שתף קטע נבחר

סכסוך בממשלה מונע דיור בר השגה

בר השגה אבל קשה להשגה: שר השיכון אריאל אטיאס חושש מדיון בוועדת הכספים של הכנסת בנושא הקריטריונים לדיור בר השגה ומנסה לאשר מכרזים של מחיר למשתכן ללא אישורה. באוצר מתנגדים ובינתיים אלפי דירות מוזלות לא נבנות

אלפי דירות מוזלות, במסגרת מכרזי "מחיר למשתכן " שבנייתן הייתה אמורה להתחיל בשנה האחרונה, לא נבנות בשל סכסוך מתמשך בין משרד האוצר למשרד השיכון. הסכסוך נוגע לסירובו של משרד האוצר לאשר את המכרזים ללא דיון מלא בכנסת בנוגע להשלכות התקציביות שלהם ולחששו של שר השיכון אריאל אטיאס (ש"ס) מתוצאותיו של דיון כזה.

 

מדובר באלפי דירות פוטנציאליות באזורים שונים בארץ. בין היתר, 188 דירות בנשר, 213 באפרת, 237 ביקנעם, 168 בשכונת הר חומה, 227 במודיעין, 300 בראש העין, 271 בבית"ר עילית, 246 בקרית מלאכי ו-68 בבאר שבע.

 

במסגרת המכרזים, מציעה המדינה את הקרקע בהנחה משמעותית והקבלנים מתחרים ביניהם כשהזוכה במכרז הוא מי שהציע לדיירים את המחיר הנמוך ביותר לדירה. הדיירים מצידם, מתמודדים על דירה כאשר הקריטריונים נותנים עדיפות לפי שנות נישואים, מספר ילדים במשפחה ושירות צבאי או לאומי.

 

ההחלטה להרחיב את היקף המרכזים במסגרת זו התקבלה בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג ואושרה בקיץ האחרון במינהל מקרקעי ישראל. אך מאז מתנהל מאבק עיקש בין משרד האוצר למשרד השיכון סביב יישום החלטה. בינתיים, נערכו מכרזים רבים ואפילו נבחרו קבלנים זוכים, אך הבנייה לא יכולה לצאת לפועל.

 

העיכוב בהתחלת הבנייה מונע תוספת חיונית של דירות לשוק, שתסייע בהורדת מחירי הדירות בישראל, ופוגע גם בקבלנים שהעמידו ביטחונות וערבויות לצורך המכרז וכעת אינם יכולים לקבלן בחזרה.

 

מאבק על מיצוי כושר השתכרות

הסכסוך שמונע מהציבור דיור מוזל החל בינואר השנה, כאשר הציג שר השיכון את הקריטריונים החדשים לדיור בר השגה. אטיאס שינה את הקריטריונים כך שלא ינתנו נקודות זכות נוספות מעבר לילד השלישי במשפחה והוסיף 20 נקודות זכות עבור שירות צבאי או לאומי. בכך, סבר שר השיכון מש"ס כי יבטל את הטענות להעדפת חרדים במכרזים הללו.

 

אך עבור שרי הליכוד וישראל ביתנו זה לא היה מספיק. שרי ישראל הודיעו מיד כי אם לא יכלל סעיף מיצוי כושר השתכרות, לפיו על שני בני הזוג להיות מועסקים יחדיו בהיקף של 125% משרה לפחות, הם יתנגדו לקריטריונים חדשים ויבטלו את הרחבת היצע הדירות המסובסדות.

 

ראש הממשלה, מצידו, הבטיח לסיעת ישראל ביתנו כי לא יאושרו מכרזים ללא קריטריון מיצוי כושר השתכרות והורה לשר האוצר שלא לחתום על הצו המאשר את התכנית.  במאמץ רב, ותוך הפעלת כל כובד משקלה הפוליטי של סיעתו, הצליח אטיאס לשנות את גזירתו של נתניהו. הקריטריונים אושרו במינהל מקרקעי ישראל ושר האוצר חתם על הצו. 

 

מאז חלפו יותר מ-5 חודשים ואישור לבניית הדירות אין. הסיבה לכך היא המאבק בין שר השיכון לאוצר על אישור התכניות בכנסת. במסגרת המכרזים, נמכרת קרקע השייכת למדינה במחיר מוזל. על פי חוק התקציב, כאשר קרקע מדינה נמכרת שלא לפי מחירה המלא, יש לרשום זאת כהוצאה תקציבית למרות שהמדינה לא הוציאה כסף אלא רק ויתרה על הכנסה פוטנציאלית.

 

ההנחות שאמור המינהל לתת לקבלנים לא רשומות בתקציב 2012 ולכן שר השיכון צריך לקבל את אישורה של ועדת הכספים בכנסת על מנת לבצע העברה תקציבית מסעיף אחר. לדברי מקור באוצר, המשאבים למימון המכרזים קיימים בחלקם והאוצר לא צפוי להתנגד להעברות, אך שר השיכון עצמו חושש מהדיון בועדת הכספים, שמא הוא יספק הזדמנות לחברי כנסת המתנגדים לאי הכללת מיצוי כושר השתכרות בקריטריונים, לטרפד את כל המהלך.

 

לפני כחודש אף ניסה שר השיכון להתנות את אישורו לפינוי 5 בסיסי צה"ל במרכז הארץ, בהבטחה כי מכרזי המחיר למשתכן לא יעברו בוועדת הכספים. היום (ב') נאלץ אטיאס לחתום על ההסכם מבלי שניתן לו מבוקשו בעקבות לחץ כבד שהפעיל משרד ראש הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר השיכון, אריאל אטיאס
צילום: גיל יוחנן
הממשלה מסוכסכת ודירות לא נבנות
צילום: הרצל יוסף
מומלצים