שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

הפראיירים: זו נקודת הכרעה, מספיק עם השטויות

במאהל בתל-אביב שומעים את הקולות ואת ההמלצות המסתמנות של ועדת פלסנר ומרגישים שמורחים אותם. "חוק בלי סנקציות זה בלוף. שנתניהו ייקח מנהיגות", אמרו יושבי המאהל, שמאיים בהפגנת ענק במוצאי שבת

במאהל הפראיירים בתל-אביב סימנו את הסנקציות על משתמטים משירות צבאי כ"קו אדום", ומתכוונים לערוך הפגנת ענק במוצאי שבת נגד ראש הממשלה אם אכן נתניהו יפעל להסרת ההצעה ממסקנות ועדת פלסנר. "ראש הממשלה מאבד שליטה על המצב", אמר איתי בן חורין, שהגיש את העתירה נגד חוק טל.

 

"זו נקודת ההכרעה וצריך להפסיק עם השטויות", הוסיף עידן מילר מתנועת ״המחנה המשותף״, אחת ממקימות המאהל. "יש חוק וכול ישראלי בן 18 ישרת את המדינה. תפקידה של הוועדה היה לבנות תהליך הדרגתי של פתיחת מסגרות שירות צבאי ואזרחי לכל המגזרים, בתהליך שיאפשר את מימוש העיקרון של כולם משרתים. זה העיקרון שראש הממשלה התחייב אליו ולא הבלוף שיוצא מוועדת פלסנר".

 

ליברמן במאהל הפראיירים. תמיכה במהלך הפרישה שלו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ליברמן במאהל הפראיירים. תמיכה במהלך הפרישה שלו(צילום: מוטי קמחי)

 

כשמונתה ועדה פלסנר למציאת חלופה לחוק טל היו כאלה שצפו את הבאות. מצד אחד ניסיון להביא לשיוויון בנטל אבל מצד שני לחצים קואליציונים בלתי פוסקים. בעוד קדימה דוחפת להקמת הוועדה, היה ברור שהמפלגות החרדיות לא יתנו יד לגיוס מאסיבי של בחורי ישיבה. ככל שמתקדמת עבודת הוועדה עולות סוגיות אלו על פני השטח. נתניהו רוצה לשמר את הקואליציה שלו, לפחות את השותפים הטבעיים בה צמוד אליו, בעוד אחרים רואים בגיוס לצה"ל כרטיס להאדרת כוחם.

 

עוד בחדשות ynet:

 

קחו, למשל, את צעדו של שר החוץ, אביגדור ליברמן, שסיעתו פרשה מחברות בוועדה בטענה לחוסר שוויון בין המגזר הערבי והחרדי. ליברמן מנסה להצטייר כמי שיוביל לפתרון הסוגיה באמצעות חוק "גיוס לכול" אותו יעלה לדיון ח"כ דוד רותם, למרות שהוא יודע שאין לו רוב לכך. את הקרדיט בקרב המילואימניקים הוא כבר קיבל.

 

"גם ליברמן הבין שהוועדה הזאת מסתמנת כמריחה אחת גדולה, בכל התחומים. זה לא הפיתרון", אומר בועז נול. "הממשלה אישרה בוועדת שרים לחקיקה את חוק הגיוס לכול של ליברמן וברק ביום 'פיזור הכנסת' לפני חודש, וגם ראש הממשלה הצביע בעד. במקום לבזות את כולם ב"חוק טל 2" ראוי שראש הממשלה יהיה מנהיג ויעשה את מה שהוא יודע שצריך לקרות".

 

בסיעת "הבית היהודי" הלכו בעקבות ליברמן ופרשו מהוועדה בטענה כי יש לפעול לשינוי המסקנות המסתמנות באופן משמעותי. כזכור, עיקרן הוא דחיית גיוסם של חרדים לגילאי 22-23, כדי שיוכלו להתרגל לשינוי שיתרחש בחייהם עם גיוסם לצה"ל או לשירות לאומי. בוועדת פלסנר כינו מקורבי היו"ר יוחנן פלסנר את הפרישה של ישראל ביתנו כצעד פופוליסטי, אבל אביה בן אלחנן מ"מחנה הפראיירים" דווקא מבינה אותו: "הייתי בפגישה עם נתניהו לפני כחודש והוא התחייב לחוק שירות לכול, לכולם. אנחנו אומרים כן לשירות צבאי ואזרחי, אבל לכולם. חוק בלי סנקציות זה בלוף, אין בספר החוקים חוק שאין עליו סנקציה?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאהל הפראיירים. חוק לכולם
צילום: אוהד צויגנברג
אנשי המאהל. תמיכה לליברמן
צילום: ירון ברנר
מומלצים