שתף קטע נבחר

טיבי: אילן רמון טייס קרב - לא להנציח בטייבה

פרסום ראשון: ח"כ אחמד טיבי טוען כי הכוונה לקרוא מרכז חלל בטייבה על שם האסטרונאוט הישראלי הראשון, שהיה גם טייס בחיל האוויר והשתתף בתקיפות במדינות ערב, עלולה לפגוע ברגשות המגזר. שר המדע, הרשקוביץ: "אם בטייבה לא ירצו מרכז על שם הגיבור הזה, לא יהיה להם מרכז חלל בכלל"

מאבק נגד כוונת הממשלה להנציח את אילן רמון ז"ל בטייבה. ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) פנה לשר המדע והטכנולוגיה, דניאל הרשקוביץ, בבקשה שלא לקרוא מרכז מדע חדש בעיר טייבה על שם האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון ז"ל. טיבי הסביר את בקשתו בכך שרמון היה טייס קרב בחיל האוויר, ו"השתתף בהפצצות על אוכלוסייה אזרחית במלחמת לבנון הראשונה ובתקיפות במדינות ערביות". רמון היה אחד הטייסים שהשתתפו בהפצצת הכור הגרעיני בעיראק ב-1981.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

מדובר במרכז חלל חדש, שתוקצב על ידי משרד ראש הממשלה בשיתוף עם קרן אילן רמון, והוא מיועד להשקעה במגזר הערבי. טיבי, תושב העיר, כתב להרשקוביץ, יו"ר "הבית היהודי", כי קריאת המרכז על שמו של רמון "עלולה לפגוע ברגשות תושבי המקום והמגזר הערבי בכלל".

 

טיבי כתב עוד: "נדהמתי לדעת שמרכז החלל בטייבה ייקרא על שמו של הטייס אילן רמון. למרות הטרגדיה הקשה שעברה על משפחת רמון ופעילותו בתחום החלל, הרי מדובר בטייס קרבי שהשתתף בהפצצות על אוכלוסייה אזרחית במלחמת לבנון ובתקיפות במדינות ערביות נוספות. חנוכת מרכז על שמו ביישוב ערבי היא מהלך סר טעם שאין לו הצדקה". מנגד הציע טיבי לקרוא למרכז החלל על שמו של מדען מוסלמי שעסק בחלל או "מרכז החלל טייבה".

 

אילן רמון בהכנות לשיגורו לחלל, בעשור הקודם (צילום: נאס"א) (צילום: נאס
אילן רמון בהכנות לשיגורו לחלל, בעשור הקודם(צילום: נאס"א)

 

השר הרשקוביץ אמר מנגד: "עם כניסתי למשרד הנחתי את הגורמים המקצועיים לגבש תכניות להנגשת המדע לכלל האוכלוסייה, בדגש על הפריפריה. במסגרת זו אנו משקיעים רבות בחינוך בלתי-פורמלי, חונכות וחוגי העשרה שמניבים תוצאות מדהימות. הקמת מרכזי חלל בפריפריה זה חלק מהרעיון הזה, שמטרתו לטפח ולהעשיר את דור העתיד בתחומי המדע השונים ולצמצם פערים בחברה הישראלית".

 

הרשקוביץ. "טיבי חצה קו אדום" (צילום: יותם פרום) (צילום: יותם פרום)
הרשקוביץ. "טיבי חצה קו אדום"(צילום: יותם פרום)

 

הרשקוביץ תקף את טיבי ואמר: "ח"כ טיבי חצה קו אדום בפנייתו המקוממת. הוא גורם נזק אדיר לציבור שהוא מייצג בפרט,

ולחברה הישראלית בכלל. כל מרכזי החלל קרואים על שמו של אילן רמון, ואם בטייבה לא ירצו מרכז חלל על שם אילן רמון - לא יהיה להם מרכז חלל בכלל. אי אפשר ליהנות מכספי המדינה ולבזות את אחד מגיבוריה, האסטרונאוט הישראלי הראשון, דמות מופת ונלחם במסירות נפש בטרור האיסלאמי, הן בישראל ומחוצה לה".

 

אילן רמון נהרג בהתרסקות מעבורת החלל קולומביה בשנת 2003. בימיו בחיל האוויר היה שותף בין השאר לתקיפת הכור הגרעיני בעיראק והשמדתו. בנו של אילן רמון, אסף רמון, התגייס אף הוא לחיל האוויר, ונהרג בהתרסקות מטוס לפני שלוש שנים.

 

לאחרונה יצא משרד המדע בשני פרויקטים. הראשון, שהיקפו 1.2 מיליון שקל, נועד לפרוייקט "מצויינות בחינוך". פרויקט זה מיועד לתלמידי חטיבות ביניים שמצטיינים בתחומי המדע, ובו זכו רשתות החינוך "צביה", "מרכז ישיבות בני עקיבא", "אורט" ו"עתיד". הפרויקט השני היה הקמת שני מרכזי חלל במגזר הערבי, ביוזמת "הרשות לפיתוח כלכלי במגזר הערבי" שבמשרד ראש הממשלה ובשיתוף "קרן אילן רמון". בפרוייקט זה זכו הכפר ירכא והעיר טייבה.

 

Read this article in English 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילן רמון. "השתתף בתקיפות במדינות ערביות"
צילום: AP
ח"כ טיבי. "פגיעה ברגשותינו"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים