שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרס: זמנה של איראן אוזל, האיום בתקיפה רציני
  בזמן שברוסיה מתכנסים נציגי איראן והמעצמות לשיחות הנתפשות כהזדמנות האחרונה של טהרן להרחיק את האופציה של תקיפה, נשמע הנשיא חריף מתמיד. הוא אמר ל-CNN שבאיראן טועים קשות אם הם חושבים שהאיום ריק מתוכן

  נשיא המדינה, שמעון פרס, נוהג על פי רוב להתבטא בזהירות בנוגע לסוגית הגרעין האיראני, אבל כעת נשמע גם הוא מאיים יותר מבדרך-כלל. על רקע חידוש השיחות בין איראן למעצמות, אמר היום (ב') פרס בראיון ל-CNN כי הזמן למציאת פתרון דיפלומטי לבעיית הגרעין של איראן הולך ואוזל, וכי מנהיגי איראן עושים טעות שתעלה להם ביוקר אם הם מאמינים שהאיום בפעולה צבאית הוא ריק מתוכן.

   

  עוד חדשות ב-ynet:

   

  בראיון ל-CNN אמר פרס כי איראן מוסיפה לזלזל באו"ם ובמנהיגי העולם על-ידי כך שהיא ממשיכה במאמציה לפתח נשק גרעיני. ברמיזה לאפשרות של שימוש באופציה הצבאית נגד איראן אמר נשיא המדינה: "אינך יכול להתגרות בעולם ולהניח שהעולם מורכב מאנשים טיפשים בלבד".

   

  היום התחדשו במוסקבה השיחות בין איראן למערב, אחרי שסבבי שיחות קודמים בחודשיים האחרונים לא הולידו התקדמות משמעותית. רבים רואים בסבב הנוכחי את ההזדמנות האחרונה של איראן לפני העלאתה מחדש - וברצינות - של האופציה הצבאית על הפרק. הערב אמר דובר באיחוד האירופי כי השיחות במוסקבה קשות ומתוחות.

   

  פרס עם אובמה בשבוע שעבר (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
  פרס עם אובמה בשבוע שעבר(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

   

  פרס אמר כי מנהיגי המערב צריכים להישאר מאוחדים בנושא האיראני וקרא לארה"ב לקחת על עצמה את תפקיד הגורם הוותיק והמנוסה כדי להגיע לפתרון. לפי CNN הוא הביע תמיכה במיצוי האסטרטגיה של פתרון לא צבאי, כולל סנקציות, אך הדגיש כי חייב להיות איום מהימן של תקיפה צבאית אם האופציות הללו לא יביאו לפתרון: "אם האיראנים יבינו באופן רציני שזו אופציה, אולי לא נזדקק לה. אם הם חושבים שזה בלוף, זה יכול להוביל למלחמה".

   

  "לכן", אמר פרס לרשת האמריקנית, "האזהרה חייבת להיות מהימנה, הסנקציות חייבות להיות מהימנות. אז בואו לפני הכול

  נשתמש באמצעים לא-צבאיים, שבהם נגיד לאיראנים 'רבותיי, מוטב שתיעתרו לדרישותינו במסגרת עימות לא-צבאי מאשר תחפשו אופציות אחרות".

   

  מבית הנשיא נמסר כי פרס אמר ל-CNN: "אני מקווה שהאיראנים מבינים שהאופציה הצבאית קיימת. איראן חושבת שהעולם אינו רציני בעניינה ושיש פיצול בקואליציה העולמית, אך הם צריכים להבין כי הסכנה מאחדת את העולם נגדה".

   

  פרס אמר עוד: "איש אינו יכול לאמוד את אפקטיביות הסנקציות, אבל רובנו מבינים שהן רציניות הפעם מתמיד. כדאי להשתמש באופציות הבלתי-צבאיות שיש ברשותנו כדי לשלוח לאיראנים מסר ברור שמוטב להם להסכים בעימות בלתי-צבאי מאשר בדרך אחרת. לפני שאנו שוקלים אופציה אחרת, בואו נראה מה מניבות הסנקציות הכלכליות. הרי אף אחד אינו מעוניין במלחמה ואינו שש אלי קרב, אך אם איראן לא תוותר על שאיפותיה הגרעיניות ישנן עוד אופציות רבות על השולחן, כולל האופציה הצבאית".

   

  גם יעלון הזהיר: "מעדיף הפצצה על פצצה"

  לשאלת הכתבת מה האופציות השיב הנשיא: "לא ראוי שאדון בטלוויזיה מהן האופציות שנמצאות על השולחן. אני רק יכול להעיד שישנן אופציות רבות, מגוונות ורציניות וזה לא המקום לפרט". הנשיא הדגיש את דחיפות הטיפול בסוגיה ואמר: "הזמן אוזל כיוון שהאיראנים ממשיכים בבניית הפצצה ללא הפסקה, הם ממשיכים לבנות למרות שדבר זה מנוגד להחלטות האו"ם וז'נבה, הם ממשיכים להתגרות, הם ממשיכים להעשיר אורניום".

   

  פרס אינו הישראלי הבכיר הראשון שמחריף בשבוע האחרן את הטון כלפי איראן. גם השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, שהתנגד נחרצות לפעולה צבאית בשלב זה, שינה בימים האחרונים את שפתו. יעלון אמר בשבוע שעבר כי אם הבחירה היא בין פצצה איראנית לבין הפצצה - הרי שהוא בוחר בהפצצה.

   

  הנציג האיאני ג'לילי ושרת החוץ האירופית אשטון היום במוסקבה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  הנציג האיאני ג'לילי ושרת החוץ האירופית אשטון היום במוסקבה(צילום: AFP)

   

  "אם המשטר האיראני מאיים למחוק את ישראל מהמפה, וגם מתכוון לכך, אסור לקבל אותו בעולם", אמר יעלון. "חייבת להיות גם אופציה צבאית אמינה, שבכל מקרה צריכה להיות הדבר האחרון. אני אומר את זה כמי שחווה מלחמות ומבין מה המשמעות שלהן. אבל אם אין ברירה, וזו פצצה איראנית או הפצצה, אז חד משמעית - זו הפצצה".

   

  את הקו הנוקשה, הדורש להיערך לפעולה צבאית, מובילים ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק. עד לאחרונה, בהסתמך על על גורמים מדיניים, בקרב התשיעייה ובקרב גורמי הביטחון הבכירים, ובראשם הרמכט"ל, ראש המוסד, ובכירים בשני הארגונים - היה רוב לתומכי ההמתנה. גורמים מדיניים סיפרו ל-ynet: "אין אופציה שמבצע כזה ייצא

  לפועל ללא הסכמת הרמטכ"ל".

   

  אלא שמאז גבר שוב המתח שוב, לנוכח העובדה שהאיראנים הגיעו למוסקבה ללא כל כוונה להתקדם בשיחות. בתום סבב השיחות הקודם שנערך בבגדד אמרו גורמים אמריקנים בכירים כי הם פסימיים לגבי האפשרויות, אולם "חייבים למצות כל אפשרות של דיאלוג לפני שפועלים בדרכים אחרות. אין חילוקי דעות בין ישראל ובין ארה"ב לגבי הכוונות של איראן".גם בוושינגטון גוברת ההערכה כי היכולת של המערב למנוע או לעכב את איראן באופן משמעותי בדרכים שאינן צבאיות - מוגבלת.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים