שתף קטע נבחר

ארה"ב: חוק שמונע מהומואים זכויות - לא חוקתי

בית משפט פדרלי ראשון קבע כי החוק המגדיר נישואים כאיחוד בין גבר ואשה וכך מונע זכויות מזוגות חד-מיניים נשואים, מנוגד לחוקה האמריקנית. בקהילה הגאה מברכים, אבל יישום הפסיקה עוד ייאלץ להמתין להסכמת שופטי העליון

אחרי הכרזת התמיכה של הנשיא ברק אובמה, גם במערכת המשפט האמריקנית נותנים גב לנישואים לחד-מיניים. בית משפט פדרלי לערעורים קבע אתמול (ה') כי "החוק להגנה על נישואים" משנת 1966 מפלה לרעה זוגות חד-מיניים בכך שמונע מהם זכויות פדרליות, ועל כן מנוגד לחוקה האמריקנית. בקהילה הגאה בירכו על ההישג, אולם הוא ייתן אותותיו בפועל רק לאחר שבית המשפט העליון יכריע בנושא.

 

נישואי גאים בארה"ב - הכותרות האחרונות:

ב"ניוזוויק" התגאו: אובמה - הנשיא ההומו הראשון

סקר: רוב האמריקנים בעד זכויות לזוגות חד-מיניים

מכה לקהילה: צ' קרוליינה אמרה לא לנישואי גאים

 

בית המשפט לערעורים של המחוז הראשון בארצות הברית, האחראי על עתירות מהמדינות מיין, מסצ'וסטס, רוד איילנד, ניו המפשייר ומפורטו ריקו, קבע פה אחד כי החוק שמגדיר נישואים כאיחוד בין גבר ואשה מונע מזוגות חד מיניים נשואים לזכות באותן הזכויות כמו זוגות הטרוסקסואליים. יש לציין כי שלושת השופטים שדנו בתיק לא נדרשו להכריע אם יש לאפשר לזוגות גאים להינשא.

 

זוג לסביות חוגגות ההחלטה לאשר נישואים חד מיניים במיין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זוג לסביות חוגגות ההחלטה לאשר נישואים חד מיניים במיין(צילום: רויטרס)

 

"החוק להגנה על נישואים" נחקק במקור כדי לבלום מהלך של מדינת הוואי, שביקשה להתיר לבני אותו מין להתחתן. מאז נחקקו הגבלות על נישואים גאים במדינות נוספות בארצות הברית, ורק שמונה מדינות הכירו בהם: מסצ'וסטס, קונטיקט, ניו יורק, איווה, ניו המפשייר, ורמונט, מרילנד, וושינגטון וכן וושינגטון הבירה (מחוז קולומביה).

 

הפסיקה אתמול הייתה הפעם הראשונה בה בית משפט פדרלי נותן דעתו לסוגיה. ב-2010 פסק בית משפט מערכאה נמוכה יותר כי החוק שולל מזוגות הומוסקסואליים מגוון זכויות, בהן הטבות של ביטוח בריאות, היכולת להגיש החזרי מס משותפים והזכות לסעוד בן זוג חולה בבית חולים. גם הנשיא אובמה ומשרד המשפטים האמריקני הודיע אשתקד כי לא יגנו עוד על חוקיות החוק.

 

עם זאת, השופטים בבית המשפט לערעורים הבהירו כי פסיקתם לא תיאכף

עד שבית המשפט העליון יכריע בעניין, שכן סמכותם חלה רק על מספר מדינות וכדי לבטל חוק שאושר בקונגרס יש צורך בהכרעת הערכאה הגבוהה ביותר. אולם זה לא מנע מהעותרים להביע שביעות רצון. "פעלנו למען סוגיה זו במשך שנים רבות, והעובדה שבית המשפט מכיר בכך שגם זוגות חד מיניים נשואים לפי חוק בדיוק כמו כל זוג אחר, היא נהדרת ויוצאת מן הכלל", ציינו.

 

נציגי אחד הארגונים מטעם הקהילה הגאה שעתרו לבית המשפט הוסיפו כי השופטים הסכימו עם טענת הזוגות החד-מיניים לפיה החוק יוצר הפרדה בין זוגות שנשואים לפי חוק (הומוסקסואליים והטרוסקסואליים) ומתייחס לחלקם כאל "בני מעמד שונה", בכך שהוא מונע מהם זכויות מסוימות.


פורסם לראשונה 31/05/2012 23:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חתונה גאה בסן פרנסיסקו
צילום: רויטרס
מומלצים