שתף קטע נבחר

חשש לדמוקרטיה: שגרירים מוחזרים מפרגוואי

הסנאט בהובלת האופוזיציה הדיח בתום משפט בן יומיים בלבד את פרננדו לוגו, הנשיא הראשון אחרי 60 שנה שלא בא מ"מפלגת קולורדו". הוא טען כי לא מילא את חובותיו, אך ארגנטינה וברזיל השיבו את שגריריהן מאסונסיון. בואנוס איירס: "זו הפיכה"

ארגנטינה וברזיל הודיעו הלילה (יום א') לפרגוואי כי הן מחזירות את שגריריהן מאסונסיון, בעקבות הדחתו של הנשיא בארבע השנים האחרונות, פרננדו לוגו. בית המחוקקים הדיח את לוגו ביום שישי בהליך בזק שנמשך שעות ספורות בלבד, בשל אי מילוי חובותיו לכאורה. הדחתו מעוררת חשש שפרגוואי תחזור לימים החשוכים שלפני הדמוקרטיה.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

ארגנטינה הורתה לשגרירה בפרגוואי לחזור לבואנוס איירס על רקע "הפרת הסדר הדמוקרטי". נשיאת ארגנטינה, כריסטינה פרננדס, כינתה את הדחתו של לוגו "הפיכה", והזהירה כי ארגון הסחר הדרום-אמריקני "מרקוסור" עשוי לנקוט צעדים נגד פרגוואי. באופן תיאורטי, העונש לאסונסיון עשוי לכלול השעיה מהארגון, שבו חברות גם ארגנטינה, ברזיל ואורוגוואי.

 

ברזיל מצדה השיבה את שגרירה בפרגוואי להתייעצויות. היא הבהירה כי היא "מגנה" את הדחתו של לוגו מפני שלא ניתנה לו ההזדמנות להגן על עצמו באופן ראוי, "זכות המהווה את אחד מעמודי התווך של הדמוקרטיה". ברזיל היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של פרגוואי והכלכלה הגדולה ביותר בדרום אמריקה. לעמדתה בנוגע לטלטלה בפרגוואי תהיה כנראה ההשפעה הגדולה מכול על המדינה, אולם לדבריה היא תנסה להגיע להסכמה כללית בנושא בארגון UNASUR של מדינות דרום-אמריקה במקום לפעול באופן חד-צדדי.

 

מפגינים באסונסיון נגד הדחת הנשיא לוגו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגינים באסונסיון נגד הדחת הנשיא לוגו(צילום: רויטרס)

 

ממשלות השמאל הרדיקליות יותר בדרום אמריקה הובילו את המחאה נגד הצעד של המחוקקים בפרגוואי: ונצואלה, בוליביה, אקוודור, קובה, ניקרגואה וארגנטינה אמרו כי לא יכירו בממשלה החדשה, והבטיחו לפעול לקידום סנקציות נגדה. גם פרו ומכסיקו הטילו ספק בהליך הזריז שבו הודח לוגו, אף שמכסיקו הודיעה כי היא מכירה בחוקיות הדחתו.

 

האופוזיציה בפרגוואי, ששולטת בקונגרס, הדיחה את לוגו בהליך זריז באופן חסר תקדים ביום שישי, והסבירה זאת בכך שנכשל במילוי חובותיו לשמור על ההרמוניה החברתית. לוגו אמור היה לסיים את כהונתו, בת חמש שנים, בשנה הבאה, ואף שגינה את הדחתו בתום משפט בן יומיים שנערך לו הוא הודיע כי הוא מקבל את ההחלטה, פרש וביקש מתומכיו לשמור על הסדר ולמחות בדרכי שלום בלבד.

 

הכומר שהפך לנשיא והודה ביחסי מין

לוגו אמר בלילה שעבר לעיתונאים מחוץ לביתו כי הוא הופל ב"הפיכה של הקונגרס" וכי פרגוואי ניצבת כעת בפני בידוד. סגנו, פדריקו פרנקו, מונה לנשיא במקומו, ואמר כי בכוונתו לשוחח עם לוגו כדי להיעזר בו במטרה להפחית את הלחץ מצד המדינות השכנות. בין פרנקו ללוגו היו עימותים לעתים קרובות, ומפלגתו של פרנקו - "המפלגה הליברלית" - הסירה את תמיכתה מלוגו בשבוע שעבר בצעד שסלל את הדרך להדחתו במשפט מהיר.

 

הזרז המיידי להדחתו של לוגו היה עימותים בין המשטרה לאיכרים בעקבות פינוי מתיישבים, שבהם נהרגו 17 בני אדם. מבקרי ההליך שבו הודח לוגו טענו כי לעורכי דינו היו רק כמה שעות להגן עליו בסנאט. 39 מהמחוקקים הצביעו בעד הדחת לוגו, ורק ארבעה התנגדו לה.

 

שוטרים התעמתו עם מפגינים, בשבת היה שקט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שוטרים התעמתו עם מפגינים, בשבת היה שקט(צילום: רויטרס)

 

למרות הביקורת הבינלאומית, רחובות הבירה אסונסיון נותרו שקטים בשבת. בתי עסק היו פתוחים כרגיל, ורק שוטרים מעטים סיירו ברחובות. יום לפני כן התעמתו שוטרים במשך זמן קצר עם מפגינים מחוץ לקונגרס. פרנקו אמר כי יפעל לשכנע את ארגנטינה להציב מחדש את שגרירה באסונסיון ויסביר גם לממשלות אחרות באזור כי הליך ההדחה היה חוקי.

 

פרגוואי היא אחת המדינות העניות ביותר בדרום-אמריקה, ולוגו - כיום בן 61 - הבטיח עם בחירתו לשפר את איכות חייהן של

משפחות בעלות הכנסה נמוכה. בחירתו של לוגו ב-2008 באה אחרי שישה עשורים שבהם שלטה במדינה "מפלגת קולורדו".

 

לוגו עלה לכותרות בעולם בשנתיים האחרות בעקבות שערוריות אישיות. במשך עשרות שנים הוא שימש כומר והקדיש את חייו לדת, אולם אז פרש מהכנסייה והחליט להתמסר לפוליטיקה. אחרי בחירתו צצו לפחות ארבע נשים שטענו כי בימי כהונתו ככומר קיים איתן יחסי מין והביא עמן ילד לעולם. הוא הכחיש חלק מהטענות, אך הכיר בשניים מהילדים כבניו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא המודח לוגו. יתבקש לשכך המתיחות
צילום: רויטרס
נשיאת ארגנטינה. כינתה זאת "הפיכה"
צילום: רויטרס
מומלצים