שתף קטע נבחר

צילום: AFP

רוצים עונש מוות: ערעור על גזר הדין של מובארק

בית המשפט שלח את נשיא מצרים לשעבר למאסר עולם בגין חלקו בהרג המפגינים בימי המהפכה, אבל מתנגדיו כועסים על שלא נגזר עליו עונש מוות ועל שלא הורשע בשחיתות. מקור משפטי מסר שהתביעה תערער על ההחלטה. גם ההגנה מתכוונת לערער

התביעה במצרים החליטה לערער על פסק הדין בעניינו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק, סימן נוסף לחוסר שביעות הרצון בקרב מתנגדי מובארק בציבור המצרי. כך דיווחה בצהריים (יום א') סוכנות הידיעות הצרפתית מפי מקור משפטי מצרי. גם ההגנה מסרה שבכוונתה לערער. הנשיא שהודח בהפיכה אשתקד נידון אתמול למאסר עולם, אך הצליח לחמוק מעונש מוות בגין אחריותו להרג יותר מ-800 מפגינים בימי ההתקוממות העממית.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

על פי החוק המצרי, כל ערעור הוא ערעור על הכרעת הדין במלואה, הן על פסק הדין והן על גזר הדין.

 

מובארק, שהוכנס אתמול לכלוב הנאשמים בבית המשפט בקהיר על אלונקה, הורשע ברוב סעיפי האישום נגדו. הוא נמצא אשם בשותפות להרג המפגינים בינואר ובפברואר 2011, אך מנגד זוכה מסעיפי השחיתות. עלא וגמאל מובארק, בניו של הנשיא לשעבר, זוכו מהאישומים בשחיתות שהוגשו נגדם. חביב אל-עדלי, מי שהיה שר הפנים בממשלתו של מובארק, נשלח למאסר עולם לאחר שהורשע בהרג מפגינים. ששת עוזריו של שר הפנים זוכו מכל אשמה.

 

אחרי מתן פסק הדין הועבר מובארק לכלא "טורה" השמור, שבו הוא אמור לרצות את עונשו. עד כה שהה מובארק במעצר בבית חולים, ולפי הדיווחים זכה לתנאים מצוינים, לביקורים ללא הגבלה ולחופש תנועה, והמעבר לכלא טורה פירושו הרעה משמעותית בתנאיו. עם העברתו לשם הוא עבר התקף לב חמור, אך לפי התקשורת במצרים מצבו יציב. אחרי מתן גזר הדין אתמול הודיעו עורכי דינו של מובארק בעצמם כי בכוונתם לערער על ההחלטה נגדו.

 

בלילה החולף שהו אלפים בכיכר תחריר, שם החלה המפכה שהביאה להדחת מובארק, וקראו לגזור על מובארק עונש מוות.

רבים טענו כי ההחלטה לגזור עליו מאסר עולם היא בעצם פארסה שבמסגרתה נרקמה עסקה בין הממשל הצבאי במצרים לבין אנשי מובארק, כדי שיוכל לסיים את חייו בכבוד יחסי הרחק מעיני הציבור.

 

הלילה פרצו עשרות צעירים למטהו בקהיר של המועמד לנשיאות אחמד שפיק, מי שנחשב למקורבו של מובארק וכיהן כראש הממשלה האחרון של משטרו. הם השחיתו אותו ובזזו ציוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק בבית המשפט בקהיר, אתמול
צילום: AP
האלפים בכיכר א-תחריר
צילום: רויטרס
מומלצים