שתף קטע נבחר

מדגמים בצרפת: ניצחון לשמאל בפרלמנט

מסתמנת הצלחה ראשונה לנשיא פרנסואה הולנד. על פי מכוני הסקרים, בסיבוב הראשון בבחירות לפרלמנט ניטש קרב צמוד בין הסוציאליסטים בראשותו לשמרנים בראשות סרקוזי, אך השמאל חוזק בעוד 12 אחוזים שניתנו למפלגות שתומכות בהולנד

ארבעה מכוני סקרים בצרפת פרסמו הערב (יום א') את תוצאות המדגמים בסיבוב הראשון בבחירות לפרלמנט במדינה שמהם עולה כי גוש השמאל זכה לתמיכה נרחבת מצד המצביעים, אך בין מפלגתו של הנשיא הסוציאליסט, פרנסואה הולנד לבין מפלגתו השמרנית של הנשיא לשעבר ניקולא סרקוזי ניטש קרב צמוד.

 

הצעירים הסוציאליסטים שמחים למשמע התוצאות (צילום: AP) (צילום: AP)
הצעירים הסוציאליסטים שמחים למשמע התוצאות(צילום: AP)

 

עוד חדשות מהעולם:

איראן: נשים וגברים לא יצפו יחד ביורו 2012

המורדים בסוריה: השתלטנו על בסיס חיל אוויר

חברת הנשק הרוסית מכרה ציוד טילים לאיראן

 

על פי הערכת המכונים, הסוציאליסטים ובעלי בריתם זכו לתמיכת 35-31 אחוזים מהבוחרים. אנשי מפלגתו השמרנית של הנשיא לשעבר זכו ל-35-34 אחוזים מקולות המצביעים. אך המדגמים מראים שמפלגות שמאליות נוספות שצפויות לתמוך בהולנד יזכו ב-13-12 אחוזים מהקולות.

 

הולנד משלשל את הפתק (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הולנד משלשל את הפתק(צילום: EPA)

 

סרקוזי ורעייתו קרלה ברוני מצביעים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סרקוזי ורעייתו קרלה ברוני מצביעים(צילום: רויטרס)

 

"התוצאה הערב טובה, אך עלינו להישאר במוכנות לקראת הסיבוב השני", אמר שר החוץ החדש לורן פאביוס.

 

מועמדים ממפלגת הימין הקיצוני של מרין לה-פן, "החזית הלאומית", צפויים להשיג בין 13 ל-14 אחוזים מהקולות. עדיין לא ברור אם יצברו די תמיכה כדי להיכנס לפרלמנט, לראשונה מאז שנות ה-80.

 

מכון הסקרים CSA חזה על פי מדגמיו כי הגוש הסוציאליסטי ישיג בין 283 ל-329 מושבים בבית התחתון וכי מפלגת הירוקים, בעלי בריתו, יזכו ל-12 עד 18 מושבים. לעומת זאת, השמרנים יסתפקו על פי הערכתו ב-210 עד 263 מושבים ו"החזית הלאומית" תזכה לשלושה מושבים לכל היותר. בבית התחתון 577 מושבים בסך הכול.

 

בבחירות לאסיפה הלאומית, הבית התחתון של הפרלמנט, שיסתיימו ב-17 ביוני, ייקבע גם אם הולנד יוכל ליישם את המדיניות שהבטיח בקמפיין הבחירות - מיסוי עשירים, הורדת תוכנית החילוץ האירופית מעל סדר היום - וכמה השפעה תהיה לימין הקיצוני על מדיניות ההגירה והיחס למוסלמים בצרפת.

 

תקופת כהונתו של הבית התחתון היא חמש שנים והיא תחפוף את תקופת כהונתו של הולנד בארמון האליזה.

6,603 מועמדים מתמודדים על מקום באסיפה הלאומית ומייצגים את צרפת עצמה ואת הטריטוריות הצרפתיות שמעבר לים.

 

הסוציאליסטים ובעלי בריתם מקווים להשיג 289 מושבים לפחות כדי להשיג את הרוב הדרוש באסיפה הלאומית. מועמדים שיזכו ביותר מ-50 אחוזים מקולות הבוחרים יזכו מיד במושב בפרלמנט. מרוצים רבים במחוזות השונים לא צפויים להיות מוכרעים והם יעברו לסיבוב שני שייערך בשבוע הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צעירה סוציאליסטית בפרץ שמחה
צילום: AFP
הולנד. הבחירות יקבעו אם יוכל לממש את מדיניותו
צילום: רויטרס
מעטפת הבחירות
צילום: רויטרס
מומלצים