שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

מכתב הקצינות: גיוס חרדים המוני יפגע בנשים

כ-20 בכירות לשעבר כתבו לנתניהו, ברק ויו"ר הוועדה לשינוי חוק טל: "אל תפקירו את זכויות המשרתות". הוועדה בראשות פלסנר לא צפויה לחולל שינוי דרמטי, בישראל ביתנו תוקפים: "קדימה הוכיחה שאין לה חוט שדרה". קדימה: מחויבים לשינוי

את זיגזג הכניסה לממשלה תירץ שאול מופז בהזדמנות נדירה לחולל מהפכה בשוויון בנטל, אלא שנכון לעכשיו נראה שמסקנותיה הצפויות של הוועדה שהוקמה בראשות קדימה רחוקות מלחולל מהפכה כלשהי, והביקורת לא מאחרת לבוא. "קדימה כבר הוכיחה שאין לה חוט שדרה. אין לה כוונה אמיתית להביא לשוויון בנטל ויותר חשוב לה למנות שרים ולקבל תפקידים", כך, בהתבטאות קשה וממוקדת, תקף אמש (א') ח"כ דוד רותם את ראש ועדת קש"ב (קידום השוויון בנטל), ח"כ יוחנן פלסנר, ואת מפלגתו. ובינתיים, קיבלה הוועדה הערת אזהרה גם מכיוון אחר - קצינות בכירות במילואים.

 

ועדת פלסנר - כתבות נוספות ב-ynet:

 

כ-20 בכירות לשעבר במערכת הביטחון, בהן קצינות בדרגות תת אלוף, אלוף משנה וסגן אלוף, כתבו לראש הממשלה בנימין נתניהו, המשנה לראש הממשלה שאול מופז, שר הביטחון ברק ויו"ר הוועדה פלסנר, ויצאו נגד מה שעלול לדעתם להיגרם מגיוס המוני של חרדים - הגברת הדרת הנשים בצבא ופגיעה בזכויותיהן. "אנחנו דורשות שבמהלך הנוכחי לא יפקירו את זכויות הנשים המשרתות נאמנה את מדינתן וראויות לשירות צבאי ראוי ומכבד המהווה קרש קפיצה לחיים האזרחיים", כתבו הבכירות.

 

הקצינות לשעבר קראו "לא לקדם את השוויון בנטל תוך הקרבת זכויות החיילות. אנו צופות בדאגה מהצד על תהליך ההקצנה הדתית בצה"ל, שעלול להחריף עם יישומה של תוכנית חדשה, שלא לוקחת בחשבון את ההשלכות המגדריות של גיוס חרדים על תנאי שירותן ושילובן של נשים בתפקידים וביחידות". המכתב יצא תחת הכותרת "כן לשוויון בנטל, לא לפגיעה בשירות הנשים. אין לתקן עוול אחד ביצירת עוול אחר".

 

בין החתומות על המכתב: רב גונדר ותת אלוף במילואים אורית אדטו (לשעבר נציבת שירות בתי הסוהר), תת אלוף במילואים ישראלה אורון (לשעבר קצינת חן ראשית וסגנית ראש המועצה לביטחון לאומי), אל"מ במיל' מירי אייזן (יועצת רה"מ לתקשורת זרה בזמן מלחמת לבנון השנייה), תא"ל במיל' יהודית בן נתן, תא"ל רחל דולב (לשעבר הצנזורית הראשית והסנגורית הצבאית הראשית), תא"ל סוזי יוגב (היוהל"ן הראשונה), וכן קצינות משטרה בכירות לשעבר ואף בכירה לשעבר במוסד.

 

"מעדיף לרצות את נתניהו"

בזירה הפוליטית עצמה, הגיעה ההתקפה מכיוון ח"כ רותם מישראל ביתנו, המכהן כיו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט. הוא אמר את הדברים בהתייחסו להתנהלות פלסנר, שלדעתו מבשרת על כך שחרף ההצהרות וההבטחות שליוו את כניסת קדימה לקואליציה - לא יהיה כל

שינוי דרמטי בחוק הגיוס לצה"ל. ח"כ פלסנר העדיף לא להגיב לדברים. 

  

רותם חושש שהוועדה תגיע למסקנות מרוככות - כאלה שישאירו את בני הישיבות מחוץ לצבא - ובכך ימצא חן בעיני ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלא מעוניין במהפכה בגיוס לצה"ל מאחר שזו תפגע בשלמות יחסיו עם המפלגות החרדיות. "הוא מעדיף לרצות את נתניהו מאשר להיטיב עם הציבור ולמצוא חלופה הוגנת לחוק טל", אמר ח"כ רותם. "אם הוועדה תמשיך בקו הזה, מוטב לה שתתפרק".

 

לפני כשלושה שבועות אירחה הוועדה נציגים מ-14 ארגונים חברתיים שהגישו מסמך עקרונות לשוויון בנטל לכלל אזרחי ישראל. כבר אז הזהירו החותמים כי "חרף ההצהרות הנחושות לכאורה של הקואליציה, מאחורי הקלעים נרקם הסכם בין הממשלה לבין המפלגות החרדיות".

 

כעת אומר רותם: "אני לא יודע מה ראש הממשלה רוצה ואני לא חושב שזה חשוב. הוועדה הוקמה מכוח הסכם קואליציוני והיא אמורה להסיק מסקנות על פי מה שהיא שומעת במהלך הדיונים. היא לא אמורה לדאוג לשלמותה של הקואליציה ולא לבנות את הקואליציה הבאה של ראש הממשלה".

 

רותם גם תקף את יו"ר הוועדה פלסנר באופן אישי: "אם יש לו כוונה לרמות את הציבור בישראל ולשנות את הדברים שהוא אמר רק לא מזמן כדי למצוא חן בעיני ראש הממשלה, ראוי שהוועדה תתפרק. לי אין שום כוונה לשתף פעולה עם מריחת העניין. התפקיד שלו כיו"ר לא מקנה לו מעמד מיוחד. הוא רק קול אחד בוועדה. הוא לא יכריע. צריך לזכור שיש הצעת חוק שהגישה ישראל ביתנו בנוגע לשוויון בנטל, ואם יתברר לנו שהוועדה הזאת מרמה את כולם - נגיש את החוק שלנו ונראה מה יגיד הציבור".

 

מקדימה נמסר בתגובה: "קדימה מחויבת להביא לשינוי מהותי, יסודי והיסטורי בשוויון בשירות,

 על ידי יצירת אמנה חברתית חדשה שבה כולם משרתים - חילונים, דתיים, חרדים וערבים. כולם. לגבי המסקנות, ועדת פלסנר תגיש את המלצותיה בתוך פרק זמן קצר והציבור הוא שישפוט את החוק החדש על פי מבחן התוצאה והמעשה".

 

בתוך כך, בתום פגישה של פלסנר אמש עם נתניהו נראה כי מתגבשת המלצה לפיה למרות חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, יחול החוק החדש בכל זאת גם על בני מיעוטים. היום צפויה להתקיים פגישה בין פלסנר לבין שר הביטחון אהוד ברק, ובמסגרתה ידונו השניים בהמלצות נוספות.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 17/06/2012 23:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
תא"ל לשעבר רות ירון, אז דוברת צה"ל. מחותמות המכתב
צילום: דובר צה"ל
מופז. שוב לא יעמוד בהבטחות?
צלום: אוהד צויגנברג
ח"כ דוד רותם. "גם ישראל ביתנו הציעה חוק בנושא השוויון בנטל"
צילום: גיל יוחנן
פלסנר וישי. לרצות את הדתיים?
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים