שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מגורים מעל כביש סואן מעלים הסיכון להתקף לב

  חוקרים מדנמרק מצאו כי כל עלייה של 10 דציבלים ברעש שנגרם מהכביש - מעלה את הסיכון להתקף לב ב-12%. ההשערה: הרעש גורם לעלייה בהורמוני הלחץ, שיחד עם הנזקים שגורם זיהום האוויר מגבירים את הסיכון להתקף לב

  פקקים, צפירות, רעש מנועים וזיהום האוויר הם רק חלק מהסיבות לכך שמגורים לצד כביש סואן אינם אידיאליים. עכשיו יש סיבה נוספת: מחקר רחב היקף מצא כי אנשים שגרים מעל כביש סואן נמצאים בסיכון מוגבר לאוטם שריר הלב, הוא התקף לב. המחקר פורסם בגליון האחרון של כתב העת PLoS One.

   

  עוד על התקפי לב:

  מחקר: באיזו שעה הכי מסוכן לחטוף התקף לב?

  מחקר: שוקולד מפחית ב-37% הסיכון להתקף לב

  המצעד: 20 המזונות שמונעים כולסטרול והתקף לב

   

  החוקרים מדנמרק בדקו מעל 50 אלף תושבים בני 50 עד 64 בשתי ערים גדולות: קופנהגן וארהוס. הם עקבו אחר נתונים שונים בבריאותם במשך עשור. בהתבסס על מיקום מגוריהם ותנועת הרכבים בסמוך אליהם החוקרים חישבו לכמה רעש כל נבדק נחשף. מתוך הנבדקים 1,600 לקו בהתקף לב במהלך הבדיקה.

   

  מהמחקר עלה שכל עלייה של עשרה דציבלים ברעש מגבירה את הסיכון להתקף לב ב-12%. החוקרים העלו מספר השערות שלדעתם הובילו לתוצאות הללו. האחת העלתה את הסברה לפיה הכביש הסואן מעלה אתרמתם בגוף של הורמוני לחץ כמו קורטיזול ואדרנלין, אשר העלו את העומס על שריר הלב והגבירו את הסיכון להתקף לב. השערה נוספת סברה כי יש קשר ישיר לזיהום הסביבתי באיזור הכבישים העמוסים. מחקרים קודמים כבר הראו כי מגורים בעיר מגבירים את הסיכון למחלות ריאה ומחלות לב וכלי דם. לכן מעריכים החוקרים כי הזיהום הנפלט מעשן המכוניות עשוי להיות גורם נוסף המגביר את הסיכון למחלות לב.

   

  כאמור, אין זו הפעם הראשונה בה נמצא קשר בין מגורים בעיר סואנת לבין סיכונים בריאותיים. מחקר שנערך בוושינגטון בשנת 2007 וכלל עשרות אלפי נשים מצא כי זיהום האוויר בעיר מגביר את סיכון התמותה ממחלות לב ושבץ מוחי. החוקרים מצאו אז כי איכות האוויר הייתה קשורה באופן הדוק לסיכון למות ממחלות לב ושבץ מוחי. הם גילו כי חלקיקים זעירים בזיהום האוויר, בעיקר אלה שנפלטו מאגזוזי כלי רכב, מפעלים ומקורות תעשייתיים אחרים, היו המרכיבים העיקריים שהביאו לסיכון התמותה המוגבר.

   

  החוקרים מצאו כי נשים שגרו בקרבה הגדולה ביותר לאיזורים בעלי שיעור זיהום גבוה היו בסיכון הגבוה ביותר לבריאותן, בעוד שנשים שהתגוררו בערים נקיות יותר היו בעלות הסיכון הנמוך ביותר למות ממחלות לב וכלי דם. עוד הראו ממצאי המחקר כי כל עלייה של 10 יחידות בריכוז החלקיקים המזהמים באוויר, הביאה לעליה של 76% בסיכון למות ממחלות לב. ככל שהחשיפה למזהמים הייתה ארוכה יותר - כך גדל סיכון התחלואה.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התקף לב. שילוב של רעש ומזהמים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים