שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עסקה: מכר העתק ממרשם האוכלוסין ולא ייכלא
  י' מבני ברק הודה בעסקת טיעון כי השיג את העתק של המסמך, מכר אותו והפיץ אותו באינטרנט, ובכך סיכן מידע הנוגע לביטחון המדינה ולאזרחיה. במסגרת העסקה יוטל עליו עונש על תנאי בלבד בתוספת קנס

  בית משפט השלום בתל אביב הרשיע הבוקר (יום ה') את י' (32) מבני ברק, שקיבל ומכר העתק של מרשם האוכלוסין. הוא הורשע בעסקת טיעון בביצוע עבירות על חוק הגנת הפרטיות, אך על פי ההסדר לא יוטל עליו עונש מאסר בפועל אלא עבודות שירות בלבד. 

   

  דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

  הגז לישראל: 15 שנות מאסר לשר הנפט המצרי

  108 חלקים ב-5 חודשים. כך ינוסרו בתי האולפנה

  ישי לאזרחי חוף השנהב: צאו מכאן תוך שבועיים

   

  ב-2006 נפוצה באינטרנט תוכנת "אגרון" ובה נתונים על מיליוני ישראלים - מתעודות זהות ועד אילנות יוחסין. אחרי חמש שנים ההדלפה פוענחה: עובד חיצוני במשרד ממשלתי העתיק המידע, ומשם הוא דלף לגורם עסקי - ולמחשבים של המוני אזרחים.

   

  על פי הסדר הטיעון, יטענו עורך דינו של י' והפרקליטות לעונש מוסכם של חמישה חודשי מאסר תוך אפשרות להמירם בעבודות שירות. כמו כן יושת עליו מאסר על תנאי וקנס כספי של 50 אלף שקל. כמו כן יחולטו כל המחשבים שנתפסו ברשותו וייאסר עליו באמצעות צו שיפוטי תקדימי כל שימוש במידע שהשיג באופן בלתי חוקי.  

   

  כיצד דלף המידע ()
  כיצד דלף המידע
   

  על פי המיוחס לו בכתב-האישום המתוקן, י' נטל העתק של מרשם האוכלוסין של כלל אזרחי מדינת ישראל, לרבות קטינים ונפטרים, ומכר אותו תמורת סכום שנע בין כמה מאות ל-2,000 שקלים.

   

  מידיו של י', שיוצג בפרשה על-ידי עורכי הדין גיל דחוח וגלית רוטנברג, התגלגל העתק מרשם האוכלוסין בין מספר ידיים, ובשלב מסוים נערך כתוכנת "אגרון" והועלה לאינטרנט, כך שהפך נגיש לכל משתמשי הרשת חינם. התביעה ציינה כי לגבי נאשמים מרכזיים יותר בפרשה היא תדרוש מאסר בפועל. הקראת כתב האישום נגדם צפויה בסוף נובמבר.  

   

  תיק מרשם האוכלוסין נחקר על-ידי הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע (רמו"ט) במשרד המשפטים, ומהווה תיק החקירה הפלילי הראשון שלה. זהו התיק הראשון שבו נחקרו עבירות פליליות ביחס למאגרי מידע בסדר גודל כזה. לגניבת מרשם האוכלוסין השלכות כלכליות נרחבות, השלכות ביטחוניות וכמובן גם השלכות כבדות משקל בתחום ההגנה על מידע אישי בישראל. 

   

  במשרד המשפטים הדגישו בזמנו, כי המידע הכלול ב"אגרון" הקל מאוד על ביצוע עבירות של זיוף והונאה, וסיפק לפושעים תשתית מידע הנדרשת לצורך גניבת זהותו של אדם. פרטי מידע הכלולים בו, טענו במשרד, גם משמשים דרך קבע אזרחים רבים לגיבוש סיסמאות כניסה למחשבים או ליישומים ממוחשבים כמו דואר אלקטרוני, חשבונות בנק מקוונים ועוד. כך היו עלולים לחשוף גם את פרטיהם של אנשים שזהותם חסויה מטעמים של ביטחון המדינה.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מרשם האוכלוסין - חקירת הפרשה
  המידע דלף ברשת
  מומלצים