שתף קטע נבחר

בני משפחה מסודן שוחררו בזכות סטטוס ברשת

ביום שני נעצרו הורים ושני ילדיהם, למרות שהם נחשבים כפליטים מסודן. פעיל חברתי כתב סטטוס בפייסבוק, השר ישי ראה והיום בני המשפחה שוחררו ממתקן סהרונים

הכוח של הרשתות החברתיות באינטרנט: בעקבות פרסום בפייסבוק שוחררו בני משפחה מסודן, שנעצרו בימים האחרונים בטעות על פקחי רשות האוכלוסין וההגירה.

 

הגירוש לדרום סודן - כתבות אחרונות ב-ynet

עתירה: לא לגרש 20 ילדים מוכים לדרום סודן

שוב בדרום-סודן: "למה בישראל שונאים אותנו?"

דרום סודנים בכלא: אנחנו שובתים רעב

המגורשים בדרום סודן: חיים חדשים עם אלף אירו

 

אתמול פרסם הפעיל החברתי, יגאל שתיים - שייסד את ארגון "מרק לוינסקי" המסייע למבקשי המקלט, בעמוד הפייסבוק שלו תמונה של תלמידת כיתה ה' בשם קראס, שנעצרה על ידי פקחי רשות האוכלוסין וההגירה ביום שני. קראס, בת למשפחה שהסתננה לישראל מסודן לפני כחמש שנים והתגוררה מאז בערד, נשלחה עם שני הוריה ואחיה התאום למתקן של הרשות.

 

ההתכתבות עם השר ישי ()
ההתכתבות עם השר ישי

 

משפחתה של קראס ושבעה מבקשי מקלט אחרים, בהם שלושה ילדים, נשלחו למתקן הכליאה סהרונים הסמוך לקציעות - שבו שוהים במשמורת מבקשי מקלט מדרום סודן הממתינים לגירושם מישראל . עם מעצרם ניסו להסביר בני המשפחה ושאר חברי הקבוצה לפקחי הרשות כי מוצאם הוא מצפון סודן, מדינה שאזרחיה זוכים בישראל להגנה קבוצתית זמנית ואינם מגורשים, אך ההסברים לא הועילו.

 

מורן מקמל, פעילה חברתית שמסייעת לבני הקבוצה, סיפרה: "אנחנו נתקלים בתופעה של מעצר שווא של צפון סודנים שוב ושוב בשבועות האחרונים. הפעם נעצרו גם חמישה ילדים שכל חטאם הוא צבע עורם השחור". שתיים ומקמל קראו לחבריהם לשתף את התמונה ברשת וזו שותפה גם בעמוד של "סטטוסים מצייצים".

 

מי שהגיב על התמונה באופן מפתיע, היה לא אחר משר הפנים בעצמו, אלי ישי, שכתב: "גברת מורן מקמל: אם המקרה הוא בדיוק כפי שכתבת, שהתלמידה אכן מצפון סודן, אני מבקש לשלוח לי הודעה מיידית לדף הפייסבוק שלי ואפעל לשחרורה המיידי". השניים מיהרו ליצור קשר עם לשכתו של השר ווידאו כי מסמכי המשפחה שמעידים לדבריהם כי מקורם הוא מצפון סודן ישלחו אל אנשיו של ישי. "אנחנו מקווים כי כעת נצליח להחזיר אותה לספסל הלימודים כדי לסיים את כיתה ה'", אמר שתיים ל-ynet.

 

הערב שוחררה הקבוצה ובה קראס ממתקן הכליאה. לדברי מקמל, "מזעזע לגלות שבמדינת ישראל מבקשי מקלט וילדים נעצרים ומוחזקים במעצר רק בגלל טעויות בירוקרטיות

 ואיש לא נותן על כך את הדין . מסתבר שבישראל הסטנדרט המשפטי של את חף מפשע עד שלא הוכחה אשמתך עובד הפוך". בלשכת שר הפנים אישרו כי השר ישי התערב בעניין.

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "על-פי רישומי הרשות מדובר במשפחה שמוצאה מדרום סודן. עם מעצרם ביום שני העלו בני המשפחה טענות כי מוצאם מצפון סודן. הוחלט להחזיקם במשמורת ובמקביל לבדוק את טענותיהם לעומק. הבוקר בוצע למשפחה תשאול ובשלב זה שוחררו בני המשפחה עד להחלטה סופית בעניינם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הועברו לסהרונים. ארכיון
צילום: אליעד לוי
מומלצים