שתף קטע נבחר

מודל חדש: מחיר מקסימום לספרי הלימוד

ועדה משותפת של משרדי החינוך והאוצר תתכנס בקרוב כדי להציב רף מקסימלי לכל ספר לימוד ובכך להוזיל באופן משמעותי את המחירים. הוצאות הספרים מתנגדות למהלך ועתרו לבג"ץ: "הכנסותינו ייפגעו"

המאבק לקביעת מחירי מקסימום לספרי הלימוד בבתי הספר עולה שלב: ועדת המחירים המשולבת של משרדי החינוך והאוצר תתכנס בקרוב כדי לקבוע מודל להידוק הפיקוח על קביעת מחירי הספרים, בהתאם לחוק הפיקוח על מחירי מוצרים ושירותים.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

מסיבת סיום בגן בעזה: אתפוצץ על ציונים באוטובוס

מדרגים את הרציחות: המתה באדישות - רצח

גררו ילד בת"א: האם בדקו את הרכב לפי הנוהל?

 

במשרד החינוך סבורים כי תנאי השוק מאפשרים לעתים להוצאות הספרים להעלות את מחירי הספרים ללא כל בקרה ולגבות מחירים בלתי-סבירים מההורים. לפי היוזמה של שר החינוך גדעון סער, המטרה היא להוזיל באופן משמעותי את מחירי ספרי הלימוד ולהציב רף מקסימלי לכל ספר. לדברי סער, "אנו ממשיכים לפעול להורדת מחירי הלימוד וצעדים אלו יביאו לחיסכון של עד מאות ואלפי שקלים למשפחה".

 

התוכנית המדוברת גובשה כבר באוגוסט 2011 ועל מנת ליישמה הסתייע משרד החינוך בחברה כלכלית חיצונית שייעצה למשרד בגיבוש כלים לביצוע בדיקת עלויות הספרים. עם זאת, נראה כי היוזמה עלולה להיתקל בקשיים וזאת כיוון שהוצאות הספרים עתרו באחרונה לבג"ץ בטענה שהמהלך אינו חוקי ושהן חוששות לפגיעה בהכנסותיהן.

 

משרד החינוך השיב לבג"ץ שאם העתירה תתקבל, למו"לים תהיה יד חופשית בקביעת מחירי ספרי הלימוד. במשרד החינוך סבורים שקבלת העתירה תוביל לפגיעה קשה ולהכבדת הנטל על הורי התלמידים בכלל ועל הורים מאוכלוסיות חלשות בפרט.

 

במשרד ציינו כי "ההפרש המצטבר למשפחה מגיע לכדי סכום לא מבוטל, בהתאם למספר הספרים ומספר הילדים והעלויות החורגות לכל ספר. הפרש זה עלול לחסום את נגישותן של אוכלוסיות חלשות לרכישת ספרי הלימודים החיוניים. בנסיבות אלה, נמנע משרד החינוך מלאשר ספרי לימוד במקום שמחירם אינו סביר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאבק להוזלת המחירים (אילוסטרציה)
צילום: הרצל יוסף
מומלצים