שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אם לא תשקיע, לא תבקיע: זוגיות כמשחק כדורגל

  החיים הרומנטיים שלנו הם קצת כמו משחק כדורגל: השער הוא מערכת היחסים הזוגית שאליה אנו שואפים, השחקנים בקבוצה הם הפרטנרים שלנו למערכת היחסים, והקבוצה היריבה היא הסביבה שמשפיעה עלינו

  ערב באמצע השבוע. אני יושבת עם חבר ותיק בפאב תל אביבי ועל המסכים מוקרן משחק כדורגל מרתק. למרות שאנחנו מעודדים קבוצות שונות, שנינו נהנים מהמשחק. אף אחד מאתנו לא מומחה לכדורגל, אבל הדרמות, הניסיונות החוזרים ונשנים והמאמץ העילאי שמשקיעים השחקנים בניסיונות להבקיע שער מלהיבים אותנו.

   

  עוד בנושא:

  נאמן תמיד: אשה היא לא קבוצת כדורגל

  הם התחתנו ואני הפסדתי משחק כדורגל

  השלמתי עם המצב החדש: אני אוהבת כדורגל

  תסביר לה על כדורגל ואח"כ תעשו סקס

   

  אומץ לב, תשוקה ומשחק קבוצתי

  משחק כדורגל טוב הוא הנאה צרופה. אני חושבת על המשחק גם בדרכי הביתה ופתאום מבינה עד כמה משחק הכדורגל מזכיר לי סיטואציות בחיים בכלל, ובמערכות יחסים בפרט. למעשה, החיים הרומנטיים שלנו הם קצת כמו משחק כדורגל: השער הוא מערכת היחסים הזוגית שאליה אנו שואפים, השחקנים בקבוצה הם הפרטנרים שלנו למערכת היחסים, והקבוצה היריבה היא הסביבה שמשפיעה עלינו.

   

   

  כדורגל הוא משחק רווי תשוקה, והתשוקה הכרחית למשחק מלהיב. לא פעם נראה על המגרש שחקנים שהטכניקה שלהם מצוינת, אבל אין שום תשוקה במשחק שלהם. ייתכן שהם עושים הכל נכון אבל העדר התשוקה גורם למשחק שלהם להיות די משעמם.

   

  כמו בכדורגל, גם בחיים הרומנטיים קיימת חשיבות רבה לתשוקה אל הפרטנר שלנו ולקשר איתו. הרצון לבלות עם הפרטנר שלנו, ההשתוקקות לקרבתו, הרצון לחלוק איתו את מה שיש לנו וגם הפיזיות בקשר – כל אלה תורמים לקשר מעניין, מרגש ומלהיב יותר.

   

  אבל תשוקה אינה הדבר היחידי החשוב בכדורגל, כמו גם ביחסים. לאומץ לב ותעוזה קיימת חשיבות רבה גם כן. תחשבו, לדוגמה, כמה פעמים בחיים וויתרנו על משהו שרצינו בגלל שנכשלנו פעם אחת או בגלל שאנחנו פוחדים מכישלון.

   

  שחקן כדורגל טוב יכול לעשות לנו בית ספר באומץ לב. אין דבר יותר מעורר הערצה מלראות שחקן מנסה שוב ושוב לכבוש שער, נכשל פעם אחר פעם ובכל זאת מתעקש, ממשיך לנסות ולא מוותר. שחקן כדורגל נחשב שחקן טוב לא רק בגלל שהוא מבקיע, אלא בעיקר בגלל שהוא ממשיך לנסות גם אם הוא חווה כישלונות.

   

  להפוך עולמות בדרך למטרה

  כל מי שצופה במשחק כדורגל מתעצבן מאותה קבוצה 'בונקריסטית' (כמו זו של יוון) שבקושי זזה על המגרש ורק עסוקה בלהתגונן. כעת, קחו את המצבים האלה לחיים הרומנטיים. כל אחד מאתנו צריך לשאול את עצמו: האם אני יוצא מהבונקר, מחפש הזדמנויות להכיר אנשים חדשים ולוקח סיכונים? או שאולי אני מעדיף להתחבא בקונכייה שלי, לא לקחת סיכונים אבל מצד שני גם לא להתקדם לעבר המטרה שלי?

   

  כדאיות ההשקעה

  קחו למשל את המשחק של פורטוגל מול צ'כיה ביום חמישי האחרון (21.6). רונאלדו וחבריו הפכו עולמות כדי להבקיע את שער הניצחון על צ'כיה, עד שלבסוף הצליחו. מעבר לאומץ לב, מה שהמשחק הזה יכול ללמד כל אחד מאתנו על מערכות יחסים הוא כדאיות ההשקעה. כן, המילה הגדולה והמפחידה הזאת. כולנו חוששים מהסיכון שבהשקעה, כי הרי ייתכן שבסופו של דבר ניכשל. אבל לא להשקיע במערכת יחסים ובאדם שבו אנו מעוניינים – זה כמו שחקן שלא ישקיע במשחק כדורגל.

   

  כל כדורגלן טוב מבין כלל חשוב למשחקי כדורגל ולחיים בכלל: מי שלא משקיע – לא מבקיע. יתרה מזאת, כגודל ההשקעה כך גם גודל תחושת הסיפוק והאושר שנחווה כאשר נשיג לבסוף את המטרה. אלו כמובן, הגולים הכי טובים שיש.

   

  אחרי שמצאתם אהבה, אפשר לצפות יחד במשחק (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אחרי שמצאתם אהבה, אפשר לצפות יחד במשחק(צילום: shutterstock)

   

  מצד שני, נכון שישנם מצבים שבהם אנו משקיעים – אבל לא מבקיעים. אין ספק שלמזל יש חלק נכבד בכדורגל, כמו גם בחיים. תמיד נוכל למצוא קבוצה שמשחקת בצורה מושלמת, מזיזה עניינים על המגרש, מתקרבת שוב ושוב לשער אבל לא מצליחה להבקיע. ומצד שני, ישנה קבוצה שהמשחק שלה היה מחריד ובדרך נס היא הצליחה להבקיע שער, לפעמים ממש במקרה.

   

  גם בחיים הרומנטיים זה ככה: חלקנו נצא לאינספור דייטים, ננסה שוב ושוב ליצור לעצמנו מערכת יחסים שנהיה שלמים איתה, אבל בסופו של דבר לא נצליח. ומצד שני, יהיו ברי המזל שייתקלו באהבת חייהם לגמרי במקרה. מרגיז, נכון, אבל הרעיון הוא לא לתת לחוסר המזל הזה להשפיע עלינו, לעצור אותנו ולהפוך אותנו לממורמרים.

   

  לחטוף מכות, לקום ולהתחיל מחדש

  תבוסתנות, מרירות, קנאה כלפי אלו שהצליחו וטינה כלפי אלו שדחו אותנו – לא יקדמו אותנו לשום מקום. מה שהופך אותנו לאנשים טובים יותר ולספורטאים מוצלחים יותר היא היכולת להתאושש ממכות שחטפנו, ללמוד ולהתחזק מהן, לקום על הרגליים ולהמשיך הלאה במלוא המרץ אל היעד הבא.

   

  דבר נוסף חשוב במשחקי כדורגל מוצלחים ובחיים הרומנטיים הוא היכולת לתקשר ולשתף פעולה עם הפרטנרים שלנו. מסיבה זו אני לא אוהבת את הקבוצה ההולנדית ולדעתי מגיע לה שהיא נשרה. השחקנים בקבוצה ההולנדית לא העבירו כדורים ביניהם, לא סמכו זה על זה, לא שיתפו פעולה וככה גם המשחק נראה.

   

  גם אם קבוצה שמתנהלת כך בסופו של דבר מבקיעה שער – זה עדיין לא אומר המשחק שלה היה טוב. הדבר נכון גם למערכות יחסים: כאשר כל אחד מבני הזוג מתנהל באנוכיות, לא משתף את הצד השני, לא מתקשר עם הפרטנר, מגיע להחלטות ופועל לבד – המערכת הזו צפויה להיכשל. גם אם זוג כזה נשאר ביחד זה עדיין לא אומר שזהו זוג טוב.

   

  מצד שני, אם מפרגנים אחד לשני, עוזרים אחד לשני, מתנהלים כצוות ולא כיחידים – הסיכוי לגול הוא הרבה יותר גדול והמשחק נעים יותר. המטרה היא לא לחיות בזוגיות, אלא לחיות בזוגיות טובה. כדי לחיות בזוגיות טובה אנחנו צריכים לאמץ את ההתנהלות של הקבוצה הגרמנית לדוגמה, ולא את ההתנהלות של הקבוצה ההולנדית.

   

  תנו הזדמנות

  האהבה שלי לכדורגל היא אהבה חדשה יחסית. במשך הרבה שנים חשבתי שכדורגל הוא משחק טיפשי שמיועד לגברים (טיפשים) בלבד. הייתי אנטי עוד לפני שצפיתי במשחק. האמת היא שדעה זו נבעה ממחשבה מגדרית ומדעות קדומות. ברגע שצפיתי במשחק (איכותי) אחד – מיד נתפסתי.

   

   

  אני לא אומרת שכולם חייבים לאהוב כדורגל, אבל לדעתי אפשר לשפוט אם משהו הוא טוב או רע לנו – רק אחרי שמתנסים בו. זה לגיטימי, כמובן, לסנן: כמו שלא נשב לצפות בכל משחק כדורגל, כך גם לא נצא עם כל אחד שיציע לנו לצאת איתו.

   

  אבל לפני שנפסול חשוב לשוחח עם אותו אדם, לבדוק אם קיימים תחומי עניין משותפים והאם השיחה זורמת ורק אז – להגיע למסקנה אם מתאים לנו או לא. כי היכרות עם אנשים היא כמו היכרות עם כדורגל - כדאי לתת הזדמנות, אולי תצא מזה אהבה גדולה.

   

  יורו נעים לכולנו!

   

  אהבתם את הכתבה? ספרו לנו בפייסבוק של ערוץ יחסים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  תהפוך עולמות בדרך לאהבה שלך. אל תוותר לעולם
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים