שתף קטע נבחר

צילום: AFP

"30 שנה של חושך". גזר הדין של חוסני מובארק

משטר מובארק היה "שחור כמו ליל חורף קר" ומנהיגיו ביצעו את "הפשעים הנוראיים מכל" כלפי האזרחים שפעלו ברצון האל ובסך הכול ביקשו "צדק, חירות ודמוקרטיה". הצצה לגזר הדין של השופט אחמד ריפעת ב"משפט המאה" של האומה המצרית

השופט אחמד ריפעת חס על חוסני מובארק ולא גזר עליו עונש מוות, אך לא חסך בביקורת היום (שבת) כשהקריא את גזר הדין. הוא הגדיר את תקופת שלטונו של הנשיא המודח כ"30 שנה של חושך עז" ואמר כי מצפונו, כמו של בכירים אחרים במשטר הקודם, מת.

 

מאסר עולם למובארק - עוד כתבות:

מובארק עבר התקף לב אחרי שנידון למאסר עולם

בן-אליעזר: התירו את דמו של מובארק

האחים המוסלמים: נחדש המשפט וננקום הדם

 

"הבנים הלא-אלימים של המולדת הגיעו מכל עמק וגיא, עם כל הכאב שהם חוו בגלל חוסר צדק, שיברון לב, השפלה ודיכוי", אמר השופט ריפעת, "עם העול הזה על כתפיהם, הם צעדו לעבר כיכר תחריר בקהיר, בירת מצרים, ודרשו רק צדק, חירות ודמוקרטיה".

 

"רצונו של האל", הוסיף השופט, "השפיע על אזרחי מצרים, על בניה האמיצים והגיבורים, המוקפים במלאכי האל, שדרשו מהפוליטיקאים והמנהיגים שלהם, אלו שישבו על כס העושר והכוח, לתת להם לחם ומים כדי לשים סוף לצמא ולרעב שלהם ולחיות בבתים שמגנים על משפחותיהם ובניהם".

 


משפט מובארק - מי אשם, מי זכאי

משפט מובארק - מי אשם, מי זכאי
מואשם פסק הדין גזר הדין
חוסני מובארק, הנשיא לשעבר אשם באחריות להרג מפגינים, לא אשם בשחיתות מאסר עולם
עלא וגמאל מובארק, הבנים של לא אשמים בשחיתות זכאים
חביב אל-עדלי, שר הפנים לשעבר אשם באחריות להרג מפגינים מאסר עולם
עוזריו של חביב אל-עדלי לא אשמים בשותפות ובמתן סיוע לרצח ולניסיון רצח מפגינים זכאים
חוסיין סאלם, איש עסקים ויועץ מובארק בעבר לא אשם בשחיתות זכאי

 

הוא הגדיר את תקופת שלטונו של מובארק כ"30 שנה של חושך עז - שחור, שחור, שחור. שחור כמו לילה חורפי קר" והוסיף כי מנהיגי המדינה "ביצעו את הפשעים הנוראיים מכל, פעלו בעריצות וחטאו בשחיתות בלי לקחת אחריות. המצפון שלהם מת, התחושות שלהם הפכו רדומות ולבם נאטם".

 

ריפעת בן ה-71 הרשיע את מובארק במעורבות בהרג המפגינים בתחילת 2011, אך זיכה אותו מסעיפי השחיתות. גם חביב אל-עדלי, שר הפנים לשעבר, הורשע באחריות להרג מפגינים. מנגד, השופט זיכה את עלא וגמאל מובארק, בניו של הנשיא לשעבר, מאישומי השחיתות שלהם כמו גם שישה מעוזריו של אל-עדלי שהואשמו במעורבות בהרג המפגינים.

 

מובארק בבית המשפט (צילום: AP) (צילום: AP)
מובארק בבית המשפט(צילום: AP)

 

מפגינים מחוץ לבית המשפט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגינים מחוץ לבית המשפט(צילום: רויטרס)

 

העיתון המצרי "אל-יום א-סאבע" ציטט גורמים שסיפרו כי השופט סגר את

הטלפון שלו בשעות שלפי ההכרעה ולא היה בקשר עם איש פרט לבני משפחתו. עוד דווח כי הוא כתב את פסק הדין בכתב ידו לאחר דיון עם יועציו. הוא סירב לתת למזכיר הישיבה לכתוב את גזר הדין במחשב בשל החשש מהדלפה.

 

ריפעת, המכהן כנשיא בית הדין לפלילים בקהיר, נחשב לשופט מחמיר שכתב פסיקות אמיצות גם בימי המשטר הקודם. ב-2010 הוא הפתיע כאשר בניגוד להלך הרוח הפוליטי הורה לשחרר ממעצר 16 מחברי "האחים המוסלמים", בהם סגן המדריך הכללי של התנועה, שנעצרו על-ידי שירותי הביטחון של מובארק. בעוד פחות מחודש, ב-30 ביוני, הוא צפוי לצאת לגמלאות אחרי שנכנס לספרי ההיסטוריה כמי שגזר את הדין ב"משפט המאה" של מצרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוסני מובארק. "שחור, שחור, שחור"
צילום: EPA
השופט ריפעת. חשש מהדלפות
צילום: AP
זכאים. גמאל ועלא מובארק
צילום: AFP PHOTO / EGYPTIAN T
מומלצים