שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, דודי ועקנין, אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"

בבית אורן לא מחכים לאסון הבא: זרנוק בכל בית

באנדרטה לזכר הרוגי אסון הכרמל הצטלמו זוגות מתחתנים על רקע אזור השריפה, ותיירים תהו אם האוטובוס המפויח ניזוק בפיגוע. בקיבוץ שנפגע לא לוקחים סיכון. "הפעם הבאה תהיה קטסטרופה", הזהירה נאוה בוקר, אלמנת תת-ניצב ליאור בוקר

"it's because of a bomb?". דממה שררה היום (ד') באנדרטה לזכר נספי אסון הכרמל. ממצאי דו"ח מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, יצרו הד תקשורתי רב, אך לא שינו את שגרת הביקורים באתר שלמרגלות קיבוץ בית אורן. נקודת הציון הטראגית, כך נראה בשטח, הפכה זה מכבר לתחנת חובה עבור תלמידים שמטיילים באזור, בסיס "סיורי מורשת" עבור שוטרים, סוהרים ואנשי מקצוע אחרים, וכן לאטרקציה פוטוגנית למתחתנים.

 

 


 

לבד מקבוצת תלמידים מראשון לציון, ואנשי שירות בתי הסוהר, ביקרו באנדרטה מספר מועט של אנשים. תמונות אוטובוס הצוערים המפויח שמוצגות באתר הביאו חלק מהם, זוג תיירים מגרמניה, לתהות אם פצצה גרמה לנזק, או שמא פיגוע טרור. לידם, הצטלמו זוגות מתחתנים באזור השריפה, ואולם האירועים בקיבוץ נערך לחגיגה נוספת.

 

מעט מעלה משם, בבית אורן עצמו, לא ניכרה תכונה מיוחדת, והתושבים הצטרפו בדבריהם למסקנותיו העיקריות של לינדנשטראוס. "מה שהציל את בית אורן אלו לא שירותי הכבאות, אלא החברים שנשארו כאן עם דליים וצינורות", אמרה ל-ynet אחת מחברות הקיבוץ.

 

הלקחים העיקריים שהפיקו חברי היישוב מוצגים לראווה על קירות הבתים: גלגלת עם זרנוק כיבוי לכל משפחה, שממחישה יותר מכל את הציפיות מיישום מסקנות הדו"ח. "בשעה שבע בערב, ביום השריפה, אנשים התקשרו וצרחו 'תשלחו לנו כבאית'. לכבאית אחת הלך הקלאץ' בעלייה לבית אורן. היום אני לא מרגישה יותר או פחות בטוחה, אולי קצת יותר, כי יש יותר מטוסי כיבוי, וגם מפני שלא נשאר פה הרבה עצים שיכולים להישרף", סיכמה את המצב בשטח חברת הקיבוץ.

 

עוד מדו"ח המבקר ב-ynet

 

"הכישלון אינו יכול להישאר יתום", כתב לינדנשטראוס בדו"ח, תוך שהוא קובע כי שר הפנים ישי ושר האוצר יובל שטייניץ נושאים באחריות מיוחדת למחדלים החמורים, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, והשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, נושאים באחריות כוללת. "אסון הכרמל הוא אך משל לאסון המוני שעלול להתרחש חלילה", סיכם המבקר והזהיר כי חובה לתקן את הליקויים מיד.

 

"מידת הכשל והמחדל שנתגלו בפרשה זו, אי צפיית פני העתיד וההיערכות הבלתי הולמת לאירוע חירום מסוג השריפה בכרמל עד כדי עצימת עיניים מהסכנה, אשר מיוחסים לקברניטי המדינה, מחייבים להציב בפני הדרג הממשלתי באופן נוקב, את החובה ליתן הסבר ומענה באשר לסיבות למציאות זו ולהזנחה המתמשכת; מדובר, בחובה בסיסית של דרג השלטון לספק לציבור האזרחים את מידת הביטחון לה הוא זכאי וראוי", כתב לינדנשטראוס בפרק האחרון והמהדהד, על אחריות הממשלה ושריה.

 


 

נאוה בוקר, שאיבדה את בעלה, תת-ניצב ליאור בוקר, בשריפה, לא הביעה אופטימיות שמצב הדברים ישתפר לאחר הדו"ח החריף. "סגירת המעגל תקרה רק כאשר יתוקנו כל הליקויים. עד שהדברים לא יתבצעו, לא תהיה השלמה לעולם. זה אסון כל כך מיותר ולכן קשה להשלים עמו", אמרה ל-ynet.

 

בוקר קבעה כי "זהו כשלון של ממשלות ישראל לדורותיהן. הייתה פה הזנחה פושעת לאורך עשרות שנים, וכיום מערך הכבאות מתפקד כמו במדינת עולם שלישי. אם לא נקום ונתעורר, בפעם הבאה יהיו מאות נפגעים ויכולה להיות כאן

קטסטרופה".

 

ההבטחות שניתנו לה, לדבריה, לאחר השריפה, לא מיושמות בשטח, במה שנראה כדוגמה מייצגת לאופן שבו הרשויות מתמודדות עם תהליך הפקת הלקחים. "הובטח לי לאחר האסון שבתוך שנתיים יגויסו 1,200 כבאים, אולם עד היום גויסו רק 242, וגם הם ישנים בתחנות הכיבוי על הרצפה, בלי ציוד מתאים. ממשלת ישראל חייבת לקחת את הנושא לידיה ולפעול לשיקום המערך כולו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבקר המדינה בעת הגשת הדו"ח
צילום: גיל יוחנן
נאוה בוקר, היום
צילום: אבישי זיגמן
בית אורן, היום
צילום: אבישי זיגמן
מומלצים