שתף קטע נבחר

שבוי צה"ל לקיסינג'ר: "תודה שהצלת את חיי"

אחרי 38 שנה פגש הנווט לשעבר בני קרייתי את מזכיר המדינה המיתולוגי של ארה"ב, שסייע לשחררו מהשבי הסורי. "לולא המאמצים שלו, ייתכן ולא הייתי עומד כאן היום", סיפר

38 שנה אחרי ששוחרר בעסקת שבויים פגש היום (ד') לראשונה נווט הקרב לשעבר בני קרייתי את הנרי קיסינג'ר, שפעל לשחרורו מהשבי הסורי, ולדבריו הציל את חייו. השניים נפגשו בחלקת הקבר של יצחק ולאה רבין בהר הרצל, לשם הגיע מזכיר המדינה האמריקני לשעבר כדי לחלוק כבוד לראש הממשלה שנרצח לפני כמעט 17 שנה.

 

קיסינג'ר הגיע לישראל כדי לקבל מידיו של נשיא המדינה, שמעון פרס, את עיטור הנשיא. את פניו קיבלו קרייתי, לשעבר ראש עיריית טבריה, ובתו של ראש הממשלה שנרצח, דליה רבין פילוסוף. כשהיה סגן צעיר בחיל האוויר הופל באפריל 1974 מטוסו של קרייתי מעל דמשק. הטייס, סרן יגאל סתוי נהרג, וקרייתי נשבה. "שבי הוא המבחן האולטימטיבי של אדם באשר הוא", אמר קרייתי. "אתה זקוק לכל הכוחות הפיזיים והנפשיים שלך, ובסופו של דבר הזמן שם מעצב את חייך".

 

קרייתי, קיסינג'ר ורבין-פילוסוף. סגירת מעגל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
קרייתי, קיסינג'ר ורבין-פילוסוף. סגירת מעגל(צילום: גיל יוחנן)

 

מקבל את העיטור מהנשיא פרס (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
מקבל את העיטור מהנשיא פרס(צילום: מארק ניימן, לע"מ)
 

קיסינג'ר, יחד עם רבין, פעלו לשחרור השבויים, אך שמו של קרייתי לא הופיע ברשימה. "כל 60 החיילים ששוחררו אז, רובם שבויי מלחמת יום כיפור, חבים את שחרורם לקיסיניג'ר. במקרה שלי זהו חוב גדול אף יותר משום ששמי לא הופיע ברשימות והוכנס אליהן רק בהתערבותו. לולא המאמצים שלו יכול להיות שלא הייתי עומד כאן היום", אמר קרייתי.

 

עוד בחדשות ynet:

 

במהלך הפגישה ביניהם אמר קרייתי לקיסניג'ר, שנראה שמח לפגוש חייל ישראלי ששוחרר באותה עסקה: "אתה הבאת אותי הביתה. אם אני כאן, זה בזכותך. המעמד הזה לוקח אותי אחורה, לימים ההם, זה גורם לך להרהר בדברים שבמרוץ היום-יומי אין לך זמן אליהם".

 

"בני הוא אחד מהישראלים הרבים שחבים תודה לד"ר קיסינג'ר", הוסיפה רבין-פילוסוף. "המאמצים שלו, ביחד עם אלו של אבי, לגבש למרות כל הקשיים את הסכם הביניים לאחר מלחמת יום הכיפורים, היוו את התשתית שבהמשך הביאה לפריצת הדרך של ראש הממשלה מנחם בגין בחתימה על הסכם השלום עם מצרים. מרגש לראות ש-17 שנים אחרי הרצח מוצא איש עסוק כמו קיסינג'ר זמן לבוא לכאן". 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קיסינג'ר. התעקש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים