שתף קטע נבחר

פשרת הקופים: חוות מזור תייצא קופים ילידי שבי

בג"ץ הבהיר היום (ג') כי לא יאפשר ייצוא של 50 קופות מקוק מחוות מזור שמקורן בטבע והציע הצעת פשרה לאפשר ייצוא של כ-40 קופים שנולדו בשבי. ההכרעה בנושא תתקבל בשבוע הבא. "תנו לחיות לחיות": "הישג גדול שלא יוכלו לייצא קופים מהטבע". חוות מזור: "ביהמ"ש לא פיקפק בנחיצות המחקר הרפואי"

בג"ץ דן היום (ג') בסוגיית המשלוח של 90 קופות מקוק מחוות מזור למעבדת ניסויים בארצות הברית והבהיר כי 50 קופות שנולדו בטבע, לא תישלחנה לניסויים. בהצעת פשרה שהציע לצדדים, ציינו השופטים כי ניתן יהיה לייצא את הקופים הנותרים שנולדו בשבי.

 

בית המשפט העליון דן בעתירה שהגישה עמותת "תנו לחיות לחיות" נגד חוות מזור, רשות הטבע והגנים ובית המשפט המחוזי מרכז בפ"ת בגין משלוח הקופים לניסויים ויפרסם את החלטתו בנושא המשלוח ב-10 ביוני.


צילום: ד"ר משה בושמיץ, חוות מזור 

(צילום: ד"ר משה בושמיץ, חוות מזור)

 

חוות מזור: אין ספקות לגבי נחיצות המחקר הרפואי

נציגי חוות מזור טענו במהלך המשפט כי החווה ביקשה לייצא קופות מהטבע, בהתאם לאישור של רשות הטבע והגנים ולכן פעלו לחתום חוזה עם המעבדה בארצות הברית, שדרשה לספק לה משלוח של קופים שמקורם בטבע ואחרים בשבי.

 

לדברי גורמים בחוות מזור, מדובר בהצעת פשרה בה החווה לא תסכים לייצא את הקופות שנולדו בטבע, אך כן תסכים לייצא את שאר הקופות. "בית המשפט מיקד את הדיון במשלוח הנוכחי ולא העלה ספקות לגבי נחיצות המחקר הרפואי", הם ציינו והוסיפו כי בית המשפט העביר ביקורת על כך שאפשר היה להימנע מייצוא קופים לטבע שאושר על ידי רשות הטבע והגנים.

 

השופטים הציעו הצעת פשרה לחוות מזור ונציגיה קיבלו ארכה של מספר ימים בכדי לבדוק באם מעבדת הניסויים בארצות הברית, תקבל את תנאי המשלוח הנוכחיים.

 

עוד בנושא:

 

"תנו לחיות לחיות": הישג משמעותי לאיסור ייצוא קופים מהטבע

ב"תנו לחיות לחיות" רואים בהחלטת בית המשפט כניצחון. "העובדה שחוות מזור לא תוכל לייצא קופים לעולם היא הישג גדול, שמשמעותו שכל הקופים שהביאו עד כה מהטבע, על חוות מזור לספק להם תנאי מחייה לשיבה טובה. מתוך 90 הקופים, רק 36 יוכלו להישלח ובכוונתנו להמשיך לעתור לכך שבעתיד לא יינתנו היתרים אחרים גם לכל הקופים", אמרו בעמותה.

 

בדיון הקודם לפני כחודשיים, השהה בג"ץ את החלטתו בנושא במטרה לאפשר לצדדים לקבל מסמכים חדשים מהרשויות בארצות הברית שיבהירו את מטרות המחקר הרפואי אליו מיועדות הקופות.

 

לאחרונה הוגשו מסמכים על ידי נציגי חוות מזור לבג"ץ בנוגע לניסויים אליהם אמורים להישלח הקופים מהחווה. יש לציין כי במהלך הדיון הקודם בנושא, הגיש היועץ המשפטי לממשלה את חוות דעתו בנוגע לעתירת עמותת "תנו לחיות לחיות" נגד חוות מזור ורשות הטבע והגנים בנוגע לייצוא הקופים לניסויים וציין כי "70 מתוך 90 הקופות נלכדו בטבע והמליץ לרשות הטבע הגנים לקיים בחינה מחודשת לבקשת ההיתר לייצוא. כמו כן, ציין כי לא הוצגו כל האישורים והמסמכים הנדרשים מהרשויות לגבי ייעוד המחקר הקונקרטי אליו מיועדות הקופות ובאם הוצעו חלופות לנושא".

 

"הפירוט שהביאה SNBL בדבר מטרת המחקר ופרטי הקופות הדרושות לביצועו. נראה כי היה מקום להמציא אף אישור של הרשויות המוסמכות לניסוי הקונקרטי ו/או פרוטוקול הניסוי וכיוצאה באלה מסמכים המתייחסים לניסוי הקונקרטי". עוד הוסיף היועץ כי בית משפט המחוזי-מרכז בפ"ת לא היה בעל סמכות לאשר את המשלוח מלכתחילה בחודש מרס השנה.

 

ברשות הטבע והגנים קיבלו את המלצת היועץ המשפטי לממשלה וציינו כי בכוונתם לקיים בחינה נוספת של הבקשה.

 

אתמול הפגינו מאות פעילים למען בעלי חיים במספר ערים ברחבי הארץ נגד משלוח הקופים למעבדה וטענו כי מדובר בהתעללות בחיות וכי הן אינן מיועדות למחקר מציל חיים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ד"ר משה בושמיץ, חוות מזור
הקופים נשארים בארץ עד להחלטת בג"ץ
צילום: ד"ר משה בושמיץ, חוות מזור
מומלצים