו האויב מסתתר בקרב אוכולוסייה אזרחית וגר בבתים.

 

"לבנות מערכת מודרנית שיודעת לזהות את האויב בתנאים האלה זה לא עניין פשוט", אמר, "לכן אני אומר פנימה בתוך הצבא לאנשיי וגם לכם - אנו לא נדע להתמודד עם אתגרים עצומים כאלה אם לא נקצה להם את המשאבים המתאימים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי חי
האלוף גולן. "לא צריך דמיון מפותח"
צילום: אבי חי
נסראללה. "לא יכול לגרום הרס ניכר מאוד"
צילום: EPA
צילום: AFP
"הטרור פורח". אסד
צילום: AFP
מומלצים