שתף קטע נבחר

מבז"ן למכון האנרגיה: יוסי רוזן ישמור על הסביבה?

יוסי רוזן, שעומד בראש בתי הזיקוק זה 5 שנים, מונה ליו"ר המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה. פרופ' עדי וולפסון סבור כי הדבר מחדד את את הקונפליקט בין ייצור אנרגיה לבין שמירת הסביבה

מבז"ן למכון הישראלי לאנרגיה וסביבה: המינוי של יוסי רוזן, יו"ר בז"ן בחמש השנים האחרונות ומי שכיהן בעבר כמנכ"ל החברה לישראל ויו"ר כימיקלים לישראל, לתפקיד יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה מעלה שוב את הקשר האמביוולנטי בין אנרגיה וסביבה ככלל ובישראל בפרט.

 

לכתבות נוספות של פרופ' עדי וולפסון בכלכלה ירוקה :

ממשלה יקרה - צמיחה ירוקה זה לא רק קלינטק

הבנק העולמי: לא צריך לפגוע בסביבה כדי לצמוח

 

צריכת האנרגיה בתחבורה, בתעשייה ובמגזר הפרטי והציבורי הם מהגורמים העיקרים לזיהום אוויר, מקורות מים וקרקע, ולפליטה של גזי חממה. זו גם הסיבה לחיפוש המאסיבי בעולם אחר מקורות אנרגיה מתחדשים וידידותיים לסביבה ואחר טכנולוגיות נקיות יותר לשריפת דלקים, לצד יישום של תוכניות רחבות לשימור אנרגיה והתייעלות אנרגטית.

 

גם בישראל הקונפליקט בין אנרגיה לסביבה עולה שוב ושוב לכותרות. גילוי מרבצי הגז הרחבים שלחופי ישראל העלה שאלות סביבתיות רבות בנוגע להפקה, שינוע ואחסון של הגז. לאחרונה מתקיים מאבק נוסף בין משרד האנרגיה והמים והמשרד להגנת הסביבה וארגוני הסביבה בנוגע למינוי נציגים סביבתיים למועצת הנפט, מועצה שאחראית למתן רישיונות לחיפוש והפקת נפט וגז.

 

חברת החשמל ושר האנרגיה והמים מאיימים בבצורת חשמל ועליית מחירים בקיץ הקרוב, ורומזים לקשר הסביבתי שעיכב את פיתוח משק הגז הטבעי ואת הקמת תחנת הכוח הפחמית החדשה באשקלון. מנגד ממשיכה המדינה לפספס את הפוטנציאל של אנרגיית השמש והרוח. וברחבי ישראל מתקיימים בשנים האחרונות מאבקים ציבוריים רבים נגד הקמת תחנות כוח ותשתיות הפקה, אחסון והולכה של אנרגיה.

 

החיבור בין אנרגיה לסביבה

המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה, ששינה את שמו ממכון הנפט, הבין כנראה את החשיבות באספקת אנרגיה זמינה ואמינה לצד אבטחת איכות הסביבה. למרות שמו הממלכתי, המכון הוא גוף פרטי בו חברות כל חברות האנרגיה, הכימיה והתשתית הגדולות במדינה ומטרתו לקדם ולהגביר את הידע הטכנולוגי והכלכלי בנושאי נפט ואנרגיה בישראל. בפועל המכון עוסק בניהול ידע ומחקר בתחום האנרגיה, בתקינה וחקיקה בתחום, קיום קורסים, סמינרים וכנסים בנושא אנרגיה וסביבה וכן מייצג את מדינת ישראל בוועדות ובכנסים בתחום האנרגיה בעולם.

 

בראש רשימת המזהמים, בתי זיקוק לנפט (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
בראש רשימת המזהמים, בתי זיקוק לנפט(צילום: אחיה ראב"ד)

 

אולם דווקא המינוי של רוזן ליו"ר המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה מחדד את הקונפליקט שבין השניים. כיו"ר בז"ן, גיבש והוביל רוזן, איש מוכשר ומוערך במשק, תוכנית אסטרטגית גדולה בחברה ועם פרישתו התהדר בהקמת מתקן לייצור דלקים נקיים, הקמת מערך להשקעה בגז טבעי ומיזוג בין חברות הקבוצה וניצול הסינרגיה ביניהן לצד התייעלות. אולם בד בבד, בז"ן בראשותו של רוזן המשיכה לעמוד במהלך כל השנים בראש החברות המזהמות בישראל.

 

במהלך השנים האחרונות חרגה בז"ן, שעסקיה ממוקמים בלב מפרץ חיפה, חריגות חוזרות ונשנות מערכי הפליטה של מזהמי אוויר רבים, לרבות של חומרים מסרטנים כגון בנזן, ובניגוד לתנאי רישיון העסק וחוק אוויר נקי. עובדה זו הובילה את המשרד להגנת הסביבה לנקוט בהליכים שונים מול החברה ומנהליה ואת השר להגנת הסביבה להוציא צו אישי נגד החברה המחייב אותה לפעול לטיפול במפגעים.

 

במהלך אותן השנים בז"ן גם הזניחה את הטיפול בבוצה הרעילה, שנוצרת במהלך תהליכי הזיקוק במפעל, וזאת התאספה בחצר המפעל ללא טיפול מתאים וגרמה לזיהום אוויר ולמטרדי ריח.

 

אין ספק שלצד כישוריו הניהולים וקשריו הרבים, יוסי רוזן יוכל לתרום למכון הישראלי לאנרגיה וסביבה ניסיון וידע רב בתחום משק האנרגיה בישראל, אבל המציאות מראה שבחיבור בין אנרגיה לסביבה למר רוזן יש עוד הרבה פערים להשלים.

 

הכותב הוא מרצה במרכז לתהליכים ירוקים במכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבז"ן למכון לאנרגיה וסביבה, יוסי רוזן
צילום: קובי קנטור
מומלצים