שתף קטע נבחר

ביטאון ש"ס צנזר את תמונת רחל אטיאס

במסגרת סיקור נרחב של ביקור רחל אטיאס בבית הרב עובדיה יוסף, נחתכה תמונת הילדה בת השבע מהכתבה. "יום ליום": "איננו מפרסמים תמונות של ילדות ונשים, ואף לא מכניסים תמונות של רבניות צדקניות"

הנורמות החרדיות-אשכנזיות ביחס לנשים ממשיכות לחלחל גם לציבור הספרדי: ביטאון ש"ס "יום ליום", פרסם הבוקר (ה') ידיעה על אודות פגישתם השבוע של הרב עובדיה יוסף ורחל אטיאס בת ה-7, שאיבדה את משפחתה בתאונה בטבריה, תוך שהוא מצנזר את תמונת הילדה.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בהפניה לכתבה, כפי שמופיעה בעמוד השער של העיתון - בחרו ב"יום ליום" לפרסם דווקא את תמונת דודהּ המאמץ של רחל, שהגיע עמה לבית הרב. הכותרת היא "מנעי קולך מבכי", אך העורכים הקפידו לחתוך את התמונה, כך שלא תיראה בה הילדה היתומה שעמדה לצדו.

 

פגישת הרב עובדיה עם רחל אטיאס ומשפחתה. אבל איפה רחל? ()
פגישת הרב עובדיה עם רחל אטיאס ומשפחתה. אבל איפה רחל?

 

ממערכת "יום ליום" נמסר בתגובה: "העיתון פועל אך ורק לפי הגדרים הברורים שמורה הוועדה הרוחנית. איננו מפרסמים תמונות של ילדות ונשים, ואף לא מכניסים תמונות של רבניות צדקניות. העיתון שומר על ייחודיותו כעיתון עם גדרות ברורים".

 

לא הפעם הראשונה

אין מדובר בפעם הראשונה שבה מצנזרים תמונות נשים בעיתונות החרדית (ובחלקים מהדתית-לאומית), ומדובר למעשה בנורמה. עם זאת, בכל הקשור לילדות - ובמיוחד בידיעות שהרקע להן טראגי שכזה - יש שמפעילים שיקול דעת לקולא.

 

מקרה חריג וצורם במיוחד נרשם כאשר עלון בתי הכנסת "באהבה ובאמונה" טשטש את פניה של רותי פוגל בתמונה שבה היא נראית עם בני משפחתה, שנרצחו בפיגוע באיתמר. המערכת התנצלה לבסוף על הטעות. לעומת זאת, עלון "באהבה ובאמונה" חרג ממנהגו שלא לפרסם תמונות נשים כאשר היה מדובר בקורבנות טרור.

 

 

"שנשמע עלייך בשורות טובות". הרב עובדיה עם רחל ()
"שנשמע עלייך בשורות טובות". הרב עובדיה עם רחל

 

רחל אטיאס הגיעה השבוע (יום ב') עם קרובי משפחתה לבית הרב עובדיה יוסף בירושלים, כדי לשמוע דברי נחמה ועידוד. "מרן" שוחח עמם ארוכות, ובמהלך השיחה שאל "איפה הילדה?" בני המשפחה קירבו אותה אל הרב, שליטף את פניה בעדינות ואיחל בקול חנוק: "אשת חיל תהיי. ה' יברך אותך כמו רות, שיצא ממנה דוד המלך".

 

הרב עובדיה הוסיף ובירך את הילדה: "ישלם השם פועלך, ותהי משכורתך שלמה מעם השם אלוקי ישראל, ישתבח שמו, שיגדל אותך לתורה, לחופה ולמעשים טובים ... שנשמע עלייך בשורות טובות. תלכי מחיל אל חיל - בתורה, בחוכמה, בעושר וכבוד".

 

התאונה הטראגית התרחשה במהלך נסיעה לילית בטבריה. תקלה בבלמים במכונית שבה נסעו גרמה לאב שנהג ברכב לאבד שליטה, המכונית פגעה במעקה הבטיחות, הידרדרה לוואדי סמוך והתלקחה בשדה קוצים שלמרגלות הכביש.

 

כל בני המשפחה – ההורים וששת האחים – נספו, אך חייה של רחל ניצלו, לאחר שהצליחה להיחלץ מהרכב לפני שעלה באש. לחובשים שפינו אותה לבית החולים סיפרה הילדה: "ניסיתי להעיר את אמא ואבא ולא הצלחתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברכה מהרב. רחל אטיאס
מקרה קיצוני במיוחד: פניה של רותי פוגל ז"ל מטושטשות בעלון "באהבה ובאמונה"
מומלצים