שתף קטע נבחר

דרך בורמה

"הארה" לפי הבודהיזם פירושה להתעורר מההפנוט הארוך בו אנו שרויים

בורמה (מינמאר) היא מעצמה בודהיסטית של כחמישים מיליון מאמינים. הבודהיזם הבורמזי שייך לזרם ה=Teravada העתיק והאורתודוכסי, כך גם הבודהיזם של לאוס, סרי לנקה, קמבודיה ותאילנד. הנזירים הבורמזים לבושים בגלימות כתומות בדיוק כמו הנזירים בתאילנד, אך התאילנדים מגלחים את הגבות והנזירים הבורמזים לא. הסיבה לכך היא לא ממש רוחנית: בעבר הרחוק הייתה מלחמה בין בורמה ותאילנד וכדי למנוע מעבר של מרגלים, בתאילנד הרגו נזירים עם גבות, ובבורמה הרגו נזירים שאין להם גבות. מאז הם התרגלו ועד היום זה כך.

 

מעצמה בודהיסטית. בורמה  (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
מעצמה בודהיסטית. בורמה (צילום: איי פי)

 

בנוסף לגבות, הבודהיזם הבורמזי שונה מהבודהיזם התאילנדי גם בדגש המיוחד שהוא שם על מדיטציה. ישנן אסכולות לימוד בודהיסטיות רבות במזרח, וכל אחת שמה דגש על פרק שונה בתורתו של הבודהה. התאילנדים בחרו להתמקד דווקא בוויתור ובפרישות מהעולם כעניין המרכזי. הבורמזים לעומתם רואים בתרגול המדיטציה חלק חשוב יותר בהתקדמות הרוחנית.

 

בבורמה החמה תוכלו למצוא במנזרים רבים חדרוני בטון קטנים וקרירים המיועדים למדיטציה אישית. הם בנויים במעגל סביב פגודה קטנה, אין בהם חלונות, רק מחצלת קש וכרית. כל תלמיד מקבל תא לשהות בו במשך היום. מי שרוצה יכול גם להישאר לישון בו בלילה. כשקיבלתי תא כזה להתאמן בו, המחשבה הראשונה שעלתה בי היא שזה צינוק, ממש כמו בסרטים. נסה להכניס את עצמך בהתנדבות לצינוק ובוא נראה מה יקרה.

 

ההנחיות לתרגול המדיטציה הבורמזית בחדרון הקטן הן פשוטות: לשבת בגב ישר, לעצום את העיניים, לנשום רגיל, לא להזיז את הידיים, להרגיש את הגוף ולהתעלם מהמחשבות. תרגול מדיטציה זה אינו עניין קל או פשוט. בשקט שיש בתא הבטון מתחילים לשמוע בתוך הראש "רדיו פנימי" המשדר ללא הרף רצף קופצני של מחשבות ודאגות. לאט מתחילים להבין שהקול שזיהינו כקול שלנו הוא למעשה קרקורו של העורב המנהל אותנו. עורב מתנשא, ביקורתי ושתלטן. המפגש איתו בחדרון המדיטציה הופך להיות מאוד לא נוח. בהדרגה, נוצרת הפרדה - אנו מנסים להתמודד עם שדרן הרדיו שחי אצלנו בתוך הראש, ובמקביל הוא עושה הכל כדי לטרפד לנו את תרגול המדיטציה. הוא מעלה פחדים, חוסר מנוחה, הוא מלא ביקורת והוא אפילו מגייס שיעול, גירוד, כאבים ומיגרנות. מסתבר שהוא מאוד מתנגד למדיטציה. כנראה שהמדיטציה מאוד מאיימת עליו. קול אחד בתוכנו רוצה לצאת משם כמה שיותר מהר וקול אחר מבקש להישאר.

 

לרבים מבין המגיעים למנזרים זו הפתעה לגלות שיש לנו שני קולות שונים בתוך הראש. במנזרי המדיטציה של בורמה משתמשים בשקט ככלי להוציא לאור אמת פנימית זו, בתהליך של "התעוררות" או כפי שהבודהה כינה זאת: "להסיר את צעיף הבורות". "הארה" לפי הבודהיזם, פירושה להתעורר מההפנוט הארוך בו אנו שרויים, הפנוט אותו עושה "עורב המחשבות" באמצעות "רדיו פנימי" בו הוא משדר ללא הפסקה. הפנוט זה גורם לנו לטשטוש כללי והוא האחראי לדיכוי הרגש ולהרגשת חוסר סיפוק תמידית שיש למרבית האנשים. לפי תורה זו, האושר הוא תחושה פשוטה שחווים אחרי שמתעוררים מהסיוט הזה.

 

עכשיו ודאי מתחשק לכם לארוז תיק ולנסוע לבורמה.

באותו המחיר העורב יטוס גם הוא אתכם.

ובמנזר, בחדרון הקטן,

מתוחכם ונפתולי ככל שיהיה,

תתפסו אותו,

כי לא יהיה לו לאן לברוח.

 

מצאו לכם מורה

שיוביל אל הרווח שבין המחשבות,

וייתן דחיפה קלה.

כי המסע חייב להוביל אל הלא ידוע,

והאמת,

היא בכלל לא מה שחושבים.

 

 

ניסים אמון - זן מאסטר, מפתח שיטת הטרילותרפיה לאיזון פנימי.  

www.NissimAmon.com

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"להסיר את צעיף הבורות". הבודהה
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים