שתף קטע נבחר

סולידריות במקום הסתה שקרית נגד חרדים

אומרים שאנחנו לא רוצים לעבוד, אבל מפעילים אפליה שיטתית. אומרים שאיננו משלמים מסים, וגם זה שקר. אומרים שאנחנו לא רוצים להתגייס, אבל צה"ל לא צריך אותנו

במשך אלפי שנים נוהגים להסיט את זעם ההמונים מהממשל אל מיעוטים. בימינו, אלו הכלכלנים של ההון-שלטון המסיתים נגד החרדים. חרדים רבים סובלים מאפליה שיטתית. מדובר בשיטה מסודרת, הפועלת על ידי יצירת קריטריונים מיוחדים שמטרתם אחת - אפליה. כל חטאם של החרדים הוא רצונם הנחוש והעקבי לשמר את תרבותם הייחודית, תרבות שנשמרה במסירות נפש במשך אלפי שנים, אל מול רבים שניסו לכפות עליהם להתבולל בתרבויות אחרות. למרות העוול שבאפליה הבולטת נגדם בתחומים רבים, הם לא יצאו לרחובות להתקומם. זו עובדה, וזהו דבר פלא.

 

החרדים מופלים לרעה בתחום התעסוקה. כאן המדינה היא הראשונה לתת דוגמה לכל המעסיקים ליצירת אפליה שיטתית על בסיס גזעני כדי למנוע מהחרדים זכות לשוויון בתעסוקה. זו הסיבה שאחוז החרדים שהמדינה משלבת במגזר הציבורי שואף לאפס. אם למדינה מותר, אז למה שהמעסיקים הפרטיים ינהגו אחרת?

 

ביחד נצליח לחולל מהפכה חברתית אמיתית. יהודה שיין בהפגנה עם פעילים חברתיים (צילום: באדיבות תנועת שוויון עכשיו) (צילום: באדיבות תנועת שוויון עכשיו)
ביחד נצליח לחולל מהפכה חברתית אמיתית. יהודה שיין בהפגנה עם פעילים חברתיים(צילום: באדיבות תנועת שוויון עכשיו)

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

בצד שלי או שלו? / שלמה קראוס

גיוס חרדים - עונת המריחה מתחילה / איתי בן חורין

 

האשה החרדית מופלית פעמיים: ראשית, המעסיקים רואים בה כוח עבודה זול שניתן לנצלו והיא מופלית בשכרה בשל היותה אשה. שנית, היא שוב מופלית בשכר בגלל היותה חרדית. זה לבד היה אמור לכאורה להוציא מאות אלפי חרדים לרחובות כבר לפני שנים רבות. העוני במגזר החרדי היה אמור, על פי מחקרים שונים, להוליד פשיעה ואלימות בסדר גודל משמעותי. אבל הציבור החרדי הוא אחר, שונה. הוא ציבור מאופק. החרדים סבלו שנים רבות בשקט וויתרו על המון דברים וזכויות אדם בסיסיות כדי לשמר את תרבותם ואת חופש הדת שלהם.

 

מאחר שאין חוק מיוחד לחרדים, הם משלמים הרבה יותר מסים מאזרחים חילונים בני המעמד המקביל. לחרדים יש בדרך כלל יותר ילדים ולכן הם משלמים יותר, כדי לפרנס את המדינה ואת הריבית הרצחנית של הבנקים שמכפילה את המחיר הסופי שכולנו משלמים עבור דירה. אותו הדבר נכון לגבי המס העקיף על מוצרי המזון ועל ביגוד - מי שיש לו יותר ילדים מפרנס את המדינה יותר.

 

אך כאן מחכה לחרדי הפתעה - לא רק שהוא לא ייהנה מדברים רבים שהמדינה מממנת מכספו, מאחר שהם מנוגדים לתרבותו ולחופש הדת שלו, אלא שגם מייצרים קריטריונים מיוחדים לצורך אפלייתו והשפלתו. הוא יגלה פתאום ש"חוק חינוך חינם" אינו מיועד לחרדים. הוא יצטרך לשלם כ-50 אחוזים מההוצאות על "אפליה חינם". לשם כך הרי נוצרו החוקים הללו. הרי ברור לכול שאף חרדי לא יסכים לפגיעה בחופש הדת שלו ובחינוך ילדיו, ולכן התאימו את הקריטריונים בצורה שתאפשר אפליה באופן הנראה חוקי.

 

הצעה מרושעת ודרקונית

גם ההסתה בנושא "חוק טל" צבועה ושקרית. הצבא רוצה לכפות תרבות חילונית בהדרגה ובנוסף להשתמש בחרדים ככלי לסחיטת תקציבים ממשרד האוצר בתואנה שהצבא "דואג לחרדים" ורוצה לעזור להם למצוא עבודה. אך האמת במערומיה היא שצה"ל אינו מעוניין כלל וכלל בגיוס החרדים. היחיד שאמר את האמת הזו ורוב הזמן הושתק היה השופט צבי טל, שעל שמו קרוי "חוק טל". מסתבר שכל הפוליטיקאים והפוליטיקאים-בשאיפה שהסיתו לאחרונה כל כך הרבה נגד החרדים בשם "השוויון", כולם שקרנים! כמובן מלבד אלו ששנאת החרדים היא "אידיאולוגיה" עבורם: הם באמת ובתמים מעוניינים לפגוע בחרדים וליצור עוד ועוד קריטריונים לצורך אפלייתם. הצבא הוא רק התירוץ התורן. זו הזדמנות עבורם לפגוע להם בכיס, להצר את צעדיהם ולשסות בהם מגזרים אחרים.

 

ובאמת מפתיע שפקידוני האוצר-הון-שלטון, אלו שעוברים לעבוד אחר כך אצל הטייקונים אפילו ללא תקופת צינון ראויה, הם אלו שהגישו לוועדת פלסנר את ההצעה הכי מרושעת ודרקונית שיש בה הכי הרבה פוטנציאל לשסות ציבור בציבור.

 

תנועת "שוויון עכשיו", שאותה ייסדתי, פועלת כ-15 שנה ליצירת החיבור בין המגזרים השונים בישראל, שמאל וימין, חילונים, דתיים וחרדים, באמצעות מפגשים ופעילויות משותפות של תרומה לחברה. התנועה גם הייתה מעורבת במחאה החברתית. גם הייתה לי הזכות לנאום בכיכר רבין והמסר המרכזי שהעברתי היה: "רק ביחד, חילונים וחרדים, נצליח לחולל מהפכה חברתית אמיתית". אני קורא לאזרחי ישראל המתונים מכל המגזרים, צאו והיפגשו זה עם זה! תפעלו יחד ותביעו סולידריות לאחיכם. כי אין לנו ארץ אחרת.

 

יהודה שיין, מייסד תנועת "שוויון עכשיו", חבר בפורום צדק חברתי ויו"ר ארגון "בחמלה" - חרדים מתנדבים למען החיות

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות תנועת שוויון עכשיו
מופלים בתעסוקה ובחינוך. יהודה שיין
צילום: באדיבות תנועת שוויון עכשיו
מומלצים