שתף קטע נבחר

'ייצרנו קסאם בגדה לפגוע בכנסת, בנתב"ג ובת"א'

כך סיפר פעיל שהשתחרר מהכלא הישראלי לאתר של הזרוע הצבאית של חמאס. בראיון חשף אחמד אכרם סאלמי כי הצליח להעביר את הידע לייצור קסאם מעזה לגדה באינתיפאדה השנייה אך במבצע "חומת מגן" הוחלט להתמקד בייצור מטענים

כך נמנע ממרכז הארץ הסיוט המתמשך של תושבי הדרום: אתר האינטרנט של הזרוע הצבאית של חמאס פרסם אתמול (ד') ראיון עם אחמד אכרם סאלמי, פעיל בארגון שהשתחרר מהכלא בישראל בחודש אפריל שעבר אחרי תשע שנות מאסר, ושב לרצועת עזה. בראיון חשף סאלמי את הניסיונות, לטענתו, לייצר רקטות קסאם גם בגדה המערבית בתחילתה של אינתיפאדת אל-אקצה, אחרי שלדבריו הצליח להעביר את הידע לייצור הרקטות מהרצועה לגדה.

 

עוד חדשות ב-ynet:

התנקשות בדמשק: "חוסל עוזרו של מבחוח"

ח"כים בקדימה: חוק גיוס צודק - או פילוג

סוריה: המורדים בכפכפים, מאוחדים רק בשנאה

 

קסאם שנפל בדרום. גם בגדה המערבית? (צילום: זאב טרכטמן) (צילום: זאב טרכטמן)
קסאם שנפל בדרום. גם בגדה המערבית?(צילום: זאב טרכטמן)

 

סאלמי סיפר כי הצליח להעביר את הידע לייצור הרקטות אחרי שלמד היטב על ייצורן ברצועת עזה. כשהגיע לגדה המערבית, מספר סאלמי, הוא הצטרף לאחת החוליות של הזרוע הצבאית של חמאס אשר פעלה תחת הוראותיו של מוחמד ערמאן, פעיל חמאס בכיר מרמאללה שהיה מעורב בפיגועים בקפה "מומנט" בירושלים, בקפיטריה באוניברסיטה העברית ובמועדון "שפילד" בראשון לציון. ערמאן נתפס ונשפט ל-36 מאסרי עולם.

 

סאלמי ציין כי ערמאן וחברי החוליה שלו פיקחו באופן ישיר על תהליך ייצור הרקטות באל-בירה ליד רמאללה. לדבריו, הם קנו חלל ובו החלו לייצר רקטות ומטענים, וכן מכונית שבאמצעותה תכננו להעביר את המטענים אל תוך תחומי הקו הירוק. "המטרות הבולטות ביותר שלי כיעד לרקטות בגדה היו בניין הכנסת, נמל התעופה בן גוריון וערים נוספות, שהבולטת בהן היא תל אביב".

 

הכנסת הייתה מטרה. שיגור רקטה מעזה לעבר ישראל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הכנסת הייתה מטרה. שיגור רקטה מעזה לעבר ישראל(צילום: רויטרס)

 

סאלמי ציין כי אחרי שחברי החוליה מצאו את המיקום המתאים, הם החלו לפעול על מנת לייצר את הנשק - בהצלחה. לדבריו, חברי החוליה הצליחו לייצר קרוב ל-20 רקטות מסוג "קסאם 1" שהיו מוכנות לירי. הוא הסביר כי המכשול העיקרי לייצור כמות גדולה יותר של רקטות היה מבצע "חומת מגן", שצה"ל פתח בו בשנת 2002.

 

בעקבות המבצע התקבלה בקרב חברי החוליה החלטה לתת עדיפות לייצור מטענים על פני רקטות. הוא סיפר כי פרויקט ייצור הרקטות הסתיים עוד לפני

שיגורן עקב שריפה גדולה שפרצה באתר הייצור בתאונה. לדבריו, אחד מחברי החוליה ניסר את הצינורות לרקטות והניצוצות הציתו חומר נפץ שהיה מונח במקום קרוב, וגרמו לשריפת המקום כולו. "עברו רק רגעים עד שפרצה שריפה נוראה, נכוויתי ויצאתי מהמבנה שממנו יצא עשן סמיך והובהלנו לבית החולים".

  

רקטת "קסאם 1" מגיעה לטווח שבין שלושה לחמישה קילומטרים. בעבר טענו חוליות טרור פלסטיניות כי הצליחו לשגר רקטות קסאם מהגדה המערבית, אולם לא התקבל לכך מעולם אישור מגורמים רשמיים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קסאם. המידע עבר מעזה לגדה
צילום: אליעד לוי
הכנסת. סאלמי הציב אותה כמטרה לקסאם
צילום: גיל יוחנן
צילום: ירון ברנר
תל אביב הייתה מטרה בולטת
צילום: ירון ברנר
מומלצים