שתף קטע נבחר

בג"ץ: 50 קופות שנלכדו בטבע לא יוטסו לניסויים

פרשת ייצוא קופי חוות מזור לניסויים במעבדה בארה"ב עדיין לא הסתיימה. השופטים אסרו על ייצוא משלוח של 50 קופות מקוק ילידות טבע וקבעו כי על רשות הטבע והגנים לבחון מחדש את ייצוא 40 קופים ילידי שבי, במידה שיוכח כי הדבר דרוש למחקר הרפואי

בג"ץ דן היום (ג') בסוגיית המשלוח של 90 קופות מקוק מחוות מזור למעבדת ניסויים בארצות הברית. מדובר בעתירה שהגישה עמותת "תנו לחיות לחיות" בתחילת השנה נגד חוות מזור, רשות הטבע והגנים ובית המשפט המחוזי מרכז בפ"ת בגין משלוח הקופים לניסויים. 

 

לאחר שנציגי חוות מזור נענו להצעת הפשרה שהוצעה להם על ידי בית המשפט בתחילת החודש, בג"ץ קיבל את העתירה שהגישו וקבע כי ייאסר הייצוא של של 50 קופות מקוק מחוות מזור שמקורן בטבע. עם זאת, ציינו השופטים כי בנוגע ל-40 הקופים שנולדו בשבי, ניתן יהיה לייצאן לארה"ב, אך הדבר יותנה בבדיקה חוזרת של רשות הטבע והגנים. בית המשפט ציין כי הייצוא יתאפשר אם יוכח כי הדבר דרוש למחקר הרפואי.

 

כמו כן, ביטל בית המשפט העליון את ההחלטה הראשונה של בית משפט השלום המחוזי בפ"ת, שאישר את המשלוח של 90 קופות למעבדה בארצות הברית.

 


צילום: ד"ר משה בושמיץ, חוות מזור

קופי מקוק בחווה (צילום: ד"ר משה בושמיץ, חוות מזור)

  

עו"ד יוסי וולפסון, מעמותת "תנו לחיות לחיות", אמר בתום הדיון ל-ynet כי "בית המשפט החליט שלא לאפשר את ייצוא הקופות מהטבע ומבחינתנו, הדבר מעגן את האיסור בכלל וזו הפעם הראשונה שיש פסק דין של בית המשפט העליון ותקדים שלא מייצאים קופות מהטבע. לא בכל יום מבטלים פסק דין של בית המשפט המחוזי ויש כאן ערובה לחייהן של 800 הקופות שנלכדו באי מאוריציוס, שאי אפשר יהיה לייצא אותן".

 

מחוות מזור נמסר בתגובה לאחר ההחלטה כי "אנו שמחים על פסיקת בית המשפט שהשכיל לאפשר את המחקר הרפואי החשוב למען רבבות חולים בארץ ובעולם ולטובת קידום הרפואה והמדע. אנו נערכים כבר מיידית להוצאת המשלוח הנחוץ למציאת תרופה למחלת פרקים כרונית בקרב נשים מבוגרות. חוות מזור שמחה כי הקול השפוי המגן על חיי אדם הכריע את המערכה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ד"ר משה בושמיץ, חוות מזור
50 קופות ילידות טבע תישארנה בישראל
צילום: ד"ר משה בושמיץ, חוות מזור
צילום: אירמה צידון
פעילים למען בע"ח מתנגדים למשלוח הקופים
צילום: אירמה צידון
מומלצים