שתף קטע נבחר

ילדים על הכוונת של אסד: "מגנים אנושיים בטנק"

דו"ח מיוחד של האו"ם מכליל את כוחות הביטחון הסוריים וה"שביחה" ברשימה השחורה של 52 מדינות וארגונים צבאיים שמגייסים, הורגים ותוקפים מינית ילדים. העדויות חושפות הרג בני ובנות 8 בהפגנה ורצח ילדים בחטיבת ביניים

רוצחים, מענים, תוקפים מינית ומשתמשים בהם כמגנים אנושיים. במעשי הטבח שביצעו כוחותיו של בשאר אסד, היה מספר הילדים עצום. דו"ח מיוחד של האו"ם חושף את הזוועות שעוברים הילדים בסוריה. הוא מכליל לראשונה את הממשלה הסורית ואת המיליציה הצבאית ה"שביחה" ברשימת 52 מדינות וארגונים צבאיים שמגייסים, הורגים ותוקפים מינית ילדים.

 

דיווחים אחרונים מסוריה בחדשות ynet:

ארה"ב חוששת: אסד מתכנן טבח נוסף בסוריה

הפקחים מאשרים: מסוקים סוריים יורים במורדים

דיווח: כוחות אסד חוטפים נשים בדרום סוריה

 

על פי הדו"ח, בסוריה הופכים ילדים בני 9 לקורבנות הרג, פגיעה, מעצר שרירותי, עינויים, תקיפה מינית - ואף משתמשים בהם כמגנים אנושיים. "בכל המקרים שתועדו כמעט, ילדים היו בין הקורבנות של הפעולות הצבאיות שביצעו כוחות הממשלה הסורית - ובהם כוחות הצבא, המודיעין וה'שביחה'", נכתב בדו"ח.

 

בדו"ח מצוטטים עדי ראייה שדיווחו על ילדים שנלקחו מבתיהם כדי לשמש מגנים אנושיים לרכבי הסעות של אנשי צבא, שעשו את דרכם לפשיטות במרכזי הכפרים. את הילדים הציבו בחזית האוטובוס או צמודים לחלונות - כדי להסוות את אנשי הצבא.

 

הכפר כזירת קרב. סוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
הכפר כזירת קרב. סוריה(צילום: AP)
 

פגיעה שגרתית בילדים. קרבות ליד דמשק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פגיעה שגרתית בילדים. קרבות ליד דמשק(צילום: רויטרס)

 

על פי עדויות נוספות, ילדים הוכו בין השאר בכבלי חשמל, עיניהם כוסו, כיבו עליהם סיגריות ובמקרה אחד אף חישמלו ילד שאותו חקרו כוחותיו של אסד.

 

הדו"ח מצטט חבר לשעבר בכוחות הביטחון של אסד, שאמר כי במהלך הפגנות בתל חלק בדצמבר, המפקד שלו הורה לירות בזמן הפוגה במחאה. לדבריו, הוא ראה שלוש ילדות הרוגות, בנות 10 עד 13. חבר לשעבר במודיעין הסורי צוטט בדו"ח, ולפיו היה עד ראייה להרג של חמישה ילדים בגילאי חטיבת ביניים במהלך הפגנות בחלב בסוף השנה שעברה.

   

בתקיפה על מחוז אידליב במרס השנה נכתב בדו"ח כי ילדים וילדות בני 8 עד 13 אולצו לצאת מבתיהם. "החיילים וחברי המיליציה הצבאית השתמשו בהם כמגנים אנושיים, ומיקמו אותם בחזית האוטובוסים שהסיעו אנשי צבא לאזור", נאמר בדו"ח.

 

האחראית באו"ם לנושא ילדים באזורי קרבות, רדיקה קומרסוואמי, אמרה ל-BBC כי היא וצוותה חזרו מסוריה לאחר ששמעו שם עדויות "מזוויעות". לדבריה, היא מעולם לא ראתה שימוש כה נרחב ופגיעה כה נרחבת בילדים במלחמה. "שמענו ששמו ילדים בטנקים במטרה להפוך אותם למגנים אנושיים", אמרה, אך מתחה ביקורת גם על כוחות האופוזיציה: "גם צבא סוריה החופשי גייס ילדים, אמנם בעיקר בתפקידים תומכי לחימה, אבל עדיין בחזית".

 

קומרסוואמי הדגישה עד כמה המצב חריג בסוריה, מצב שכמותו לא נראה גם באזורי קונפליקט אחרים בעולם. "ילדים בני פחות מעשר נהרגים באופן שגרתי, עוברים עינויים, נושאים עמם צלקות זמן רב לאחר מכן", הסבירה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בחזית
צילום: AP
ילדים הרוגים בטבח חולה
צילום: רויטרס
מומלצים