שתף קטע נבחר

אלפים יצאו לרחובות: לא רוצים ממשלת קיצוצים

"בקיץ הזה המחאה לא תהיה בובת צעצוע, אלא הדבר האמיתי", אמר רז לוין, אחד המפגינים בתל-אביב שצעדו לעצרת המחאה ברחבת המוזיאון. גם בחיפה ובי-ם הפגינו: "יוצאים משנת החורף"

הקיץ מתקרב - ואיתו המחאה החברתית: אלפי מפגינים התייצבו הערב (שבת) בתל-אביב, בחיפה, בירושלים ובמקומות נוספים בארץ וקראו לצדק חברתי. כ-4,000 צעדו ברחוב אבן גבירול לעבר רחבת המוזיאון. הם דפקו על סירים ומחבתות וחזרו על סיסמאות הקיץ שעבר: "צאו מהמרפסת, המדינה קורסת" ו"הון, שלטון, עולם תחתון".

 

עוד בערוץ החדשות:

חשד: ירי בחוף בבת-ים בגלל ריב על כסאות

רה"מ מתכוון לפנות את שכונת גבעת האולפנה

  

רז לוין, אחד המפגינים, אמר ל-ynet: "יש תחושה שמה שקרה בקיץ שעבר היה רק הגל הראשון. בקיץ הזה המחאה לא תהיה בובת צעצוע, אלא הדבר האמיתי. התבגרנו והפעם לא נוותר למוקדי הכוח שלא שינו דבר למען העם בשנה החולפת למרות שיותר מחצי מיליון איש יצאו לרחובות. אני מאמין שהשנה ייצאו אפילו יותר".

 

דופקים על סירים בהפגנה בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
דופקים על סירים בהפגנה בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

תל אביב דורשת צדק חברתי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תל אביב דורשת צדק חברתי(צילום: מוטי קמחי)

 

חיפה. "שלום וצדק חברתי זה מאבק אחד" (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
חיפה. "שלום וצדק חברתי זה מאבק אחד"(צילום: אבישג שאר-ישוב)

  

סתיו שפיר נאמה בהפגנה בתל אביב ותקפה את ראש הממשלה: "אתה מקבל מאיתנו כסף, מסים, סמכות ואחריות בשביל דבר אחד בלבד - כדי שתעבוד מבוקר עד ערב לשפר את החיים שלנו. כי אם אתה רק מזיק לנו, רק מנצל אותנו ומתמרן אותנו - בשביל מה אנחנו צריכים אותך?".

 

הפעיל החברתי שלמה קראוס אמר בנאומו: "המחאה החברתית היא לא מחאה צרכנית. היא לא מחאה של מעמד הביניים, היא לא מחאה של השכבות החלשות, היא לא מחאה שמאלנית או ימנית. המחאה החברתית היא מחאה ערכית. היא השעון המעורר שתקתק בלב כולנו וניעור לחיים בקיץ 2011. היא ההתנגשות הבלתי נמנעת בין ערכי החלוצים שהקימו את המדינה, לערכי המנהיגים הכושלים של ימינו, המתעקשים להתנער מאחריותם לחברה הישראלית".

 

צועדים עם אוהלים מכיכר הבימה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
צועדים עם אוהלים מכיכר הבימה(צילום: מוטי קמחי)

 

בחיפה צעדו כ-700 איש מקריית אליעזר למושבה הגרמנית. "לא רוצים ממשלה

של קיצוצים", "לא רוצות ממשלה של הפרטות" ו"לא רוצים ממשלה של גזענים". רבים מבין המשתתפים היו חניכי תנועות נוער ובלטו גם נציגי התנועות הפוליטיות בהן מרצ וחד"ש.

 

בין הדוברים בהפגנה היה פרופסור יוסי יונה, מהוועדה שהקימו מנהיגי המחאה בתגובה לוועדת טרכטנברג. "נודיע לממשלת ישראל שאי אפשר לעבוד עלינו יותר", אמר, "דרשנו צדק חברתי וקיבלנו ועדה שכל תפקידה למרוח אותנו. ועדה שכנפיה קוצצו עוד לפני שניסתה לעוף". הוא הזכיר כי למרות המחאה, בשנה החולפת האמירו מחירי הדלק, החשמל והמים.

 

"יוצאים משנת החורף" 

מורן גל ועופר קמחי, חברי הקיבוץ העירוני של תנועת מחנות העולים בנצרת עילית, הגיעו עם בתם הפעוטה הדס להפגנה בחיפה. לדברי עופר, "עיקר המאבק כרגע הוא שתקציב 2013 יהיה יותר חברתי למרות שביבי סידר לעצמו יופי של קואליציה ומשרד האוצר משתף איתו פעולה, הממשלה ממשיכה להטיל מסים וגזירות למרות שאין בכך כל צורך". על הכמות המועטה יחסית של משתתפים לעומת אירועי קיץ 2011 אמרו השניים כי גם בשנה שעברה צברה המחאה תאוצה וההפגנות הראשונות היו מועטות יחסית.

  

אייל ארגמן, תושב קריית אליעזר בחיפה, נשא שלט שעליו נכתב "החיפאים יוצאים משנת החורף". לדבריו אם חל בשנה האחרונה שינוי כלשהו הרי שמדובר בשינוי לרעה. "האטימות של הממשלה רק הולכת וגוברת. למרות האמירה הברורה של העם שלא רוצה הפרטה, ההפרטה נמשכת. למרות המחאה, יוקר המחיה ממשיך להיות גבוה וקשה ולא רואים לכך פתרון, גם לא למצוקת הדיור ומי שאין לו היום יכולת כלכלית לרכוש דירה נותר ללא סיוע". הוא ציין כי "מחירי הדירות גבוהים בצורה לא מוצדקת ולא פרופורציונלית וכולם יודעים שזו בועה".

 

אייל ארגמן, מפגין חיפאי: "יוצאים משנת החורף" (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
אייל ארגמן, מפגין חיפאי: "יוצאים משנת החורף"(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

מפגינים בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מפגינים בירושלים(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"אנשים לפני רווחים". חיפה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
"אנשים לפני רווחים". חיפה(צילום: אבישג שאר-ישוב)

   

כ-1,500 צועדים התכנסו בגן הסוס בירושלים. הם קראו "ביבי ביבי, לך לישון - לא רוצים הון ושלטון", ונשאו שלטים שעליהם נכתב "דור שלם דורש עתיד". הם יצאו לצעדה שהסתיימה בעצרת מחאה בכיכר פריז, סמוך לבית ראש הממשלה בירושלים. בדומה למפגינים בחיפה, גם הם קראו לפרוץ את מסגרת התקציב ולהפנות עוד כספים לנושאים חברתיים. "העם דורש תקציב חברתי", קראו המפגינים, שרבים מהם פעילי תנועות שמאל.

 

רונה אורבנו, ממארגנות ההפגנה וממובילות המחאה בירושלים

בשנה שעברה, אמרה: "המחאה תקבל גוון פוליטי. האנשים שכאן רוצים בסופו של דבר להפיל את הממשלה. לביבי היה מספיק זמן, הוא לא עשה כלום ועכשיו הוא צריך ללכת הביתה".

 

אסף שנער, פעיל בתנועת מחנות העולים וממארגני ההפגנה, אמר: "עברה כמעט שנה מאז שמאות אלפים יצאו לרחובות אבל נראה ששום דבר לא מזיז לממשלה. הדיונים על תקציב 2013 בפתח ואנחנו דורשים מדיניות רווחה ברורה דרך הרחבת התקציב וצמצום ממדי השוויון". לדבריו, "המאבק שלנו הוא סביב התקציב אבל הוא גם מאבק פוליטי נגד מדיניות הממשלה".

 

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתפו אחיה ראב"ד, בועז פיילר ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלפים יצאו לרחובות תל-אביב
צילום: מוטי קמחי
תל אביב. "לא מחאה צרכנית"
צילום: מוטי קמחי
לא שכחו את האוהלים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים