שתף קטע נבחר
צילום: גיל יוחנן, דודי ועקנין, אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"

אקדמאים: "הדו"ח מנוגד להיגיון הכלכלי והחברתי"

בלעדי ל-ynet: עשרות אקדמאים בכירים מזהירים את נתניהו כי קבלת דו"ח המבקר על השריפה בכרמל תגרום לשבירת התקציב. "הגישה המשתמעת מהדו"ח תעודד כל משרד ממשלתי להעביר אחריות לאוצר ע"י הצגת דרישות מופרזות לתוספת תקציב בנושאים מצילי חיים". ראשי הערים הגדולות תומכים בשטייניץ

תגובת נגד חריפה לדו"ח המבקר . 21 פרופסורים ודוקטורים שלחו היום (ד') מכתב לראש הממשלה שבו הם מביעים מחאה כנגד הכללת שר האוצר בדו"ח מבקר המדינה. "דרישה שמשרד האוצר יעביר תקציבים לתחומים מצילי חיים מעבר למסגרת התקציב מנוגדת להיגיון הכלכלי והחברתי וגם אינה מתיישבת עם הדין", נכתב במסמך.

 

 

על המכתב חתומים: פרופ' ישראל אומן, פרופ' מומי דהן , פרופ' יורם מישר, ד"ר אלון איזנברג, פרופ' אייל וינטר, פרופ' אלי פיינרמן, פרופ' צביקה אקשטיין, ד"ר אסף זוסמן, מר יוסי קוצ'יק, מר ירום אריאב, ד"ר משה חזן, ד"ר אסטבן קלור, ד"ר ליעד בלומרוזן, מר אילן כהן, פרופ' ידידיה שטרן, פרופ' אבי בן-בסט, ד"ר אריק כרמון, ד"ר משה שעיו, פרופ' אריק גולד, פרופ' עומר מואב ופרופ' איתן ששינסקי.

 

תוכן המכתב: "אסון השריפה בכרמל הוא אירוע חמור שתבע לצערנו הרב קורבנות רבים. לפיכך יש חשיבות רבה לביקורת של פעולות הרשויות והממשלה המופקדות על הנושא. 

 

"דו"ח מבקר המדינה ניתח ביסודיות את כל הסוגיות הרלוונטיות לאסון. מהדו"ח ניתן להבין שהמבקר גורס שחלה חובה על משרד האוצר להקצות את התקציבים המבוקשים על ידי משרדי הממשלה לכל פעילות מצילת חיים. לגישה זו השלכות מרחיקות לכת על דרך ניהול תקציב המדינה. לפיכך, אנו מבקשים להביע את עמדתנו באשר לדרך הראויה להקצאת משאבי הממשלה בין היעדים השונים.

 

מבקר המדינה לינדנשטראוס. כן ביקורת, לא רשלנות (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מבקר המדינה לינדנשטראוס. כן ביקורת, לא רשלנות(צילום: גיל יוחנן)

  

"בעת הדיון בממשלה נקבעת תחילה מסגרת התקציב ואחר כך הרכבו. כל תוספת למטרה אחת, היא לפיכך על חשבון מטרה אחרת. קביעת סדר העדיפויות בין מגוון המערכות, בהינתן מסגרת התקציב, היא סוגיה ערכית ציבורית שמופקדת בידי נבחרי הציבור.

 

כתבות נוספות אודות דו"ח מבקר המדינה :

 

"המדינה מתקצבת מערכות מצילות חיים בתחומים רבים – וביניהן מערכות הביטחון, הבריאות והתחבורה. הקצאת התקציב בין היעדים השונים צריכה להתחשב בסיכונים הקיימים בכל תחום, בהסתברות להתרחשותם ובמחיר שהם יגבו מאיתנו, אם חלילה הם יתממשו. מגבלת המשאבים הלאומיים אינה מאפשרת לספק הגנה מוחלטת נגד כל הסיכונים ומטבע הדברים הממשלה מחליטה על הקצאת המקורות בהתחשב במכלול הגורמים שמנינו.

 

"דרישה שמשרד האוצר יעביר תקציבים לתחומים מצילי חיים מעבר למסגרת התקציב מנוגדת להיגיון הכלכלי והחברתי וגם אינה מתיישבת עם הדין. היא תפגע גם בצורך להקצות משאבים ראויים לתחומים חיוניים אחרים, אף שאינם בחזקת מצילי חיים, כגון חינוך ורווחה.

 

"גישה זאת, המשתמעת מדו"ח המבקר, תעודד כל משרד ממשלתי להעביר אחריות למשרד האוצר על-ידי הצגת דרישות מופרזות לתוספת תקציב בנושאים מצילי חיים. היא תעקר לפיכך את תפקידו של כל משרד לדאוג לכך שמסגרת התקציב בתחום אחריותו לא תיפרץ, והשימוש בכספי הציבור ייעשה באופן יעיל ואחראי. כמקובל מזה שנים, מחלוקות בין משרד תחומי למשרד האוצר צריכות לבוא להכרעת הממשלה והכנסת.

 

"ביקורת המדינה על כל אחד ממשרדי הממשלה היא חיונית, אך זו צריכה להתמקד בבחינת ביצוע החלטות הממשלה והכנסת ביעילות, באחריות וללא רשלנות".

 

מבקר המדינה מסר בתגובה למכתב האקדמאים: "דו"ח מבקר המדינה השופט בדימ. מיכה לינדנשטראוס על 'השריפה בכרמל – מחדלים כשלים ומסקנות' מדבר בעד עצמו. משרד מבקר המדינה מפנה את החותמים על המכתב לעיין בקפידה בדוח המעמיק והיסודי על אסון השריפה בכרמל".

 

ראשי הערים תומכים בשטייניץ 

במקביל, פורום 15 הערים הגדולות הביע היום תמיכה בשר האוצר שטייניץ. רון חולדאי, יו"ר פורום ה-15 וראש עיריית תל אביב-יפו, אמר כי "שר האוצר אחראי על כלל התקציב הממשלתי ולא ניתן ולא ראוי להטיל עליו אחריות מיוחדת על בסיס נקיטת סדרי עדיפויות בתקציב המדינה.על פי הגיון זה, כל אסון, מחדל או משבר שמתרחש במדינה הוא באחריותו. בשלוש השנים בהם השר שטייניץ ממלא את תפקידו הוא ערך שינוי מהותי במערכת היחסים המורכבת שבין משרד האוצר לשלטון המקומי. החל מהקשבה כנה ואמיתית לצרכים ולאתגרים אליהם נדרש השלטון המקומי, דרך הנכונות ללמוד ולהכיר את ההיסטוריה ולהפיק לקחים מעוולות העבר כלפי הרשויות המקומיות; וכלה בנקיטת צעדים מעשיים לתיקון ושיפור מצב הרשויות המקומיות".

 

ראש עיריית חיפה, יונה יהב אמר: "אני הייתי שם בעת השריפה ואחריה ואני מוכן לעמוד מול כל גורם וכל כלי תקשורת ולהגן על השר שטייניץ ותפקודו בנושא. ראיתי את ההחלטות שקיבל והמקצועיות בא פעל ואסור שהאסון הזה בסופו של דבר ידבק דווקא בו".

 

בהכנת הידיעה השתתף עומרי אפרים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' ישראל אומן
צילום: אורות
פרופ' מומי דהן
צילום: יואב גלאי
פרופ' אבי בן-בסט
צילום: יואב גלאי
מומלצים