שתף קטע נבחר

שמולי: למופע האימים של המפגינים אין הצדקה

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, שהיה בין מובילי המחאה החברתית בקיץ שעבר, לא מתכוון להצטרף למחאה הקיץ: "במקום שבו יהיה בדל של אלימות לא יהיו סטודנטים". הוא לא פסל יציאה לרחובות, "אם הממשלה תמרח אותנו"

הפעם הסטודנטים לא יצאו לרחובות: שנה אחרי מחאת האוהלים הגדולה, שבין מוביליה היו הסטודנטים, נראה שהקיץ הזה אין להם כוונה להצטרף להפגנות - במיוחד לאחר ההפגנה האלימה בתל-אביב הלילה, שבה נעצרו כ-80 פגינים. יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, אמר הבוקר (יום א') כי "למופע האימים של הלילה, שכלל גל של הרס ואלימות, אין הצדקה". 

 

שמולי אמר כי המאבק מוצדק, אך הדרך האלימה אינה נכונה. "זה אינו המשך ישיר של המחאה, אלא פגיעה קשה במידת הלגיטימיות שלה", הוא אמר. "המטרות של המאבק ראויות, אך האלימות פסולה. המאבק שלנו אינו נגד המדינה, אלא בעד הרצון שלנו לחיות בה".

 

שמולי עם ראשי המאבק בקיץ שעבר (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
שמולי עם ראשי המאבק בקיץ שעבר(צילום: עופר עמרם)

 

 

הוא הוסיף כי הסטודנטים ממתינים לראות כיצד יתקדמו הנושאים שאותם הבטיחה הממשלה לקדם. "אנחנו מתבוננים בדריכות על סוגיית השוויון בנטל ותקציב המדינה", אמר. "בהחלט יכול להיות שתראו סטודנטים ברחובות אם הממשלה תנסה 'למרוח' בסוגיות אלה, אבל בכל מקרה נישאר עם אותו קו אסרטיבי אך ממלכתי שראיתם מצד הסטודנטים עד כה". הוא הבטיח כי "במקום שבו יהיה בדל של אלימות לא יהיו סטודנטים", והוסיף ש"יש דרכים מספיק אפקטיביות להשפיע על המדיניות מעבר לניפוץ חנויות ועימותים עם שוטרים".

 

"רוצים להשפיע"

יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון, נתי חסון, הביע גם הוא התנגדות למחאה אלימה. "המחאה כרגע תופסת כיוונים לא ברורים. השיח מאוד מבולבל ומבחינתנו אנו מעדיפים לחכות ולראות מה המסרים של המחאה והאם אנחנו בכלל מתחברים אליהם", הוא הדגיש. "אנחנו לא עושים מחאה לשם המחאה, אלא רוצים להשפיע ולקדם אג'נדות שמקובלות עלינו".

 

חסמו כביש. ההפגנה הלילה בתל-אביב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חסמו כביש. ההפגנה הלילה בתל-אביב(צילום: AFP)

 

שוטרים ומפגינים הלילה בתל-אביב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שוטרים ומפגינים הלילה בתל-אביב(צילום: AFP)

 

הנזק לבנקים שגרמו המפגינים ()
הנזק לבנקים שגרמו המפגינים

 

חסון אמר כי יש שוני בין המחאה השנה לזו של הקיץ שעבר. "אז היה קונצנזוס למחאה. התחושה כיום היא אחרת ולצד פידבקים חיוביים למחאה, אנו גם מקבלים פידבקים שליליים שהמחאה היא פרסנואלית נגד הממשלה ולכך אנחנו לא בהכרח

 מתחברים. ברקע יש את הנושא של חוק טל, שהוא בקונצנזוס הסטודנטיאלי ואם התוצאות לא יהיו לרוחנו - אז הסטודנטים ייצאו לרחובות ובגדול".

 

עמדה דומה הציג גם איתי גוטלר, יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית. "בניגוד למה שגלוי לציבור, אנו ממשיכים להוביל גם בימים אלו פעולות מחאה. לפני חודש יזמנו הפגנה ביחד עם תנועות הנוער, שבה השתתפו אלפים בקריאה להשבת כבוד האדם העובד בישראל", הוא אמר. "פעולות אלו מצביעות על המגמה והמנדט שלנו כהנהגת סטדונטים להמשיך ולדרוש מהממשלה צדק חברתי, שיתבטא בכך שאנו הצעירים נוכל לחיות ולהתפרנס בכבוד ובכך שיוקטנו הפערים בחברה הישראלית". 

 

על אירוע הלילה, הוא אמר: "למרות זאת, בשלב זה, התמיכה שלנו במחאה ובעקרונותיה אינו יכול לבוא לידי ביטוי בהשתתפות בהפגנות ובפעולות שנושאות אופי אחר מזה שאותו אנו מייצגים כסטודנטים"

 

תקופת בחינות

מתן בר-נוי, סגן יו"ר אגדות הסטודנטים בבר אילן, הזכיר התקופה בה נמצאים הסטודנטים. "בעקרון אנחנו כעת בתקופת בחינות ואנחנו לא נבקש מהסטודנטים לצאת עכשיו לרחובות ולפגוע בהצלחה שלהם בבחינות", הוא אמר. "בנוסף אנחנו

 לא נצא לרחוב מבלי שיש אסטרטגיה מסודרת. מסרים של אלימות הם לא בבית ספרנו ולהרים יד על שוטר זו מחאה לא לגיטימית".

 

יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל-אביב, אורי רשטיק, אמר כי מאבק הסטודנטים לא נפסק. "השנה, לאחר מאבק ממושך, הצלחנו לשפר את תנאי העסקתם של חברי הסגל אקדמי הזוטר באופן חסר תקדים והובלנו את מאבק עובדי הניקיון באוניברסיטה למען העסקה ישירה, שהביא לתוצאות מרשימות. גם בקיץ הקרוב נמשיך לעסוק בנושאים חברתיים וניקח חלק במחאה, זאת בצורה קונקרטית ועניינית כפי שעשינו הן בקיץ הקודם והן בשנה האחרונה".

 

גם לסטודנטים שאינם פעילים באגודות יש עמדה דומה. לדברי אורן, סטודנט

 מהאוניברסיטה העברית, "בשנה שעברה תמכתי מאוד במחאה והגעתי לרוב ההפגנות הגדולות, אבל התחושה השנה היא שלא מדובר במחאה חברתית, אלא באנרכיה שמטרתה להפיל את השלטון ולכך אני לא מוכן לתת יד". הוא הוסיף: "זה משהו אחד להשתתף בהפגנה שמארגנים ארגונים חברתיים ותנועות נוער וזה משהו אחר לגמרי להשתתף בהפגנה שמארגנים פעילי מרצ וחד"ש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
שמולי בהפגנה בשנה שעברה
צילום: אלי אלגרט
עוצרים מפגין הלילה בתל-אביב
צילום: ירון ברנר
המפגינים חסמו כביש הלילה בת"א
צילום: אילן קוסטיקה
מומלצים