שתף קטע נבחר

איך נילחם בהעלמות המס? נבטל את המזומן

בעולם הרחב משתמשים יותר ויותר באשראי, ובסקנדינביה התשלום במזומן הפך לתופעה נדירה. ובישראל? ענפים ומגזרים שונים ממשיכים להחליף כסף תמורת סחורות ושירותים ללא רישום, ולחמוק בתוך כך מתשלום מסים. מה הפתרון? לבטל עכשיו את השימוש בשטרות כסף גדולים

ישראל זקוקה לשוויון בחלוקת הנטל, לא רק בשירות הצבאי אלא גם בתשלומי מס אמת. לפי מקורות יודעי דבר בתחום המיסוי, שלטונות המס מתקשים לגבות מקרב האוכלוסיה החרדית והאוכלוסיה הערבית מס אמת, מכיוון שהכלכלות שלהן מבוססות בחלקן על "כלכלת מזומן".

 

"כלכלת מזומן", משמע כסף שמחליף ידיים בין קונים ומוכרים עבור סחורות ושירותים מבלי שמתקיים רישום כלשהו של הפעולות שנעשו, מעניקה יכולת מיידית להעלים מס. באופן זה מעלימים לא רק תשלומי מע"מ, אלא גם חומקים מחובת הצהרת הכנסות שעליהן מוטלים מסים נוספים דוגמת מסים על שכר, מס חברות ועוד.

 

כידוע, תופעה זו קיימת בהיקפים נרחבים למדי גם בענפים ספציפיים שבהן מעורבת כלל אוכלוסיית ישראל כגון הבניה, המוסכים, החשמל, האינסטלציה, השיפוצים ועוד. גם בענפים אלו קיימות תופעות בעלות היקף נרחב של "תשלום על בסיס מזומן בלבד" בלא רישום בספרים.

 

לא פחות חשוב, כלכלת מזומן קיימת כמובן בענפי הפשע השונים בישראל ובחו"ל. ביטול כלכלת המזומן תאלץ חלק מן העוסקים בפשיעה למצוא לעצמם עיסוקים אחרים, כנראה כשרים יותר.

 

המעבר לכלכלה שאינה מבוססת כלל על מזומן הינו תהליך המתרחש בימי חיינו. המעבר לתשלום בכרטיסי אשראי מכל הסוגים והמינים צובר תאוצה בכל ארצות העולם ומכאן שהשימוש היומיומי במזומנים מתמעט והולך. כלכלה ללא מזומנים קיימת למעשה כבר בארצות סקנדינביה, בהן השימוש באמצעי תשלום שאינם מבוססים על כרטיסי אשראי (או צ'קים), הפך לנדיר. מדינות מערב אירופאיות רבות נעות אף הן במרץ לכיוון זה וגם ארה"ב.

 

למעשה, ניתן להניח כמעט בוודאות שישראל תהפוך לכלכלה ללא מזומנים תוך תקופה של 15 עד 20 שנה. כאשר זה יקרה כולם יאלצו לשלם מס אמת, כי הכול יהיה שקוף, על הכול יהיה רישום והכול יהיה ברור וידוע לשלטונות המס. השאלה היא האם לא ניתן להקדים בכמה צעדים את מה שיקרה תוך למעלה מעשור בין כה וכה, ובכך לשבור כבר כעת את הכלכלה השחורה בישראל.

 

עשרות מיליארדים יזרמו לקופת המדינה 

לדעתי אפשר להתחיל במהלך הזה כבר כעת. הדרך הפשוטה ביותר לבצע זאת הינה הודעה של בנק ישראל, ששטרות בני 200, 100 ו-50 שקלים יצאו מן המחזור ולא יוחלפו, תוך תקופה של שלוש שנים. בתום שלוש השנים הללו הם לא יכובדו ע"י אף בנק ואף עסק בישראל, זאת אומרת שהם יהפכו להילך לא חוקי.

 

הכרזה מעין זו תאלץ את כל אזרחי המדינה להפקיד תוך שלוש שנים את כל כספם המזומן בבנקים ולעבור לכרטיסי אשראי בלבד. במקביל, הפיקוח על הבנקים של בנק ישראל יוביל את חברות כרטיסי האשראי להגיע להסכמות על הורדת העמלות הקשורות בתחומים אלו למינימום, על מנת שלא להשית עלויות נוספות על האוכלוסיה. במחזור ייוותרו רק שטרות של 20 שקלים ומטבעות של 10 שקלים ומטה שניתן יהיה לבצע בהם עסקאות קטנות.

 

מדינת ישראל תצליח באופן זה לגרום לקריסת חלק ניכר מן הכלכלה השחורה, שמוערכת כבעלת מחזור שנתי של עשרות רבות של מיליארדי שקל. לקופת המדינה יזרמו חלק מן הכספים הללו באופן מיידי כמסים, ולמעשה יזרמו כך גם מדי שנה, מכיוון שרוב הכלכלה השחורה תצטרך לעבור תהליך הלבנה. תוצר לוואי של מהלך זה יהיה גם שהתל"ג והתוצר לנפש בישראל יועדכנו כלפי מעלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים