שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  קול קורא בטבע: שבוע הספר ביער ציפורי

  שבוע הספר לא פוסח גם על הטבע, וביער ציפורי שבגליל התחתון יתקיים בסופ"ש קמפינג גדוש בפעילויות, הצגות, הפעלות עם מילים וכמובן טיולים. הרמוניה של טבע ישראלי וספרות עברית

  טבע ישראלי וספרות עברית הם חיבור נפלא שיש ממנו ניחוח של ארץ ישראל היפה והטובה.

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  תחושת הטבע אופפת את המטיילים כבר מתחילת הפעילות. טיול קצר בשביל חדש שהוכשר על ידי קק"ל לאורך קילומטר, מתפתל בינות יער טבעי של אלוני תבור ואורנים ומשקיף אל אפיק נחל ציפורי.

   

  מתנדבי שנת השירות של קק"ל מקבלים את הבאים, ויוצאים לסיור שמתחיל בדרך סלולה ומתחבר לקטע מרוצף אבנים שהוא חלק מדרך רומית עתיקה שעברה במקום. הדרך הובילה מציפורי לכפר עותנאי, שנקרא בתקופה הרומית לגיו, בסמוך לתל מגידו. משם המשיכה לאורך קו פרשת המים הארצי דרך שכם, ירושלים, חברון ובאר שבע עד ממשית שבנגב.

   

  הדרך שימשה את הלגיון הרומי והיוותה נתיב למסחר ולתנועת בני אדם בעת העתיקה. כדי להמחיש את שליטתם בדרכים הראשיות, נהגו הרומאים להציב אבני מיל לצד הדרך ועליהן חקקו כתובות המאדירות את שמם של קיסרי רומי.


  יוצאים למסלול טיול ביער ציפורי (צילומים: רונית סבירסקי, קק"ל)

   

  איך ממציאים מילים?

  המטיילים צועדים לאורך הדרך ועוצרים לאתנחתא של הפעלה על ספרו של רוביק רוזנטל, "המסע המופלא לארץ המילים". סטייה קלה מהשביל מובילה אל נקודת תצפית הצופה אל העמק שבו זורם נחל ציפורי. בלב חלקות חקלאיות מעובדות זורם ערוץ הנחל לאורך 32 קילומטרים מהרי נצרת עד שנשפך לנחל הקישון.

   

  הנחל יוצר עמק רחב כשהוא מתחתר בסלעי הקירטון הרכים שאופייניים לאזור. מעליו נישאים המדרונות המיוערים של נחל ציפורי. חוזרים אל השביל הסלול וממשיכים מזרחה עד למערה שבחזיתה נבנה דק עץ. חפירות ארכיאולוגיות שנערכו במערה חשפו עדויות להתיישבות מהתקופה הישראלית הקדומה, במאה ה-10 לפני הספירה עד לתקופה העות'מאנית בראשית המאה ה-20.

   

  השביל ממשיך אל מעבה יער אלוני-תבור סבוך, מתפתל באווירה אפלולית ומוצלת שמזכירה סיפורי אגדות ומגיעה לשרידי גת עתיקה חצובה בסלע. הגת שימשה לדריכת ענבים להפקת יין וניתן להבחין במשטח דריכת הענבים והתעלה שהובילה את התירוש לאגן שממנו מלאו את הכדים ביין.

   

  בסוף המסלול מחכה למטיילים הסופר רוביק רוזנטל, שהתמקם בחורשה ומספר על שפה ומילים, איך ממציאים מילים וכיצד כותבים ספרים. הקטנטנים יוצאים להפעלה עם המדריכים והמבוגרים והנוער ממשיכים בשיחה עם רוזנטל על חידושי המילים של אליעזר בן יהודה, המילים שחידש חיים נחמן ביאליק ועל חידושי האקדמיה ללשון העברית שהוא חבר בה.


   

  מפגש עם ארנב שיספר לילדים על חיות בסכנת הכחדה

   

  מי יהיה "אלוף העברית"?

  לקראת השעה 18:30 מגיעים ל"מרכז שדה יער ציפורי" להקמת האוהלים המשפחתיים. בצל העצים עם רחבת דשא גדולה, פינות זולה, מחצלות, ספרייה ניידת להשאלת ספרי קריאה, ספרי טיולים, טבע והיסטוריה, פרגולת צל, שולחנות וספסלי פיקניק, מגרש כדורגל וכדורסל. ישנם באתר מטבח שדה נייד עם כיריים שאפשר לחמם עליהם אוכל ומקרר שניתן לשים בו מצרכים. כשהאוהלים כבר ניצבים בשטח, מתארגנת כל משפחה לארוחת הערב שהוכנה מראש בבית, בסגנון של פיקניק ללא אש ומנגלים.

   

  בשעה 20:00 מתאספים לאירוע הפתיחה של "אלוף העברית". הקטנים לצד ההורים מתיישבים על מחצלות ומדריכי שנת השירות מתחילים בחימום קל בנוסח "ארץ עיר", אבל מתמקדים בחיות וצמחים. הילדים מנסים את כוחם בשמות של חיות שמתחילות באות ד' וצמחים שמתחילים באות מ' ומיד עוברים לתחרות. כל ילד מקבל דף נייר הפוך שבחלקו התחתון מסתתרת מילה. כשהם הופכים את הדף מתחילה תחרות בת שתי דקות שבה צריך לרשום כמה שיותר מילים שמתחרזות עם המילה. הטורניר הזה מתקיים בשלושה סבבים במהלך סוף השבוע ובסיום הקמפינג מוכרז "אלוף העברית".

   

  בשעה 20:30 מגיע

  השחקן ומספר הסיפורים, רן ורד, עם ההצגה "הרצל בדרכים", בעקבות סיפור חייו של חוזה המדינה, מלידתו ועד מותו. קורותיו ומסעותיו ברחבי העולם במטרה להגשים את החלום הציוני להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל.

   

  ורד משתף את הילדים במהלך ההצגה והם מגלמים חלק מן הדמויות איתן נפגש "הרצל" במהלך מסעותיו. החוויה הציונית מתחברת היטב לפעילות א"ש לילה שמתקיימת אחרי ההצגה. הקטנטנים מתנסים בפזצטות ובשמירה על השקט בעת ההליכה. הגדולים זוחלים, רובצים, רצים שפופים וכולם מתרכזים בסוף הערב לצד המדורה הבוערת. לילה של כוכבים ושינה באוויר הפתוח לצלילי הצרצרים.


   

  אין כמו לקרוא ספר בצל. אוהלים במרכז שדה יער ציפורי

   

  ארוחת בוקר של טיול שנתי

  קרני השמש הן השעון המעורר של קמפינג שטח ואין צורך להשכים קום. אל תגידו שגיליתי לכם, אבל קק"ל מכינה הפתעה עם ארוחת בוקר צנועה שתזכיר לכם את הטיולים השנתיים: לחם פרוס, טונה, גבינה לבנה, ריבה, שוקולד למריחה, ירקות חתוכים, תפוחי עץ, קפה ותה ואפילו נענע טרייה.

   

  ב-8:30 מתקיים הטורניר השני של "אלוף העברית", ומיד אחריו יוצאים לטיול ביער ציפורי בשביל המקיף את המחנה. מסלול קצר בלב החורש הטבעי שנמשך כשעתיים וכולל לפחות חמש עצירות לפעילות עם הילדים. בכל עצירה מתייחסים לסיפור ילדים אחר שנכתב על ידי סופר ישראלי וסביבו נערכת ההפעלה. חלק מהפעילויות מתייחסות לנושאים אקולוגים, מיחזור, שמירה על כדור הארץ והטבע.

   

  יהודה אטלס ממתין למטיילים ששבים מהטיול כדי לספר להם על "הילד הזה הוא אני". הפעילות שמתאימה לילדים מגיל 5 ומעלה, מתמקדת בסיפורים על כתיבת שירים וחרוזים ועל עבודתו של הסופר. הקטנטנים משתעשעים באותה שעה עם מדריכי שנת השירות של קק"ל. כשכולם מסיימים, אוכלים את ארוחת הצהרים שהובאה מוכנה מן הבית ומתכנסים לשלב השלישי של "אלוף העברית".

   

  עוד בערוץ התיירות:

   

  "ביאליק שר ביאליק"

  ההורים תופסים אתנחתא בצל העצים, והילדים מתפזרים בין פינות היצירה השונות, מכינים כריכה לספרון שצובעים ויוצרים, צובעים דף קומיקס ומקבלים הסברים על ההיסטוריה של הקומיקס ופוגשים ארנב וקיפוד שמספרים להם על חיות בסכנת הכחדה. נפגשים שוב בשעה 16:00 לצפות בתוכנית "ביאליק שר ביאליק".


  סדנאות יצירה של קומיקס וספרים. הההורים יכולים לתפוס אתנחתא

   

  הזמר והיוצר הצעיר, יובל ביאליק, ישיר משירי המשורר הלאומי, חיים נחמן ביאליק. הוא יתחיל במחרוזת שירי ילדים וימשיך עם שירי האהבה המוכרים

   והאהובים בעוד הקטנטנים מועסקים על ידי המדריכים. לסיום סוף השבוע הספרותי יתקיים גמר "אלוף העברית" ויוכתר המנצח.

   

  סוף השבוע הספרותי בנוי בצורה מודולארית: ניתן להצטרף לקמפינג שמתחיל בשישי ומסתיים בשבת ואפשר לבחור בפעילות אחת או יותר מבלי להישאר ללון בשטח.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רונית סבירסקי
  קוראים בפינת הספרייה הניידת ביער ציפורי
  צילום: רונית סבירסקי
  מומלצים