שתף קטע נבחר

עונים לברק: "הוא הביא את בניהו-אליקו לצה"ל"

בעדותו בפרשת הרפז השווה שר הביטחון בין הריאליטי "חי בלה לה לנד" לבין התנהלות אשכנזי ודובר צה"ל לשעבר. מקורבי בניהו מגיבים: "לא כל מי שגדל בדרום ת"א והוא לא בן משק הוא עבריין. 3 פעמים ברק הפציר בבניהו לשמש כראש מטהו"

"דווקא את 'בניהו-אליקו' ברק היה זה שהביא לצה"ל ושלוש פעמים הוא הפציר בבניהו לשמש כראש מטהו". ההשוואה שעשה שר הביטחון אהוד ברק במהלך עדותו בפני מבקר המדינה בפרשת "מסמך הרפז" - בין הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ודובר צה"ל לשעבר אבי בניהו לשדרן רדיו שהופיע בתוכנית "חי בלה לה לנד" - עוררה תרעומת בקרב מקורביו של בניהו.

 

המאבק בין אשכנזי לברק - דיווחים קודמים ב-ynet:

ברק אמר לאשכנזי: גלנט יתנהג כפודל, קח אותו

אשכנזי תוקף: ברק אובססיבי, שידאג לביטחון

תומכי וינר תלו שלטים נגד ברק: "היכן הקלטות?"

 

בינתיים, מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, באמצעות עו"ד דוד ליבאי, הגיש לבג"ץ בקשה לאסור על פרסום חומרים שנמסרו למבוקרים על מנת שיוכלו לגבש את תגובתם כחלק מדו"ח הרפז. "המידע, החומרים והעדויות הועברו למבקר בידיעה שהם חסויים, ובהמשך נמסרו למבוקרים במטרה אחת - להיעזר בחומר על מנת להגיב לטיוטת הדו"ח", אמר ליבאי. "עם זאת, אנו רואים שהחומרים מגיעים לתקשורת, לאחר ששהו אצל המבקר שנה ולא דלפו. נעשה בחומר שימוש שלא נועד לו, ואנו מבקשים לעצור זאת באמצעות צו איסור פרסום או צו זמני עד אשר בג"ץ ידון בעתירה, בנוכחות המעורבים, כולל ארז וינר".

 

בתגובה לעתירה כתב עו"ד עודד סבוראי, המייצג את וינר, כי הוא משאיר את ההחלטה בנידון לשיקול דעת בית המשפט, אך תמה מדוע רק כעת בחר מבקר המדינה להוציא צו איסור פרסום, כשכבר שלושה חודשים מודלפים חומרים מן הדו"ח. "אנחנו התלוננו בעבר בפני המבקר ואף הגשנו תלונה במשטרה על אודות הדלפת חומרים. אך אז המבקר לא פעל למנוע את הפרסום. פתאום כשיוצאים חומרים שלא תואמים את טיוטת דו"ח המבקר, המבקר רץ להוציא צו איסור פרסום. תמוה העניין הזה", אמר עורך הדין ל-ynet.  

 

הבוקר (יום ה') נחשפו בעיתון "ידיעות אחרונות" העדויות שנמסרו בפרשה למבקר מיכה לינדנשטראוס. העדויות מצביעות שוב על עומק הסכסוך בין שר הביטחון לבין הרמטכ"ל לשעבר. במסגרת עדותו בפני מבקר המדינה, הפגין שר הביטחון בקיאות רבה בנוגע לסדרה "חי בלה לה לנד" והשווה כאמור בין המתרחש בה לבין התנהלות אשכנזי ובניהו.

 

ברק אמר בין היתר כי "לווילה בלוס אנג'לס הגיע אדם בשם אליקו, שהוא כנראה אמרגן ושדרן של שירים. הוא ראה את המשרד הכי יפה שהיה בשימוש של מישהו אחר ופשוט התיישב שם. אחר כך מגיעה אליו לראיון זמרת בשם ג'ולייטה והיא באה לדבר על לבו, שהוא יאות לשדר את השירים שלה, והוא אומר שאין סיכוי בגלל שהאמרגן שלה לא נותן לו כבוד".

 

בהמשך צוטט ברק: "מה שרואים שם זה אסתטיקה של מאפיה ובמקום שיש אתיקה ואסתטיקה של מאפיה, יש גם התנהגות עבריינית. ההתבטאויות לאורך השנים של אשכנזי ובניהו דומות למה שיש ב'לה לה לנד', ככלי עבודה ומשחקי כבוד, וזה איומים על אנשים".

 

מקורביו של בניהו אמרו ל-ynet בתגובה לעדות ברק כי "לא כל מי שגדל בדרום תל-אביב והתחנך בחברת נוער בקיבוץ והוא לא בן משק הוא עבריין. דווקא את 'בניהו-אליקו' ברק הוא שהביא לצה"ל ושלוש פעמים ברק הפציר בבניהו לשמש כראש מטהו בתקופתו כדובר צה"ל ואף ניסה לטרפד מינויו לתפקיד בכיר בלשכת נתניהו כדי לשמור אותו ללשכתו".

 

העדויות מצביעות על עומק הסכסוך. ברק ואשכנזי  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
העדויות מצביעות על עומק הסכסוך. ברק ואשכנזי (צילום: דובר צה"ל)

 

לפי עדות אחרת שנמסרה למבקר לינדנשטראוס, ברק נפגש עם אלוף במיל' יעקב (מנדי) אור, ראש החטיבה הביטחונית במשרד מבקר המדינה, ותיאר פגישה שערך עם אשכנזי לקראת מינוי הרמטכ"ל שיחליף אותו. "בפגישת עבודה ביוני 2010 הוא שאל אותי מתי בכוונתי להודיע על מינוי הרמטכ"ל הבא", מצוטט ברק. "אמרתי לו שאעשה זאת כחצי שנה לפני כניסתו לתפקיד... הרמטכ"ל התנגד וטען שזה מוקדם מדי... בסוף השיחה אמר לי הרמטכ"ל, שאם אני אקבע את הרמטכ"ל הבא במועד שאני רוצה, תהיה מלחמה.

 

"אמרתי לו: אתה שומע מה אתה אומר? אתה כפוף לי, כך שלא יכולה להיות מלחמה בינינו. הוספתי ואמרתי: מצאת את האיש הלא נכון לומר לו זאת. לא היה רמטכ"ל שמקבל גיבוי ופרגון כמוך. אני לא דורך על זבוב כשלא צריך, אך איני פוחד מאף אחד. אם אלוף היה מדבר כך אליך, היית מעיף אותו מהחדר... בתגובה, הרמטכ"ל קם והלך".

 

"גלנט יתנהג כמו פודל"

ברק צוטט גם ביחס לדיונים שניהל עם אשכנזי על מינויו של האלוף יואב גלנט לתפקיד סגן הרמטכ"ל. "בכל שיחה אשכנזי העצים בהדרגה את נימוקיו נגד מינוי גלנט", מצוטט ברק

על פי העדויות. "אמרתי לו: 'הוא רוצה להיות רמטכ"ל, לכן הוא יתנהג כמו פודל'. לבסוף הגיע הזמן להחליט ואז טען אשכנזי שאין לו אמון בגלנט, הוא לא יכול לעבוד איתו וכפיית המינוי שלו על אשכנזי תהווה השפלה שלו בפומבי. החלטתי לא לכפות את מינוי גלנט על הרמטכ"ל ולמנות את בני גנץ".

 

העדויות הנחשפות הבוקר הועברו ממבקר המדינה לגיבורי הפרשה, עדויות נוספות צפויות להיות מועברות להם בעתיד. בתרשומת מ-22 ביוני אשתקד מתוארת עדות אחרת של ברק בפני אנשיו של לינדנשטראוס. "אשכנזי אמר בפניך שיש בעיית אמינות לגלנט", מצוטט אלוף במיל' אור כשהוא אומר לברק, ולאחר מכן נכתב בסוגריים: "ברק מתקן ומציין שאשכנזי דיבר על בעיות אמון". בהמשך נכתב עוד: "אלוף אור מציין שבאו לברק שלושה אלופים ואמרו לו שיש לגלנט בעיות בנושא אמינות... ברק מאשר שהגיעו אליו בנושא האלופים ישי בר, עמוס ידלין וגדי אייזנקוט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניהו (ארכיון)
צילום: דובר צה"ל
"אסתטיקה של מאפיה". ברק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים